آداب اجتماعی کودکان

آداب اجتماعی کودکان | آداب معاشرت در کودکان

در این مقاله میخواهیم دررابطه با آداب اجتماعی کودکان صحبت کنیم. آدابی که هر شخصی باید آنرا در کودکی یاد بگیرد تا در آینده در وجودش نهادینه شود. آداب اجتماعی کودکان یکی از مهم ترین مسائل پیش روی هر خانواده است و یادگیری آن به طبع،بسیار مهم و ضروری میباشد.

 

پرسش:

هروقت در جمع یا بیرون از خانه هستیم،بنظر میرسد که پسرم تمام رفتارهای خوبی را که در خانه دارد،به کلی فراموش میکند.اگر به سمت کسی که میشناسیم برویم،حتی یک سلام مودبانه نیز نمیکند.فراموش میکند که بگویید “متشکرم” یا “ببخششید”.این مسائل بسیار زیادند.چطور میتوانم رفتارهای درست را به یادش آورم؟

 

خوب فکر کنید:

رفتار بد فرزندتان هرچقدر هم که ناراحت کننده باشد نباید او را در مقابل دیگران سرزنش کنید.بسیاری از افراد را دیده ایم که اینکار را میکنند.آنها فکر میکنند که با سرزنش کردن کودک به خودش می آید و دیگر اینکارش را تکرار نمیکند. اما واقعیت این است که والدین تلاشی نادرست برای آموزش های رفتاری مناسب انجام میدهند.

 

آداب اجتماعی کودکان

 

راه حل ها:

در اینجا میخواهیم مهم ترین و کلیدی ترین راه حل هایی را ارئه دهیم تا با مفاهیم آداب اجتماعی کودکان به طور کامل تر آشنا شوید.

1- بسیاری از بچه ها از رفتارهای بد خود آگاه نیستند و باید به آنها آموزش دهیم که نه تنها چه کاری راانجام ندهند بلکه باید چه کاری را باید انجام دهند..مثلا اگر یکی از دوستانتان با فرزند شما صحبت میکند و او به کفش هایش نگاه میکند و توجهی به دوستتان ندارد دلیلی بر بی ادب بودن نیست بلکه این اقدام فرزند شما فقط ناشی از خجالت کشیدن اوست.

پس از رفتن آن دوست بهتر است به جای دعوا کردن و سرزنش او یک جمله کوتاه بگویید: (( فرزندم! هروقت بزرگتری باتو صحبت میکند،مودبانه این است که به چشم هایش نگاه کنی و در جوابش چیزی بگویی. مثلا وقتی همسایه از کفشهای نوی تو تعریف میکرد،میتوانستی بگویی متشکرم،پدرم تازه آنها را خریده است.مردم دوست دارند که چوابشان اینطور داده شود)).

 

2- اگر فرزندتان با بی ادبی برخورد کرد،او را به جایی دور از دیگران ببرید و به آرامی و مختصر رفتارش را اصلاح کنید.لبخندی به او بزنید و در آغوشش بگیرید تا نشان دهید که دوستش دارید. به این صورت،میتوانید او را در حالی که برای تغییری مثبت آماده است،به جمع برگردانید.

 

3- قبل از شرکت در مناسبتی اجتماعی،رفتارهایی راکه از فرزندتان توقع دارید،به طور مختصر به او بگویید.برای بچه ای کوچکتر بهتر است در خانه نقش بازی کنید و رفتارهایی را که از آنها توقع دارید،باهم مرور کنیم.

 

4- وقتی فرزندتان رفتار خوبی داشت،او را تحسین کنید.شاید باور نکنید اما وقتی که بچه ها با بزرگ ترها برخورد میکنند و رفتارهای خوب انجام میدهند،خجالت میکشند.از آنجا که شنیده اند بزرگترها حرف هایی از این قبیل میگویند: ((خوبم،متشکرم،شما چطورید؟)) خودشان این حرفا ها را میزنند،احساس میکنند که مصنوعی رفتار کرده اند.

 

آموزش سلام کردن به کودکان:آداب اجتماعی کودکان

سوالات بسیاری هم در این مورد مشاهده شده است که چگونه به کودکمان سلام کردن را آموزش دهیم. در زیر میخواهیم روش هایی برای آموزش سلام کردن را نام ببریم:

  • از طریق بازی کردن: شما میتوانید با بازی کردن و در حین بازی و سرگرمی به او سلام کردن را آموزش دهید.
  • از طریق نقاشی کردن: شما میتوانید به او بگویید مثلا کودکی را بکشد که به بزرگترش سلام میدهد.
  • از طریق رنگ آمیزی: شما میتوانید از نقاشی های آماده استفاده کنید و بگویید آنجا هایی را که کودک در حال سلامم کردن است،رنگ آمیزی کند.
  • تشویق کردن او: مثلا به کودک خود بگویید اگر همیشه به بزرگتر از خودت سلام کنی تورا بیشتر دوست خواهند داشت.

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست