آسم در کودکان

آسم در کودکان | تشخیص آسم در کودکان

این بار در مورد مسائل مربوط به آسم در کودکان با شما هستیم. و در ادامه به امور مربوط به تشخیص آسم در کودکان ، عوامل شایع آسم کودکان ، علائم آسم در کودکان، درمان ، آسم شدید و .. میپردازیم. لازم به ذکر است تمامی مطالب مربوط به این سایت از کتاب های معتبر در زمینه سلامت کودکان برگرفته شده است.

 

قفسه سینه و ششها در کودکان:

اگر کودک شما مرتبا سرفه میکند و یا هنگام تنفس صدای خس خس یا سوت مانندی از خود تولید میکند،ممکن است به ((آسم)) که نوعی بیماری مربوط به ششها است،مبتلا باشد.در این نوع بیماری،لوله های نایژه ای درگیر می باشند.

لوله های نایژه ای لوله های ارتباطی کوچکی هستند که مسیر اصلی عبور هوا (نایژه) را به محل تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن در شش ها ارتباط میدهند.این لوله ها با عضلات صاف و بسیار حساسی احاطه شده اند.هنگامی که این عضلات تحریک میشوند،دچار انقباض شده و مسیر تنفسی این لوله های نازک را تنگ تر میکنند.

چیزهای بسیاری میتوانند موجب بروز حملات آسمی شوند.اما در کودکان زیر پنج سال بیشتر حملات آسمی به دنبال عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی که موجب التهاب لایه پوششی نایژه ها و انقباض عضلات اطراف آن میشوند،اتفاق می افتد.

 

آسم در کودکان

عوامل شایع در بروز حمله های آسمی:

 • آلاینده های هوا مانند دود سیگار یا بخار رنگ.
 • مواد حساسیت زا مانند گرده گلها یا موی حیوانات.
 • ورزش و فعالیت های فیزیکی (در برخی کودکان مبتلا مشاهده میشود)
 • تنفس هوای سرد
 • مصرف برخی داروها

 

اما برخی دیگر از عوامل موثر که میزان شیوع آنها کمتر است،عبارتند از:

 • استرس و نگرانی ها (که در کودکان کمتر مشاهده میشود)
 • عفونت سینوس ها
 • واکنش حساسیتی به برخی غذاهای خاص.
 • آسیب وارده ب مجاری تنفسی.

 

علائم آسم:

مهم ترین علامت حمله آسمی ناشی از عفونت قسمت فوقانی دستگاه تنفسی،سرفه هایی است که در شب یا با انجام حرکات ورزشی و یا همانطور که گفته شد در حضور محرکهایی مانند دود سیگار یا موی حیوانات،تشدید میشود.کودک به هنگام بازدم صدای خس خس از ود تولید میکند.با شدت یافتن حملات،صدای خس خس کاهش می یابد زیرا عملا هوای کمتری امکان عبور از مجرای تنفسی را خواهد داشت.

 

آسم شدید در کودکان:

اگر اسم شدید باشد،کودک سریع نفس میکشد،ضربان قلب او تند تند میزند و حتی ممکن است استفراغ کند.در موارد بسیار حاد و شدید،با هر تنفس،قفسه سینه به طرف داخل کشیده میشود،ناخنها و لبها کبود میشوند،طفل شدیدا خسته و کم تحرک میشود و تمتم مدت ممکن است سرفه کند.چنین حمله هایی نیاز به رسیدگی های سریع پزشکی دارد.

در بسیاری از کودکان مبتلا،آسم به صورت مزمن دیده میشود که ممکن است به شکل سرفه های روزانه یا شبانه،سرفه به هنگام ورزش و یا سرفه ناشی از حضور محرکها دیده شود. ممکن است پزشک به هنگام معاینه طفل حتی بدون وجود علائم،صدای خس خس (به ویژه به هنگام بازدم قوی) بشنود.

 

چه هنگام باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر کودک شما به آسم مبتلا است،باید بدانید که در چه شرایطی رسیدگی های سریع پزشکی ضروری میباشد.به عنوان یک اصل در هریک از شرایط زیر سریعا با پزشک تماس بگیرید:

 1. کوک شدیدا در نفس کشیدن مشکل داشته باشد،به ویژه اگر سرعت تنفس زیاد شده و به هنگام دم،سینه طفل به طرف داخل کشیده شود و بازدم با صدای خرخر پر شدت همراه باشد.
 2. چشمها یا نوک انگشتان طفل به کبودی بگراید،پوست او تیره شده یا شدیدا ملتهب یا خواب آلوده و مغشوش به نظر برسد.
 3. کودک از درد سینه،گلو یا گردن شکایت کند.

آسم در کودکان

در موارد زیر اگرچه نیاز به اقداما اورژانسی نیست ولی بهتر است با پزشک تماس بگیرید:

 1. کودک دچار تب شده باشد و یا مداوم سرفه کند و به هنگام نفس کشیدن،خس خس داشته باشد و این حالات به درمان دارویی تجویز شده،پاسخ ندهد.
 2. کودک استفراغ کند و قادر به مصرف داروهای خوراکی نباشد.
 3. به دلیل سرفه های شدید و یا مشکل تنفسی،کودک در صحبت کردن و یا خوابیدن با مشکل مواجه شود.
 4. پس از مصرف داروی ((تئوفیلین)) عوارض جانبی مانند حالت تهوع،استفراغ،کاهش اشتها،سردرد،فزونی فعالیت و لرزش مشاهده میشود.

 

درمان آسم:

درمان آسم فقط باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد.اهداف درمان عبارتند از:

1-کاهش محرکهای حمله،مانند دود سیگار یا مواد حساسیت زا.

2-کنترل تنفس و برگرداندن فعالیت ریه ها به حالت طبیعی.

3-کمک به کودک برای ادامه یک زندگی طبیعی و شرکت در فعالیت های کودکانه تا حد ممکن.

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست