آداب غذاخوردن کودک

آموزش آداب غذا خوردن به کودک | غذاخوردن کودک

در این بخش از راهنمای کامل تربیت کودک میخواهیم به شما عزیزان آموزش آداب غذاخوردن به کودک را ارائه دهیم.همانطور که میدانید غذاخوردن جزئی از اصول تربیتی است که باید کودک توسط والدینش یاد بگیرد.

 

سوال:

میگویند غذاخوردن با خانواده باعث صمیمت می شود،اما در خانه من این طور نیست.بچه هایم چنان رفتارهای زننده ای دارند که طی مدت غذاخوردن،در حال اصلاح رفتار آنها،سزنش آنها و خواهش برای رفتار کردن مانند انسانهای متمدن هستم.چطور میتوانم آنها را وادار کنم تا رفتارهای مناسبی داشته باشند؟

 

فکر کنید!!

بچه ها با رفتارهای نامناسب به دنیا نمی آیند.آنها باید در اینن زمینه تعلیم ببینند.میز آشپزخانه شما،محلی برای آموزش بچه های شماست.

آموزش آداب غذاخوردن به کودک

چگونه به کودک غذا بدهیم؟

راه حل: حالا میخواهیم در مورد راه حل هایی برای آموزش آداب غذاخوردن به کودک را ارائه دهیم.

1- صبور باشید و آموزش بدهید.غر نزنید و شکایت نکنید.به جای اینکه آنچه را نمیخواهید به فرزندتان بگویید،در مورد آنچه که میخواهید بااو صحبت کنید.به جای اینکه بگویید: ((پسر!با دسهایت غذانخور)) آنچه را که میخواهید انجام دهد به او بگویید ((پسرم!لطفا از قاشق و چنگال استفاده کن.))

هنگام صرف شام،اخلاق خوبی داشته باشید.به مکالمات خوشایند فکر کنید و از این زمان،برای سرزنش و سخنرانی استفاده نکنید.ایجاد محیطی شاد برای آموزش رفتارهای خوب،بیشتر مفید است.

 

2- رفتارهای مناسب با اقتضای سن آنها را بپذیرید.تمام بچه های کوچک،شیر را میریزند،غذایشان را اینطرف و آنطرف میپاشند و اتاق را پر از خرده نان و غذا میکنند.آنها برای کسب مهارتهای حرکتی مورد نیاز در خصوص تمیز و پاکیزه بودن،به زمان نیاز دارند.

 

3- هرچند وقت یکبار،مراسم شام رسمی را در خانه برپا کنید.یک رو میزی بیندازید و از ظرف های چینی و دستمال سفره استفاده کنید.تصور کنید که در رستورانی عالی نشسته اید و بگذارید هرکسی در بهترین رفتارهای خود اغراض کند.

حتی میتوانید لباس رسمی بپوشید و شمع روشن کنید.اینکار،علاوه بر آموزش رفتارهای مناسب،به فضیلتی خانوادگی تبدیل میشود و خاطراتی خوش ایجاد میکند.

آموزش آداب غذاخوردن به کودک

4- انجام رفتارهای خوبی را که به بچه ها یاد داده اید،از آنها بخواهید.اگر کودکی به عمد بر رفتارهای بد خود اصرار کرد،بشقاب غذایش را بردارید و از او بخواهید دنبال شما به اتاق دیگری بیاید.به او بگویید باید به تنهایی شام بخورد.او را در برابر تلویزیون قرار ندهید.

 

5- برحرف خود اصرار کنید.هرروز از بچه ها رفتاری مناسب بخواهید.به مرور زمان،هرچه کمتر در مورد این مسئله فکر خواهید کرد.مثلا،بیشتر بچه هایی که در سن نوپایی به آنها یاد داده شده تا بگویند ((لطفا))، در سن 4 یا 5 سالگی به طور ناخوداگاه از این کلمه استفاده خواهند کرد.

بچه هایی که به طور منظم رفتارهای خوب را تمرین میکنند،آنها را بصورت عادت خوب یاد میگیرند.

 

فیلم غذا خوردن کودک – آموزشی:

پس از آموزش آداب غذاخوردن به کودک میخواهیم فیلمی هم در این زمینه به شما پیشنهاد کنیم.

 

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست