آموزش پس انداز به کودکان

آموزش پس انداز به کودکان

آموزش پس انداز به کودکان: چگونه به کودکم آموزش جمع آوری را بدهیم

در این مقاله میخواهیم کمی متفاوت باشیم و از بحث بیماری های کودکانه و امثالهم خارج شده و به بحث شیرین آموزش پس انداز به کودکان با شما عزیزان صحبت کنیم.

آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که کودکتان را از چه سنی با پول آشنا کنید؟..به نظرتان چه سنی برای شروع این آموزش ضروری است؟…یک سالگی؟دوسالگی؟ یا بیشتر؟…پول و پس انداز و… از جمله مواردی است که والیدن باید به محض مشاهده آمادگی ذهنی کودک،فعالیت های روزانه مربوط به آنرا برنامه ریزی کرده و آنها را به مرحله اجرا بگذراند تا تجربه بچه ها هر روز بیشتر شود.

 

بردن بچه ها به بانک ،فروشگاه و یا حتی تماشای نحوه استفاده از کارت اعتباری و عابر بانک ها فرصت های مناسبی برای بحث و گفتگو درباره ی پول و نحوه استفاده از آن است.یادتان باشد خردسالان آمادگی یاد گرفتن را دارند بنابراین بهترین فرصت برای آموزش مدیریت پول به کودکان است.

 

 

آموزش پس انداز به کودکان دو الی سه سالگی:

برای آموزش پس انداز به کودکان دو-سه ساله بهتر است آنها را با سکه های مختلف مواجه کنید که طبیعتا آنها در مواجهه با سکه های مختلف معمولا سکه ای را انتخاب میکنند که هم بزرگتر و هم درخشانتر است و علی رغم اینکه این کودکان به طور کامل با ارزش و مفهوم پول آشنا نیستند و آنرا نمیفهمند،اما میتوانند اسامی آنها را یاد بگیرند،مثلا سکه 5 تومانی،10 تومانی،25 تومانی و… یکی از روش های ساده ،سکه بازی با کودک است.

 

بدین ترتیب به کمک کودکتان سکه های مختلف را داخل یک قوطی بریزید و بعد از او بخواهید سکه های یک شکل و یک اندازه و یکرنگ را انتخاب کند،بعد به ترتیب به کمک کودکتان سکه های مختلف را داخل یک قوطی بریزید و بعد از او بخواهید سکه های یک شکل و یک اندازه و یک رنگ را انتخاب کند.بعد به ترتیب اسامی آنها را برایش بگویید و چندبار تکرار کنید. یادتان باشید که کودکان را تنها نگذارید چون همیشه دوست دارند همه چیز را درون دهانشان کنند.

 

آموزش پس انداز به کودکان

آموزش پس انداز به کودکان چهار الی پنج سالگی:

برای آموزش پس انداز به کودکان در این سن بهتر است مثالی برایتان آورده شود.شما میتوانید با کودکتان رستوران بازی کنید یعنی با بعد از آنکه سر سفره غذا خوردید از او بخواهید که بصورت نمادین به شما پول بدهد. یعنی همیشه  بعد از خوردن غذا به او یادآوری کنید که حالا وقت پرداخت پول غذاست. تجربه نشان داده است که در صورت یادگیری، کودک بعد از مدت ها، حتی به صورت نمادین منتظر میماند تا بقیه پول را پس بگیرد.

مطمئن باشید این نکات به شما کمک خواهد کرد تا ارزش پول را به فرزندتان یادآور شوید و او همیشه به یاد پس انداز کردن برای آینده خویش باشد.

 

 

آموزش پس انداز به کودکان شش الی هشت سالگی:

وقتی کودکتان به اندازه کافی با مفهوم پول آشنا شد،یک حساب بانکی برایش باز کنید تا او پول هایش را در آنجا پس انداز کند بعد هم تشویق کنید تا همیشه این کار را ادامه دهد. اگر هم نتوانست با مفهوم حساب بانکی آشنا شود و او را توجیح کنید میتوانید از یک قلک استفاده کرده و آنرا به عوان محلی برای ذخیره سازی پول های او استفاده کنید.

 

 

آموزش پس انداز به کودکان نه الی دوازده سالگی:

یکی از روش های مناسب برای آموزش پس انداز به کودکان این است که حتما او را با خود به خرید ببرید و هنگام خرید قیمت اجناس را با او در میان بگذارید و به او یادآور شوید که این اجناس را تا پول نداشته باشی نمیتوان به راحتی خرید. البته نکته ی مهم اینجاست که نباید زیاد او را حساس کنید و او استرس بی پولی را بکشد فقط بایستی به درستی مدیریت کرده و خیلی آرام او را متقاعد کنید.

 

 

آموزش پس انداز به کودکان

آموزش پس انداز به کودکان سه الی پانزده سالگی:

کودکان این سن بسیار علاقه مند به پول تو جیبی هستند و طبق تحقیقات اثبات شده خیلی هم سریع آنرا خرج میکنند و پس اندازی نمیکنند. شما به عنوان یک والدین باستی پس انداز را به او یاد دهید و بگویید همه ی پول تو جیبی هایش را نباید خرج کند.

 

برای توجیح بهتر این موضوع میتوانید به او بگویید که در مخارج زندگی باید بخش ثابتی از هزینه ها را کنار بگذارید تا پول آب،برق،گاز و .. را بدهید. پس همیشه مقدار ثابتی را کنار به عنوان پس انداز میگذاریم.توهم باید یک بخش ثابتی از پول تو جیبی ات را کنار بگذاری تا در آینده از آن استفاده کنی.

 

 

 

 

 

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست