آموزش احترام

آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران | احترام کودکان

یکی از چالش های مهم و پیش روی هر والدین احترام کودکان به بزرگترها میباشد.این مطالب که مربوط به آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران است را پیشنهاد میشود کامل بخوانید.

 

سوال:

من یک مادرم و بسیار نگرانم درباره ی اینکه چگونه میتوانم به کودکم بیاموزم که با والدین،خواهرها،برادرها و دیگران،با احترام برخورد کند؟

 

فکرکنید:

آرزو میکردم والدین بیشتری چنین سوال را میپرسیدند،چراکه این مسئله بیانگر میزان تعهد نسبت به تربیت صحیح کودکان است.اطراف ما را کودکانی فراگرفته اند که چیزی از احترام گذاشتن نیاموخته اند.از آنجا که آگاهید احترام گذاشتن آموختنی است،در مسیر تربیت فرزندی هستید که به دیگران احترام بگذارد.در اینجا،چند ایده خاص مطرح شده است که میتوانند مفید باشند.

آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران

راه حل ها:

حال میخواهیم راه حل های آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران را خدمتتان ارائه دهیم.لطفا با دقت مشاهده و به خاطر بسپارید.

1- خودتان الگوی رفتار محترمانه برای کودک باشید.بچه ها با الگو برداری از رفتار شما به بهترین نحو می آموزند.وقتی با فرزندتان محترمانه برخورد میکنید-حتی هنگامی که عصبی هستید-باید توقع چنین رفتاری را از او داشته باشید.

در مقابل،وقتی او بدرفتاری میکند اگر فریاد بزنید،تهدیدش کنید،تحقیرش کنید،به او لقب هایی بد بدهید و یا با تنفر برخورد کنید،دقیقا الگوی رفتارهایی هستید که فرزندتان را از بروز آنها منع میکنید.

 

2- آیا اجازه میدهید فرزندتان با بی احترامی با یکدیگر برخورد کنند؟روش برخورد آنها اغلب تمرینی برای روش برخوردشان با دیگران است.برای اینکه روابط سالمی را بین خواهرها و برادرها تقویت کنید،قسمت های مختلف سایت کودکان ما را که به خواهرها و برادرها مربوط میشوند را حتما مطالعه بفرمایید.

 

3- باید ظرفتیت های احترام اجتماعی را به بچه ها آموخت.بعضی اوقات،آنها به گونه ای عمل میکنند که ما آنرا بی احترامی ناشی از بی توجهی تلقی میکنیم.به جای اینکه کودک را دربرابر دیگران و با صدای بلند مواخذه کنید،او را به جایی خلوت ببرید و بصورتی خصوصی به او آموزش بدهید.

از یک خطای کوچک میتوان گذشت و در موقعیتی دیگر در مورد آن صحبت کرد،اما در مورد اشتباهات بزرگ لازم است کودک را به کناری ببرید و به آرامی خطایش را به او گوشزد کنید. او را راهنمایی کنید که چگونه میتواند رفتارش را به صورتی محترمانه اصلاح کند.

 

4- در طول روز،به موارد رفتارهای محترمانه یا غیر محترمانه اشاره کنید.در مورد رفتار با صندوقدار فروشگاه،دوست و یا افرادی که فرزندتان با آنها برخورد دارد،با او صحبت کنید.در مورد صحنه های محترمانه و غیرمحترمانه فیلمها و برنامه تلویزیونی نیز بحث کنید.

 

قصه کودکانه درباره احترام والدین:

طبق گزارشات و تحقیقات روانشناسان بهترین راه برای آموزش و تربیت کودکان از طرق نقاشی و قصه گویی است. یعنی والدین میتوانند از طریق نقاشی و قصه گفتن برای فرزندشان احترام گذاشتن را به او یاد بدهند. لازم نیست حتما شما قصع تان واقعی باشد بلکه شما میتوانید در قالب قصه ساختگی به او آموزش هایتان را انتقال دهید.

 

آموزش کودکان برای احترام گذاشتن به دیگران

احترام به کودکان در اسلام:

در پایان میخواهیم مواردی را نام ببریم که برای کودکان الزامی است و در اسلام سفارش شده است.

  • سلام کردن: سلام کردن که در تعالیم اخلاق اسلامی بسیار تاکید و سفارش شده است. اولین و مهم ترین موردی است که باید هر کودکی آنرا از طریق والدینش یاد بگیرد.
  • همبازی شدن: یکی از راه هایی که باعث میشود شخصیت کودک شکل بگیرد همبازی شدن با دیگران میباشد.
  • احترام گذاشتن به کودک: باید در مراسمات و مهمانی ها به کودک احترام گذاشت و سخن او را شنید و پاسخ داد.
  • موقع صحبت کردن کودک باید به او توجه کرد.
  • در مهمانی ها او را شرکت داده و پس از مدتی او را به تنهایی در تولد و جشن تکلیف دوستانش قرار دهید.

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست