اسراف کودکان

آموزش اسراف نکردن به کودکان | اسراف کودکان

حال نوبت به آن رسیده است که آموزش اسراف نکردن به کودکان را به شما آموزش دهیم. آموزشی ک بسیاری از والدین درخواست داده بودند که در مورد اسراف کودکان صحبت کنیم.

 

پرسش درباره ی آموزش اسراف نکردن به کودکان:

فرزندم هیچ درکی از ارزش وسایل خود یا لوازم دیگران ندارد.برای او فرقی نمیکند که دو-سه لقمه از ساندویچش را بخورد و بقیه را دور بیندازد و یا قلم موهایش را دور بریزد،آن هم به این دلیل که نمیخواهد آنها را تمیز کند.او بی دقت و اسراف کار است.لطفا میشه آموزش اسراف نکردن به کودکان را در سایتتان قرار دهید؟

 

خاطره:

خب بعد از پرسش شما عزیزان نوبت به آن میرسد که پاسخ آنرا دریافت کنید اما قبلش دوست دارم خاطرات یکی از والدین را برایتان تعریف کنم.به نقل قول از یکی از والدین محترم که میفرمودند: روزی در جمعی نشسته بودیم و یکی از فرزندانم بخشی از بشقاب غذا را خورد و بقیه را روی سفره ریخت و من و بقیه مهمانان در جمع بسیار شوکه شدیم.

از او پرسیدم که اینکار زشت را چرا انجام دادی!! گفت خودت به من یاد دادی به اندازه ای که گشنه هستی غذا بخور و بقیه را نخور. اما منظور من این نبوده که باید بقیه غذای مانده را دور بریزد. لطفا به آموزش اسراف نکردن به کودکان در سایتتان پرداخته شود…

آموزش اسراف نکردن به کودکان

فکر کنید:

از زمانی که فرزندتان به دنیا آمد،((همه چیز))در هر زمان که به آنها نیاز داشت،به صورتی جادویی برایش ظاهر شد.حال باید وقت بگذارید و ارزش وسایل را به او بیاموزید و توجه او را به چیزهایی که هدر میدهد جلب کنید.به خاطر داشته باشید که بین سرزنش،سخنرانی و آموزش،تفاوت زیادی وجود دارد.

 

راه حل ها:

حال باید راه حل هایی مبنی بر آموزش اسراف نکردن به کودکان را خدمتتان عرض کنیم:

1- بچه ها اهمیت اسراف کردن را درک نمیکنند.خوب است آنها را وارد امور خیریه کنید تا با شرایط خاص و افرادی که غذای کافی یا لوازم زندگی راحتی ندارند،آشنا شوند.دادن غذا یا پتو به خانواده های بی خانمان،این حس را به فرزندتان می دهد که در زندگی اش امکانات بسیار زیادی دارد.در برابر این گرایش که برایش سخنرانی کنید،به شدت مقاومت کنید.بگذارید شرایط،آنچه را که نیاز دارد به او بیاموزد.

2- فرزندانتان را در طرحهای بازیافت شرکت دهید. ایستگاهی برای بازیافت ایجاد کنید. به یک مرکز بازیافت بروید تا مراحل کار را ببینید و روشها را بیاموزید. کتابها یا مقالاتی در مورد بازیافت بخوانید.

3- در بشقابهای کوچک تر غذا بخورید و هر بار برای بچه ها غذای اندکی بکشید. براحتی می توان دو یا چند بار غذا کشید. به این ترتیب، از مقدار زیادی غذای پس مانده که در بشقابهای بزرگ باقی می ماند، جلوگیری می کنید.

4- اگر کودکی «چیزهای بسیار زیادی داشته باشد، اسراف کار خواهد سد. هر چیزی را که می خواهد، برایش نخرید. قبل از خرید سعی کنید تصمیم های مناسبی بگیرید. از فرزندتان بخواهید پول خرید چیزهایی را که می خواهد، بپردازد. پیشنهاد کنید بخشی از پول چیزی را که دوست، خودش بپردازد و بگذارید خودش در خرید آن مشارکت کند. ای که برای خرید وسایل، از پول خودش می پردازد، در مورد آنها میکنید.

5- در مورد ارزش چیزهایی که می خرید، به فرزندتان آموزش بده وقتی در رستوران غذا می خورید، قیمت آن را به فرزندتان بگوید وقتی به خرید خواروبار می روید، بگذارید فرزندتان صورتحساب خرید را ببیند.

برخورد مثبتی داشته باشید. معنی این حرف، آن نیست که سخنرانی کنید بلکه در مورد ارزش چیزهای مختلف به او درس بدهید. هزینه ای را که برای چیزهای مختلف می پردازید، با پول توجیبی او مقایسه کنید به صورتی که ارزش قیاسی آنها را درک کند: ((قیمت کفشهای جدیدت ۱۰ هزار تومان است. این یعنی ۴ ماه پول توجیبی تو. ))

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست