اسهال و استفراغ

اسهال و استفراغ در کودکان | راه های درمان اسهال استفراغ

یکی دیگر از بیماری ها اسهال و استفراغ در کودکان است که ما میخواهیم راه های درمان و علت این موضوع را بررسی کنیم.

 

علت اسهال در کودکان:

اسهال و استفراغ در کودکان از بیماری های شایع آنها است و به خصوص در تابستان بیشتر دیده میشود.مدفوع کودک در موقع اسهال،آبکی و گاه سبز رنگ است،معمولا بیش از سه بار اجابت مزاج آبکی در روز،اسهال نامیده میشود.

علت اسهال و استفراغ در کودکان ، مخصوصا بیشتر در شیرخواران سرماخوردگی و یا آلودگی و نامناسب بودن شیر است.اگر فرزند شیرخوار دارید با توجه به حساسیت زیاد شیرخواران،شیر باید کاملا مطمئن و سر پستانک و شیشه استریل باشد،همین طور شیر باید زیر نظر پزشک متخصص انتخاب و درصورت لزوم تغییر کند.

 

نکات مهم در مورد اسهال کودکان:

-افزودن هر نوع غذا یا سبزی باید با احتیاط و به تدریج صورت بگیرد.بیاری ها،کودک را به سرعت ضعیف میکند.بنابراین به محض مشاهده کسالت،به خصوص اسهال،باید فورا به پزشک مراجعه شود.

-تا رسیدن به پزشک سعی کنید شیر را رقیق کرده و چربی آنرا کامل بگیرید.

-اگر کودک با شیر مادر تغذیه میکند،نباید شیر مادر قطع شود ولی خوراندن شیر زیاد هم به کودک لزومی ندارد.

-پس از بهبودی نباید به کودک غذای سنگین داد. تغذیه کودکان باید سبک باشد تا بهبودی کامل کودک صورت بگیرد.

اسهال و استفراغ در کودکان

اسهال شدید کودک و درمان آن:

اگر کودک به اسهال شدید دچار شده باشد،مدفوعش آبکی شده و بوی ترشی میدهد و تکه های غذای هضم نشده در آن دیده میشود،در حالت عفونت میکروبی،چرک و خون نیز با مدفوع دفع میگردد ودرجه حرارت بدن کودک بیش از 38 درجه میشود.

هم چنین دچار یک بی حالی و خستگی مفرطی میشود که در اینصور بهتر است غذای جامد و شیرخشک او حذف شود.اما در این صورت ممکن است کودک گرسنه شود حال چه باید کرد؟

در این حالت باید از محلول قندی-نمکی با ترکیب زیر به مقدار نصف استکان به او داد تا در اثر از دست دادن آب و مواد حیاتی شیمیایی،بدن کودک به کم آبی خطرناک مبتلا نشود:

آبجوشیده: ——> 1 لیتر

نمک: ——> 1 قاشق مرباخوری

شکر: ——> 2 قاشق مرباخوری

 

درمان خانگی اسهال و استفراغ کودکان:

ممکن است شما به هیچ وجه به پزشک دسترسی نداشته باشید.در این زمان میتوانید از محلول ذکر شده در بالا به مدت 24 ساعت الی 72 ساعت به طفل بدهید تا مدفوع طفل ظاهرا بهتر شود و حال کودک رو به بهبود رود.حال اگر کودک احساس گرسنگی کرد،لعاب برنج یا حریره برنج به فاصله 3 تا 4 ساعت به او بدهید و کم کم شروع به شیر دادن کنید.

به طور کلی اسهال خیلی زود کودک را ضعیف میکند،نگذارید که اسهال به صورت مذمن درآید و کودک را از پای درآورد.سعی کنید هرچه زودتر جهت تشخیص علت و معالجه قطعی به پزشک مراجعه کنید.

 

اسهال و استفراغ در کودکان زیر یک سال:

حال میخواهیم نکاتی را درباره ی استفراغ بدهیم البته لازم است بدانید این نکات فقط مربوط به کودکان زیر یکسال نیست و همه کودکان را شامل میشود.

استفراغ در نوزادان به علل گوناگون پیش می آید ولی باید توجه داشت که بالا آوردن مقدار کمی شیر در ماه های اول تولد،عارضه معمولی نیست.معمولا مادرانی که ساعات شیردادن کودکان خود را منظم نمیکنند،نوزادانشان بیشتر دچار استفراغ میشوند.

 

 

اسهال و استفراغ در کودکان

عوامل استفراغ در کودکان:

-دادن شیر اضافی یا انتخاب شیر بدون نظر پزشکی

-دادن شیرهای پرچربی به نوزاد،بالا و پایین کردن زیاد طفل

-اگر کودک بیماری های واگیر دار و تب دار و سوء هاضمه داشته باشد.

-اگر سر پستونک آغشته به میکروبی یا آودگی ای باشد.

 

 

 

بعد از استفراغ کودک چه باید کرد؟

بعد از استفراغ کردن،حتی وقتی همه شیر از معده طفل خارج شده است.سعی در شیر دادن طفل نکنید،بلکه اجازه دهید که حالت دل به هم خوردگی تسکین پیدا کند،سپس اقدام به تغذیه مجدد طفل کنید.

در این مواقع بهتر است ابتدا کمی آب قند یا حریره برنج به کودک بدهید و از دادن شیر چرب یا غذاهای دیگر خودداری کنید،زیرا ممکن است سبب استفراغ مجدد بشود.

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست