بازی های رایانه ای

اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری و اینترنت | اعتیاد به بازی

چرا امروزه اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری و اینترنت شدت گرفته است و چگونه میتوان آنرا ترک کرد؟! در ادامه میخواهیم به بخش دیگری از تربیت کودکان بپردازیم. بازی کردن اگر بیش از حد باشد ضرر جبران ناپذیری خواهد داشت و اگر در حد متعادل باشد بسیار هم مفید خواهد بود.

 

درمان اعتیاد به بازی های کامپیوتری:

در اینجا سوال یکی از مادران عزیز را برای شما مطرح میکنیم تا پاسخ و راه حل های آنها را در ادامه بررسی کنیم: فرزندم مدت بسیار زیادی را صرف بازیهای رایانه ای و ویدیویی می کند.او آن قدر با احساس به این بازیها میپردازد که وقتی میگویم در این کار افراط میکنی،از دست من عصبی میشود.

 

اعتیاد جوانان به بازی های رایانه ای:

مهم ترین وظیقه شما به عنوان پدر یا مادر،خوشحال کردن فرزندتان نیست بلکه پرورش انسانی مسئول،توانا و بافکر است. بنابراین،بدون شک تمام تصمیمات شما مورد علاقه پسرتان نخواهد بود.

اگر بخواهیم سختش نکنیم و به زبان ساده تر توضیح دهیم اینگونه میتوان گفت که درست است که شما از بازی های رایانه ای خوشتان نمیاد و به آنها حسی ندارید اما این دلیلی نمیشود که فرزندتانم خوشش نیاید.شما نمیتوانید آنرا به کلی از ذهن کودکتان پاک کنید بلکه فقط میتوانید این مسائل را کنترل کنید.

اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری و اینترنت

دلایل اعتیاد به بازی:

حال میخواهیم راه حل ها و روش های درمان اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری و اینترنت را خدمتتان توضیح دهیم. مطالب فوق را با دقت مطالعه و رعایت کنید تا خیالتان راحت باشد.

1- همانطور که در قسمت بالا ذکر شد شما نمیتوانید به کلی جلوگیری کنید از بازی کردن فرزندتان. شما فقط باید سیاست ترک و درمان آنرا داشته باشید به طوری که هم برای او ضرر نداشته باشد هم شما به نتیجه دلخواهتان برسید. ابتدا تصمیم بگیرید که به نظر شما مدت فعالیت برای این نوع بازیها چقدر است،مثلا یک ساعت در روز و یا بیشتر.به او بگویید که قانون جدید شما یک ساعت بازی در روز است.

 

2- باید یک فهرست فعالیت های پیشنهادی خود را بدهید.مثبت برخورد کنید.منتظر ناراحتی شدید فرزندتان باشید اما استوار و مهربان باقی بمانید.با این کار پس از حدود دو هفته،کودکی جدید و پرانرژی خواهید داشت.

 

3- مهم ترین عامل برای ترک یک عادت رعایت زمان بندی در آن است.بنابراین شما باید همیشه زمان بندی را داشته باشید.مثلا اگر فرزندتان در ساعات خاصی به بازیهای ویدیویی میپردازد،مثلا پس از شام،فعالیت هایی را برای آن برنامه ریزی کنید.

 

4- از روش مهم و روانشناسانه  “وقتی / بعد ” استفاده کنید :(( وقتی تکالیفت و کارهای روزمره خانه را تمام کردی،بعدش میتوانی کامپیوترت را روشن کنی)). از این برنامه منظم به عنوان طرحی استاندارد استفاده کنید. البته این نکته فراموش نشود که لحن سخن گفتنتان را رعایت کنید و با آرامش و به دور از جدیت و عصبیت بیان کنید.

 

5- اگر ترک این عادت و در واقع اعتیادش به بازی بسیار سخت است موردی نیست از این هم میتوانید استفاده کنید. همیشه سیاست داشته باشید!

شما میتوانید از این علاقه و عادت فرزندتان استفاده کنید و آنرا به عنوان ابزاری آموزشی و کاربردی به کار ببرید. برنامه های خلاقانه،جالب و از همه مهم تر آموزنده را کم کم جایگزین بازیهای بدون فکر یا خشن ویدئویی کنید.

امروزه،برنامه های بسیاری در دسترس است که با استفاده از بازیها و تصاویر جالب،تاریخ،ریاضی،خواندن و مهارت های فکر کردن را به بچه ها می آموزند.اینها برنامه هایی هستند که اگر ببینید فرزندتان مدت های طولانی مشغول آنها هستند،بسیار خوشحال خواهید شد.

 

فواید بازی های رایانه ای:

حال اگر نکات بالا را به خوبی رعایت شود و کودک به یک ساعت مشخصی برای بازی کردن برسد قطعا نه تنها ضرر نخواهد داشت بلکه مفید خواهد بود. بازهم متذکر مشوم که در صوتی بازی کردن حتی موثر است که حد متعادلش رعایت شود.

  • باعث افزایش توانایی حرکتی و عضلانی او میشود.
  • باعث میشود او در تصمیم گیری کارهایش به طور مستقل و با اعتماد به نفس عمل کند.
  • باعث افزایش توانایی در بینایی او میشود.
  • کودک را خلاق میکند.
  • بعضی از بازی ها جنبه ی آموزشی دارد و به یادگیری زبان او کمک میکند.
  • باعث افزایش نشاط و شادی در او میشود.
  • قطعا باعث فکر کردن و در نتیجه افزایش هوش میشود.
  • باعث کاهش افسردگی و استرس میشود.

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست