انواع بیماری کودکان

انواع بیماری کودکان

انواع بیماری کودکان و مراقبت های لازم

 

 

 

 

از آنجایی که قسمت اعظمی از انواع بیماری کودکان ناشی از اختلالات هاضمه مانند اسهال،استفراغ و یبوست است،توضیح مختصری درباره هریک از آنها را ضروری میدانیم: (البته لازم به ذکر است هر یک از موارد زیر را بطور مفصل در مقاله ای دیگر صحبت کرده ایم)

اسهال در کودکان:

یکی از شایع ترین انواع بیماری کودکان ،اسهال میباشد که به خصوص در تابستان بیشتر دیده میشود.مدفوع کودک در موقع اسهال آبکی . گاه سبز رنگ است،معمولا بیش از سه برابر اجابت مزاج آبکی در روز،اسهال نامیده میشود.

 

عل اسهال در بیشتر شیرخواران سرماخوردگی یا آلودگی و نامناسب بودن شیر است. به دلیل حساسیت زیاد شیرخواران،شیر باید کاملا مطمئن و سر پستانک و شیشه استریل باشد،همینطور شیر باید زیر نظر پزشک متخصص انتخاب و در صورت لزوم تغییر کند.

انواع بیماری کودکان

افزودن هر نوع غذا یا سبزی باید با احتیاط و به تدریج صورت بگیرد.بیماری ها کودک را به سرعت ضعیف میکنند،بنابراین به محض مشاهده کسالت به خصوص اسهال باید فورا به پزشک مراجعه شود ولی تا رسیدن به پزشک شیر را رقیق کنید و چربی او را بگیرید.

 

 

نکات مهم در اسهال کودکان:

 • چند قاشق ماست شیرین کم چرب برای درمانش مفید است.
 • پس از بهبودی به هیچ وجه غذای سنگین به کودک داده نشود.
 • درصورت مشاهده مدفوع آبکی،بوی ترشی و تکه غذای هضم نشده،کودک به اسهال شدید دچار شده است.
 • اگر به پزشک دسترسی ندارید میتوانید از محلول { آب جوشیده:ا لیتر-  نمک: 1 قاشق مرباخوری – شکر 2 قاشق مرباخوری } استفاده کنید.
 • درصورتی که کودک دچار گرسنگی کرد میتوانید از لعاب برنج یا حریره برنج به فاصله 3 تا 4 ساعت به او بدهید.

 

 

استفراغ در کودکان:

یکی دیگر از انواع بیماری کودکان میتوان به استفراغ اشاره کرد.استفراغ در نوزادان به علل گوناگون پیش می آید ولی باید توجه داشت که بالا آوردن مقدار کمی شیر در ماه های اول تولد،عارضه معمولی نیست.معمولا مادرانی که ساعات شیر دادن کودکان خود را منظم نمیکنند،نوزادانشان بیشتر دچار استفراغ میشوند.

 

همچنین دادن شیر اضافی یا انتخاب شیر بدون نظر پزشکی سبب این ناراحتی میشود.دادن شیرهای پرچربی به نوزاد،بالا و پایین انداختن زیاد طفل،نیز باعث استفراغ میشود.

 

اگر استفراغ با علایم دیگر سوهاضمه همراه شود و کودک به طور مرتب استفراغ کند باید فوری به پزشک مراجعه کرد.گاه عامل استفراغ عفونت های حاد،بیماری های واگیر و تب دار،سوهاضمه یا علل دیگری است که مادر بدون مراجعه به پزشک قادر به کمک خود نیست.

 

نکته مهم: بعد از استفراغ کردن،حتی وقتی همه شیر از معده طفل خارج شده باشد سعی در شیر دادن طفل نکنید.در این مواقع بهتر است ابتدا کمی آب قند یا حریره برنج را به کودک بدهید و از دادن شیر چرب یا غذاهای دیگر خودداری کنید،زیرا ممکن است سبب استفراغ مجدد شود.

 

انواع بیماری کودکان

یبوست در کودکان:

یبوست در اطفالی که با شیر مادر تغذیه میشوند به ندرت پیش می آید و حتی اگر یک روز در میان اجابت مزاج صورت بگیرد ولی مدفوع نرم باشد و دفع آن با درد همراه نباشد،جای هیچ گونه ناراحتی و نگرانی نیست.

 

یبوست ممکن است به علل گوناگونی دیگری نیز پیش بیاید.چنانچه این ناراحتی در اثر کمی غذا بوجود می آید،زیرا کم غذایی باعث کم کاری روده ها و در نتیجه یبوست میشود.

 

برای درمان یبوست میتوان با دادن آب بین وعده های غذایی و اضافه کردن آب انجیر و آلو یا پوره آنها به رژیم غذایی کودک برای رفع یبوست مزاج کمک کرد.هم چنین خوردن سبزی و میوه روزی دو سه بار توصیه میشود.

 

سرماخوردی در کودکان:

سرماخوردگی هم از انواع بیماری کودکان است که بسیاری را رنج داده است.برای جلوگیری از سرما خوردگی نوزادان،آنها را زیاد نپوشانید و حرارت اطاق را زیاد بالا نبرید.سعی کنید به حد اعتدال بپوشانید و او را از نور و هوا بی بهره نگذارید.

 

سرماخوردگی مانند بزرگسالان گاه خیلی خفیف و بدون تب و با یکی دو روز استراحت برطرف میشود،ولی گاهی شدید و همراه با تب است و معمولا چند روزی طول خواهد کشید.

انواع بیماری کودکان

 

اگر طفل تب داشته باشد،برای معاینه گلو و نوع دقیق بیماری او به پزشک مراجعه کنید.وقتی احساس کردید که طفل سرما خورده است حتما به او مایعات و سوپ گرم بدهید و کودک را به استراحت بیشتر تشویق کنید.

 

 

 

 

 

برفک در کودکان:

برفک نوعی عفونت خفیف قارچی است که ابتدا به صورت لایه سفیدی روی زبان پیدا میشود و سپس به تمام جدارهای داخلی دهان،لثه ها و لبها سرایت کرده و به صورت قشر نرم پنیر مانندی در می آید.برفک باعث درد و ناراحتی دهان طفل به هنگام مکیدن شیر میشود.علاوه بر این برفک باعث میشود محیط دهان کودک اسیدی شده و کودک دچار تب شود.

 

عواملی که باعث رشد بیشتر برفک میشود:

 1. عدم رعایت بهداشت دهان
 2. قی و اسهال
 3. کمبود بعضی ویتامین ها
 4. استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها
 5. کثیف بودن پستانک و سرپستانک شیشه
 6. پستان آلوده مادر و استفاده از حوله و دستمال کثیف و آلوده

 

 

سکسکه در کودکان:

سکسکه هم جزء انواع بیماری کودکان محسوب میشود که مادران بایستی برای مقابله با آن اقدامات لازم را بدانند.بیشتر اطفال،مخصوصا در سه ماه اول،پس از شیر خوردن به سکسکه می افتند،سکسکه عارضه مهمی نیست و احتیاجی به درمان ندارد و گاهی با دادن یکی دو جرعه آب گرم باعث تسکین آن میشود.

 

سکسکه ممکن است به علت وجود حباب های هوا در معده عارض شود.از این رو، بعد از شیر دادن سر کودک را روی شانه خود بگذارید و خیلی ملایم با دست به پشتش بزنید،یا طفل را روی زانو گذاشته و پشتش را ماساژ دهید.در این صورت،حوله یا پارچه نرمی روی شانه خود بگذارید که دلمه های شیری که همراه با حباب هوا بیرون می آید،لباس شما را کثیف نکند.

 

انواع بیماری کودکان

تب در کودکان:

یکی از موارد بسیار مهمی که باید مورد توجه مادران قرار گیرد درجه حرارت بدن اطفال است. درجه حرارت بدن یکی از مهم ترین عوامل تشخیص بیماری هاست و مادر مجرب و مطلع،با اطلاع از آن میتواند از وضع سلامت کودک خود باخبر شود.

 

در حالت کلی میتوان گفت که تب عامل دفاعی بدن است و برای کمک به مقابله در برابر عفونت ها ایجاد میشود ولی خطر آن در این است که اگر خیلی بالا برود ممکن است کودک را دچار تشنج بکند و یا مسائل حادتری را بوجود بیاورد.

 

ضمنا باید توجه داشت که خود تشنج،علامت یک بیماری حاد و مسری است. راه ساده پایین آوردن تب اطفال،شستن پای آنها و گذاردن حوله ای خنک بر بدن آنها است.به هر حال صحیح ترین راه درمان تب های شدید،رساندن بیمار به پزشک است.

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست