اهداف تربیت فرزند

اهداف تربیت فرزند

اهداف تربیت فرزند: بهترین هدف های پیشنهاد شده

در این بخش از سایت میخواهیم ده مورد از اهداف تربیت کودکان که پیشنهاد شده از سوی برترین روانشناسان جهان هستند را برایتان توضیح دهیم.در ادامه 10 مورد از اهداف تربیت فرزند را خدمتتان پیشنهاد میدهیم که در ذیل هرکدام توضیحاتی را هم جهت تکمیل شدن آن برایتان آورده ایم.

لاکز به ذکر است که رعایت این نکات و اهداف قطعا به پیشرفت کودکان در زندگیشان کمک خواهد کرد.

 

هدف اول; تصویر ذهنی مثبت:

اولین مورد از اهداف تربیت فرزند ،ایجاد تصویر ذهنی مثبت در کودکان است. بهترین تکنیک برای ایجاد تصویر ذهنی مثبت که به او القا گردد تا ارزشمند هستند و در آینده مفید برای جامعه خواهند بود. برای اینکه فرزندمان بداند ارزشمند است نباید کامل یا بهتر از دیگران باشد،بلکه باید دریابد که مخلوق خداست و زندگی اش از اهمیت برخوردار است.

 

کودکان ما همانطور که رشد میکنند و بالغ میشوند،باید مطالبی درمورد ارزش فردی خود بدانند.در سنین کم،معلمین و والدین باید با کلام و رفتار خود به بچه ها بگویند که آنها ارزشمند هستند و این را بارها و بارها تکرار کنند.

 

جالب است بدانید که این تکنیک همواره در بهترین مدارس دنیا برای کودکان برگزار  میشود و در آن به کودکان القا میشود که آنها ارزشمند هستند. درواقع حرف هایی که از لب هایمان خارج میشوند و اعمالی که از ما سرمیزنند باید مثبت و تغذیه کننده باشند. درهر فرصتی که پیش می آید،فرزندتان را تشویق کنید تا از این طریق تصویر ذهنی مثبتی در او ایجاد کنید.

 

هدف دوم;احساس استقلال:

دومین مورد از اهداف تربیت فرزند ،ایجاد حس استقلال در آنهاست. اگر قرار است فرزندتان پدر یا مادر،همسر،دوست خوب و جزء مردم خوب باشد،باید مستقل باشد. البته این امر به این معنی نیست که به او کمک نکنید بلکه از او بخواهید جز بعضی موارد خاص مانند عشق،محبت و نصیحت که نیاز به راهنمایی بزرگترها دارد،بقیه مسائل را خودش تصمیم گرفته و مستقل عمل کند.

 

هدف سوم;احساس وابستگی:

هدف دیگر این است که بچه ها بیاموزند در تمام زندگی به خدا وابسته بمانند. در واقع آنها باید بدانند که در موقعیت های خاصی راه حل فقط در دستان خداست.این شرایط میتواند بصورت مشکلات مالی،سلامتی،خانوادگی و حتی کاری باشد.

 

پس اگر میخواهید که فرزندتان از لطف خدا و مردم و شهرت برای قضاوت خوب و عقل سلیم برخورار باشند،بایستی به خدا ایمان داشته باشد.البته این نکته را بدانید که بهترین روش برای آموختن وابستگی به خدا این است که خوده پدر و مادر االگوی واقعی این خصلت باشند.

 

اهداف تربیت فرزند

هدف چهارم;قبول مسئولیت برای انجام کارها و نتایج آنها:

قبول مسئولیت در قبال اعمال خود،نشانه شخصیت خوب فرد است.در زندگی آنچیزی را برداشت میکنید که کاشته اید.پس بهترین کار برای معلمین و والدین این است که الگوی قبول مسئولیتت برای فرزندان و بچه ها باشند.

 

هدف پنجم;شناسایی و قبول استعداد ها و توانایی ها:

یکی از وظایف ضروری والدین و معلم ها این است که کودک را از توانایی های بالقوه اس آگاه کنند. کودکان و نوجوانان مملو از توانایی هایی هستند که اگر کشف شوند و بروز دهند،قطعا شکوفایی زیادی در آنها رخ خواهد داد. در حال حاضر در بهترین مدارس دنیا مخصوصا کشور ژاپن مشاورانی را استخدام کرده اند که فقط وظایفشان این است که استعداد های دانش آموزان را کشف کرده و روی آنها کار میکنند.

 

هدف ششم;به کار گیری توانایی ها:

فرزندتان را تشویق کنید تا در زمینه های مختلف تلاش کنند و به این طریق حق انتخاب های بیشماری به دست بیاورد.بیاموزد چه کارهایی میتواند انجام دهد،چه چیزی را دوست دارد و بلاخره بر انجام بهترین ها متمرکز بشود.

 

هدف هفتم;امید:

نا امیدی و یاس،یکی از بدترین بیماری هایی است که میتواند بر ما تحمیل بشود.این بیماری میتواند با استعداد ترین افراد را متاثر کند و آنها را مایوس،هراسان و بی فایده کند.بچه ها باید بیاموزند که امید چیزی است که همیشه وجود دارد.

برندگان هرگز میدان را ترک نمیکنند،بلکه برخلاف وجود موانع به راه خود ادامه میدهند،چون خودشان را باور دارند و به آینده ای بهتر امید وار هستند. پس همیشه سعی کنید روحیه و امید را در دل فرزندانتان زنده نگه دارید.

 

اهداف تربیت فرزند

 

هدف هشتم;شادی:

همه ما میخواهیم که فرزندانمان لحظات شادی داشته باشند.بنابراین فرزند خود را تشویق کنید تا آنچه را که دوست دارد و میتواند انجام بدهد.او در اینمسیر با بسیاری از مشکلات زندگی دست و پنجه نرم خواهد کرد. پس به فرزنتان بیاموزید که در زندگی نباید به دنبال چیزی باشد که در مسیر آن هیچ مشکلی وجود نداشته باشد ، بلکه باید سعی کند تا مشکلات را به فرصت های مناسب تبدیل کند.

 

هدف نهم;شخصیت خوب:

بزرگترین هدیه ای که میتوان به یک نفر داد این است که شخصیت مناسبی به او بدهیم.همیشه افراد بزرگ دارای شخصیت بزرگ هستند. پس سعی کنید فرزند خود را طوری بزرگ کنید تا در آینده شخصیت خود را حفظ کرده و در مقابل عوامل دنیا مانند پول و ثروت و جایگاه خودش را نبازد.

 

هدف دهم;شوخ طبعی:

شوخ طبعی و حفظ اشتیاق کودکانه هدف ارزشمندی است که هر پدر یا مادر یا معلمی باید به کودک منتقل کند.به آنها بیاموزید تا هرجا که میروند لبخندی بر لب داشته باشند.شوخی و تفریح،تارو پود و خاطره های شاد است.بگذارید تا فرزندانتان همواره در حال خندیدن باشند چرا که روح آنها را هم بسیار تحت تاثیر قرار میدهد.

 

 

نکته ی پایانی: با رعایت ده اصل بالا میتوانید اطمینان داشته باشید که فرزندتان در آینده به فرد فوق العاده موفقی تبدیل خواهد شد.

 

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست