اهمیت شیر مادر

اهمیت شیر مادر: لذیذترین غذای کودک

اهمیت شیر مادر را میتوان از آنجایی فهمید که شامل مواد مغذی ای است که شیرخوار در شش ماه اول زندگی به آنها نیاز دارد و بسیار راحت و سریع و قابل هضم میباشد و کودک را دچار درد های شکمی میکند.بنابراین صراحتا میتوان گفت مهم ترین جزء تغذیه کودکان است.

 

فواید شیر مادر در قرآن:

همانطور که در آیه ی 233 سوره بقره در مورد اهمیت شیر مادر سخن به عمل آورده شده است میتوان به حساسیت این موضوع اشاره کرد.

 

 

” پروردگار متعال با همه مهر و محبتی که نثار بندگانش می کند،تغذیه با شیر مادر را حق طبیعی نوزاد قرار داده است و مقوی ترین و لذیذترین غذای کودک را از بدن بنده شریف مادر جاری ساخته تا کودک در آغوش او و با لذت از این نعمت الهی بهره مند شود و رشد و نمو نماید. ”

 

فواید شیردهی برای مادر:

همانطور که اشاره کرد شیر مادر شامل موادی است که شیرخوار باید از آن تغذیه کند مخصوصا در شش ماه اول زندگی اش.هم چنین شیر مادر به علت داشتن عوامل مضونیت زا یا (ایمونوگلوبین ها) که به بدن کودک انتقال می بایند،باعث تشدید دفاع

سیستم ایمنی بدن شیرخوار در مقابل باکتری ها و ویروس ها میشود و شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه میکنند،کمتر دچار عفونت های گوش میانی،مجاری تنفسی و مغزی میشوند.

 

اهمیت شیر مادر

 

نکته: اثر مکیدن در ترشح بسیار مهم است،نوزاد هرچه بیشتر سینه را بمکد،شیر بیشتری ترشح میشود و اگر نوزاد عمل مکیدن را قطع کند یا شروع به مکیدن نکند ترشح شیر قطع میشود. بنابراین اگر ترشح قطع شد نگران نباشید بگذارید نوزاد به دفعات زیاد و طولانی به مکیدن ادامه دهد.

 

خواص شير مادر:

  • خواص شيردهی طبیعی متوجه خود مادر نیز میباشد که مهم ترین این خواص،ایجاد روابط عاطفی و عاشقانه و ارتباط روانی عمیق بین مادر و فرزند میباشد.

 

  • تغذیه کودک با فاصله بعد از زایمان باعث قطع خونریزی مادر میشود.

 

  • از مهم ترین مزیت ها و اهمیت شیر مادر مطمئن بودن است چرا که هیچ گاه با خطر ترش شدن و آلودگی مواجه نمیشود.

 

  • شیرمادر غذایی است گرم و کاملا مطمئن و فاقد هرگونه میکروب.

 

  • اختلالت هاضمه در کودکانی که با شیر مادر تغذیه میشوند به مراتب کمتر از کودکانی است که بوسیله شیرهای دیگر تغذیه میشوند.

 

  • یکی دیگر از دلایل اهمیت شیر مادر این است که کودک با قرار گرفتن در آغوش مادر و شنیدن صدای قلب او احساس آرامش و امنیت میکند و با استفاده از همین پیوند عاطفی با مادر است که شیرخوار گریه اش کمتر میشود.

اهمیت شیر مادر

  • نکته قابل توجه این است تغذیه نوزاد با شیر مادر هزینه ای برای پدر و مادر ایجاد نمیکند.

 

  • قطرات اولیه شیرمادر آبی رنگ و آبکی تر بوده و از پروتدین ها،ویتامین ها،املاح و آب قند لاکتوز،غنی میباشد و در انتهای شیر دهی،شیر سفیدتر و غلیظ تر میشود که علت آن هم وجود چربی در شیر انتهایی است که از انرژی غنی میباشد که کودک به هر دو شیر برای رشد و نمو نیاز دارد.

 

  • از نظر پزشکان شیر مادر از لحاظ ترکیبات و طبیعت از هر شیر دیگری بهتر است و حاوی موادی است که برای رشد و نمو و سلامت کودکان بسیار مفید میباشد. و معتقدند برای تغذیه کودک باید حتما از شیر مادر استفاده شود.

 

  • تحقیقات نشان داده است کودکانی که از شیر مادر تغذیه میکنند در بزرگسالی نسبت به آنهایی که مصرف نمیکنند استخوانی مستحکم و قوی تری دارند.

 

وزن نوزاد:

فکر این نکته ضروری است که نوزد به صورت طبیعی در 10 روز اول پس از تولد،10% از وزن اولیه خود را که آب اضافی بدن می باشد،از دست میدهد و توصیه میشود در عرض این چند روز،پدر و مادر،نگران کاهش وزن کودکان خود نباشند،بعد از این مدت وزن گیری روزانه ،20 تا 30 گرم تا پایان 3 ماهه اول نشانه شیر کافی و سلامت نوزاد میباشد.

 

کودک تا پایان 6 ماهگی غیر از شیر مادر،حتی به آب معمولی هم نیاز ندارند و آب بدن کودک به مقدار کافی توسط شیر مادر تامین میشود.در این زمان وزن کودک دوبرابر میشود و باید شروع به دادن غذای کمکی به او کرد،و هم چنین قطره آهن از 6 ماهگی به بعد به کودک توصیه میشود.

 

نکته: ارتباط کودک با مادر در رحم،ایجاد محبت کودک در دل مادر،رابطه جسمانی و روانی نیز بسیار شگفت آور است.

 

شیر مادر،قرار گرفتن در آغوش گرم مادر،برخورداری از نوازش های مادر در واقع پاسخگوی نیازهای جسمانی و عاطفی کودک است و آرامش بخش وی و زمینه ساز سلامت کل وجود او در طول حیات و همگی غذای جسمانی و روحانی طفل است.

 

به لحاظ اهمیت شیر مادر،محبت مادر، نگاه های پدر،پرورش های مادر و تاثیر آن در تکوین شخصیت کودک است که اسلام به نقش مادران در این دوره بسیار اهمیت داده است.

 

سخن پایانی:

شیرمادر خوردن،از شیر مادر استفاده کردن،علاوه بر تضمین سلامت و رشد طبیعی و جسمانی کودک،تبادل عاطفی و تقویت روحی و سلامت روانی را موجب شده و میشود.

 

 

 

 

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست