بهترین روش درمان قولنج نوزاد

بهترین روش درمان قولنج نوزاد

بهترین روش درمان قولنج نوزاد: از قولنج کودکان چه میدانید؟

در این مقاله میخواهیم بهترین روش درمان قولنج نوزاد را برایتان توضیح دهیم.خیلی از مادران به اشتباه فکر میکنند بهترین روش درمان قولنج نوزاد این است که با داروهای متفاوت او را آرام و درمان کنند.

هرچند تحقیقات اخیر پزشکی نشان داده است که تجویز مقدار کمی ساکارز (بصورت حلال) نوزادان قولنجی را آرام تر میکند،اما روشی همیشگی نیست و در ادامه خواهید فهمید که با ماساژ و دیگر اقدامات میتوان این مشکل را رفع کرد.

 

هر مادری با استرس و اضطرابی که قولنج کودکش به همراه می آورد،آشناست،در این رابطه هم لزومی ندارد به مادران بگوییم هنوز توضیح علمی-پزشکی کامل و جامعی برای قولنج وجود ندارد و پزشکان سالهاست که در این باره باهم بحث و مناظره میکنند،چراکه خودشان میدانند کودکان به قولنج مبتلا میشوند و بهترین روش درمان قولنج نوزاد هنوز در دسترس نیست.

بهترین روش درمان قولنج نوزاد

با این حال خبرهای خوشی را برایتان داریم که مسلما به کمک آنها ناراحتی کودکان تا حدودی برطرف میشود،اما قبل از هر چیز باید به تعریف عمومی قولنج بپردازیم و با این مشکل بیشتر آشنا شویم.

 

 

 

 

قولنج نوزاد:

قولنج نوعی درد در ناحیه شکم است که احتمالا ((هوا)) در ایجاد آن نقش دارد.40% درصد کودکان در سنین مابین دو هفتگی تا چهار ماهگی به این عارضه دچار میشوند،نشانه اصلی آن هم شروع ناگهانی گریه های مداوم و طولانی است که معمولا بعد از ظهرا اتفاق می افتد و حدود 20 دقیقه طول میکشد.

در طول این مدت کودک معمولا زانوانش را به سمت معده اش که شاید کمی هم متورم شده باشد،خم میکند،صورتش کبود شده و سرو صدای زیادی از شکمش شنیده میشود.

حال هروقت با نظر پزشک متوجه قولنج کودکتان شدید،5 روش زیر را به کار ببرید تا آرامش بیشتری را برای خود و کودکتان فراهم کنید:

  • کودکتان را در آغوش بگیرید
  • فکر کودکتان را مشغول سازید
  • کودکتان را ماساژ دهید
  • از استخوان درمانگر کمک بگیرید
  • از شکر میتوانید استفاده کنید

 

الف) کودکتان را در آغوش بگیرید:کودکتان را به سینه بچسبانید و او را به آرامی روی بازوانتان تکان دهید.این روش هوای اضافی را از شکم کودک خارج میکند و احساس آرامش به او دست میدهد.

 

ب) فکر کودکتان را مشغول سازید:برای پرت کردن حواس کودکتان از هر شیوه ای استفاده کنید.مثلا مقابل آیینه بایستید و صورتش را در آیینه نشان دهید و..چراکه تحرک آرامش کودک را بیشتر میکند.

 

ج) کودکتان را ماساژ دهید:ماساژ میتواند به آزاد سازی هوای درون شکم کمک کند که در ادامه به طور کامل به آن میپردازیم.

 

د) از استخوان درمانگر کمک بگیرید:روش های استخوان درمانی شامل تحریک ستون فقرت گردن و یا جمجمه که توسط متخصصین  انجام میگیرد،میتواند اثر مثبت بگذارد.

 

ه) شکر میتواند مفید باشد: تحقیقات اخیر نشان داده است که تجویز مقدار کمی ساکارز (بصورت محلول) نوزادان قولنجی را آرامتر میکند،به این ترتیب که سه قاشق چایخوری شکر را در یک فنجان آب جوش حل کرده و بگذارید کامل سرد شود.و با استفاده از این قطره چکان در دهان کودکتان بریزید.

نکته مهم: برای انجام این کار حتما با پزشک مشورت کنید چراکه مصرف زیاد آنها باعث میشود ریشه دندان ها اذیت شود.

 

بهترین روش درمان قولنج نوزاد

ماساژ نوزاد:

امروزه بسیاری از مادران بر اساس تجربه خود میگویند که بهترین روش درمان قولنج نوزاد ماساژ دادن آنهاست.برای ماساژ نوزاد،روزی 1 تا 2 بار بعد از تمیز کردن و پیش از پوشک کردن، با دستتان سر نوزاد را نگه دارید و با دست دیگر،با روغن گیاهی و یا بدون آن شکم ، پاها و کف پای نوزاد را با حرکت دایره ای نوازش دهید.بهتر است که در روزهای اول از چند نوازش روی شکم و ران نوزاد شروع کنید و اگر نوزاد آرام ماند،کم کم نوازش ها را اضافه کنید.

 

مزایای ماساژ نوزاد:

1- علاوه بر آرامش،اعتماد به نفس نوزاد را تقویت میکند و اورا هم از حمایت مادر مطمئن میسازد،به ویژه اگر ماساژ با ارتباط چشم به چشم و لبخند مادر همراه باشد.

2-به بهتر خوابیدن و رشد نوزاد کمک میکند.

3-با افزایش وزن نوزاد نارس،مانع از ابتلای او به عفونت میشود.

هنگام ماساژ نوزاد به این نکات توجه کنید:

1-برای پیشگیری از انتقال عفونت،دستها را خوب بشویید.

2-هرگز از روغن خردل استفاده نکنید.زیرا این روغن برای پوست سمی است.

3-پیش از ماساژ میتوانید بدن کودک را با روغن گیاهی کنجد یا آفتاب گردان چرب کنید.

 

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست