بیماری های پوستی کودکان

بیماری های پوستی کودکان

بررسی بیماری های پوستی کودکان + نحوه ی درمان آنها

از سری آموزش های بیماری های کودکان،به موضوعاتی همچون آسم در کودکان،سردرد میگرنی در کودکان و غیره بحث شده است اما در این مقاله میخواهیم درمورد بیماری های پوستی کودکان با شما عزیزان صحبت کنیم.بیماری هایی که شاید اکثر نوزادان در بدو تولد و کودکان به آن دچار می شوند.بنابراین با ما همراه باشید تا به طور کلی درمورد بیماری های پوستی کودکان توضیح دهیم.

در ابتدا اسامی تمامی بیماری های پوستی در کودکان را نام برده و سپس در مورد هریک توضیحاتی را ارئه خواهیم داد:

 • خال و لکه های پوستی
 • آبله مرغان
 • سرخجه
 • ریزش مو
 • کهیر
 • زرد زخم
 • سرخک
 • زگیل

 

خال و لکه های پوستی در کودکان:

خال و لکه های پوستی اولین بیماری های پوستی کودکان محسوب می شود که وجود خال های ریز مادر زادی بروی پوست کودک کاملا طبیعی می باشد.این خال ها با رشد کودک بزرگ شده و معمولا مشکلی به همراه ندارند.با این وجود،گاهی این خال ها بعدا (معمولا بعد از سن بلوغ) بد خیم می شوند.بنابراین بهتر است که ظاهر،اندازه و رنگ این خال ها را تحت نظر قرار داده و در هر بار مراجعه به پزشک،آنرا به وی نشان دهید.

 

نوعی خالهای مادر زادی وجود دارند که بسیار بزرگ بوده،صاف یا برجسته و گاهی پوشیده از مو می باشند و اندازه ی آنها در مواردی چنان بزرگ است که یک دست یا یک پا را به طور کامل می پوشاند.

 

خوشبختانه این نوع خال ها بسیار نادر هستند،با این وجود احتمال سرطانی شدن آنها بیش از خال های معمولی است،بنابراین در صورت وجود این نوع خال ها بروی پوشت باید سریعا با متخصص پوست مشورت کنید.

 

آبله مرغان در کودکان:

دومین بیماری های پوستی کودکان آبله مرغان است که یکی از شایع ترین بیماری های دوران طفولیت می باشد.این نوع عفونت که بسیار هم مسری است،باعث ظهور دانه های تاول مانند خارش داری می شود که اغلب تمام بدن را می پوشاند.معمولا تب نیز به همراه دانه ظاهر می شود.

 

در صورت آلودگی کودکان ما به ویروس آبله مرغان،حدود 10 الی 21 روز طول می کشد تا دانه ها بیرون بزنند.این دانه ها نهایتا ترکیده و بهبود می یابند و در صورتی که کودک محل را بخاراند،دانه ها عفونی شده و احتمالا جای آنها باقی می ماند.

 

درمان آبله مرغان در کودکان:

همانگونه که گفته شد آبله مرغان شایع ترین بیماری های پوستی کودکان است و بهتر است تا روش درمان آن را هم خدمتتان عرض کنیم.با وجود اینکه آبله مرغان با خارش بسیار همراه است،کودک را از خاراندن پوست خود منع کنید زیرا این کار باعث بروز عفونت ثانویه می شود.استفاده از استامینفون به کاهش تب و ناآرامی های کودک کمک می کند.کوتاه کردن ناخنها و شستشوی روزانه بدن با آب و صابون از بروز عفونت جلوگیری میکند.

 

هرگز به کودک مبتلا به آبله مرغان،داروی آسپرین یا هر دارویی که محتوی ((سالیسیلات)) دارد،ندهید.کودک آلوده به آبله مرغان یک یا دو روز قبل از ظهور دانه ها و تا بیست و چهار ساعت بعد از ظهور آخرین دانه،ناقل بیماری می باشد.نکته ای که وجود دارد این است که کودک بعد از بهبودی از این بیماری،تا آخر عمر نسبت به آن ایمن خواهد بود.هم چنین کسانی که قبلا به این بیماری دچار شده اند،کاملا مصون هستند و می توانند با کودک تماس داشته باشند.

 

بیماری سرخجه در کودکان:

یکی دیگر از بیماری های پوستی کودکان ، سرخجه است.به دلیل استفاده از واکسن سرخجه،این بیماری امروزه غیر شایع می باشد.سرخجه با علائم تب 38-39 درجه،تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی مشخص می شود.بثورات این بیماری که معمولا برجسته هستند،از روی صورت شروع به تظاهر می کند.ظرف دو تا سه روز گسترش پیدا کرده و گردن و سینه و سایر قسمت های بدن را در بر می گیرند.

 

بعد از آلودگی طفل به ویروس سرخجه ،علائم بعد از 12 تا 14 روز ظاهر می شود.دوران سرایت این بیماری چند روز قبل از ظهور دانه ها و پنج تا هفت روز بعد از آن می باشد.از آنجا که این بیماری بسیار خفیف است،در نیمی از کودکان مبتلا،تشخصی داده نمی شود.

 

ریزش مو در کودکان:

ریزش مو یکی دیگر از بیماری های پوستی کودکان که است ممکن کودکانه ما به آن دچار شوند.تقریبا تمامی نوزادان،برخی یا همه موهای خود را از دست می دهند.این یک امر کاملا طبیعی است.ریش مو در شش ماه اول تولد هیچ گونه نگرانی ندارد.

 

ریزش مو در دوران کودکی میتواند به مصرف داروها،صدمات وارده به جمجمه و مشکلات تغذیه ای و بالینی باشد.در برخی از کودکان بزرگتر،عادتی به صورت کندن موها وجود دارد که اغلب نشانه ای از استرس های روانی است و حتما باید با پزشک در میان گذاشته شود.

 

نکته: نسبت به ریزش مو منطقه ای و تکه تکه بسیار هوشیار باشید،این حالت که در بین کودکان و نوجوانان شایع است،احتمالا نوعی واکنش خود بدن به موهاست که حتما بایستی به پزشک مراجعه شود.

 

بیماری کهیر در کودکان:

بیماری های پوستی کودکان

کهیر هم یکی دیگر از بیماری های پوستی کودکان است که اگر چنانچه بثورات پوستی خارش داری شده باشد که شامل مناطق برجسته قرمز رنگ می باشد،احتمالا به کهیر مبتلا شده است.این واکنش حساسیتی ممکن است تمام مناطق بدن را فرا گرفته با فقط یک منطقه پوستی را درگیر کرده باشد.

 

شابع ترین علت کهیر،حساسیت به موارد زیر است:

 • مواد غذایی (انواع توت ها،پنیر،تخم مرغ،شیر،مغزها)
 • گرده گل ها
 • گیاهان
 • آب سرد
 • گزیدگی حشرات
 • واکنش حساسیتی به عفونت

 

 

بیماری زرد زخم:

بیماری زرد زخم که نوعی عفونت باکتریایی پوستی مسری است که اغلب دور دهان،بینی و گوش ها ظاهر می شود یکی دیگر از بیماری های پوستی کودکان است.زرد زخم معمولا بصورت تاول هایی پر از مایع شفاف است که به راحتی ترکیده و زخمی میشود.فقط توجه فرمایید این بیماری همچون آبله مرغان با ترکاندن آن ممکن است جای زخم بماند.

 

بیماری سرخک:

سرخک بیماری های پوستی کودکان دیگری است که میخواهیم به آن بپردازیم.خوشبختانه وجود واکسن سرخک،امروزه این بیماری بسیار نادر است.اما اگر کودک شمت به دلایلی در مقابل این بیماری واکسینه نشده باشد،در معرض خطر ابتلا قرار دارد.ویروس سرخک از فرد آلوده و به واسطه ی قطرات ریز معلق در هوا،منتشر می شود.هر کس که این قطرات را از طریق تنفس وارد بدن خود کند میتواند به این بیماری مبتلا شود.

 

بیماری زگیل:

زگیل آخرین بیماری های پوستی کودکان است که میخواهیم به آن بپردازیم.زگیل بر اثر ویروسی به نام پاپیلوما ایجاد میگردد که این برجستگی های سفت اغلب به رنگ زرد ،خاکستری،قهوه ای یا سیاه دیده میشود.زگیل در همه جای بدن ظاهر می شود و اغلب روی دست ها ،انگشتها،پاها و اطراف زانوها و بروی صورت دیده می شود.با وجود اینکه زگیل مسری است اما در کودکان زیر دو سال به ندرت ایجاد می شود.

 

درمان زگیل در کودکان:

جهت درمان زگیل گاهی پزشک از دارویی محتوی ((سالیسیلیک اسید)) استفاده می کند.اما اگر هر یک از علائم زیر وجود داشته باشد،معمولا پزشک کودک را به متخصص پوست ارجاع می دهد.

 

 1. زگیل هایی که تکثیر شده و یا مرتبا ظاهر می شوند.
 2. زگیل بروی صورت یا آلت تناسلی
 3. زگیل هایی بزرگ و دردناک پاشنه پا.

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست