تعریف کودک

تعریف کودک

تعریف کودک: تعریفی جامع درمورد کودک و نوزادان

در این مقاله میخواهیم به تعریف کودک بپردازیم و تمامی مسائل پیرامون کودک را برای شما عزیزان به طور کامل شرح دهیم. کودکی که ما به ظاهر او را میبینیم باهوشتر از آنی هست که مشاهده میشود:

 • قوای حسی دارد
 • با چشم و گوش، پوستش دنیا را میشناسد
 • در برابر نور عکس العمل نشان میدهد
 • رنگ های شاد مثل زرد،قرمز و.. را متوجه میشود
 • کودک یک ماهه حتی اشیاء را میفهمد . اگر شی ای را جلوی او تکان دهیم قادر است با چشمانش آنرا دنبال کند

 

تعریف کودک

در تعریف کودک به هر انسان زیر 18 سال اطلاق میشود اما میدانیم که تعریف کودک به همین سادگی هم نیست و ما قصد داریم در این مقاله به توانایی بالایی که یک کودک میتواند داشته باشد به طور مفصل تر بپردازیم. مثلا جالب است بدانید که نوزاد در همان هفته های اول می تواند با پدر و مادر،برادر و خواهر خود ارتباط چشمی برقرار کند یا حتی تفاوت بین تاریکی و روشنایی را میداند.

 

 

شش هفتگی کودک الی چهار ماهگی:

کودکان در شش هفتگی به طور فزاینده ای قدرت انجام کارها را پیدا میکنند و واکنش به صداها،چهره ها و اعمال اطرافیان،معنادارتر و زنده تر میشود.

شیرخوار در این سن مثل دوران نوزادی همه چیز را درک میکند ولی به هر چیزی عکس العمل نشان نمیدهد.بعضی از بچه ها در ماه اول یا هفته های پنجم و ششم،صداهایی از خود در می آورند،در پاسخ به چهره ها لبخند میزنند و هرچیزی را که در اطرافیانش ببینند دنبال میکنند.

 

تعریف کودک

نکات مربوط به شش هفتگی الی چهار ماهگی کودک:

1- در این مرحله بایستی با کودک خود بازی کنید.بچه ها در این سن اجسام با رنگ روشن را بهتر دنبال کرده و حتی جهت گرفتن آنها تلاش میکنند.اما با این وجود قادر به نگه داشتن اجسامی نیستند و بصورت ثابت با چیزی بازی نمیکنند.

2-ب چه ها در این مرحله از زندگی خود زیاد میخوابند،قدرت پاسخ دهی بیشتری داشته و سرو صدای زیادی ایجاد میکنند،با اشتها غذا میخورند و در حرکت دست و پا فعالیت بیشتری دارند.

3- در چهار ماهگی اگر کودک را به خیابان و گردش ببرید قطعا با تعجب خیابان ها و مردم را نگاه میکنند که گویای این است در این سن بسیار تیزبین هستند.

 

 

صداهای عجیب و غریب یک کودک:

اکثر مادران به غان و غونهای نوزادشان آشنا شده و میدانند کدام صدای کودکشان ناشی از خوشحالی و کدام ناشی از ناراحتی و استرس است.خوب حالا نظرتان درباره ی ایجاد یک صدای از ته گلو از جانب فرزندتان چیست؟

طبق گفته ی دکتر لیپسکی “بچه ها از همان ابتدا یاد میگیرند با تولید صداهای عجیب و غریب و غیرعادی توجه والدین را جلب کنند.” بنابراین با شنیدن صداهای عجیب از فرزندتان یا صدایی که تا به حال از او نشنیده اید تعجب نکنید! این یک امر کاملا طبیعی بوده و فقط و فقط برای جلب توجه شما میباشد.

 

تعریف کودک

گریه کودک:

بسیاری از مادران از ما میپرسند که علت گریه نوزادشان چیست؟ ما در این بخش به صورت تیتر وار بخشی از علل گریه نوزاد را اشاره میکنیم:

 • ممکن است لباسش را خیس کرده باشد
 • از گرمای زیاد نوزاد گریه میکند
 • ممکن است تشنه یا گرسنه باشد
 • دل درد هایی که معمولا نوزادان را درگیر خود کرده است
 • شب باشد و کودک خوابش بیاید و..

 

گریه های عصرانه که در بسیاری از نوزادان استمرار دارد در پایان هفته دوازدهم یا همان سه ماهگی خاتمه می یابد،چون معمولا دل دردهایی که گفته شد و اغلب آنها را می آزرد، در این مرحله تقریبا به پایان میرسد.

 

البته لازم به ذکر است که گریه های نوزاد علل های مختلفی داشته و اگر استمرار در آن باشد ممکن است مسئله ی جدی بوده و هرچه سریعتر بایستی به پزشک مربوطه مراجعه کنید. ماهم به دلیل حساسیت این موضوع در مورد گریه کودک مقاله ای جداگانه را نوشتیم که میتوانید از طریق این لینک {گریه زیاد شیرخوار} مطالعه فرمایید.

 

 

چهار ماهگی کودک الی هشت ماهگی:

کودک چهارماهه اجتماعی تر بوده و به هر کلمه ای با صداها،حرکات و چهره ای هیجان زده پاسخ میدهد.

بچه ها دائما اصواتی را به صورت گریه کردن،نق زدن و من و من کردن از خود در می آورد چراکه در این سن از شلوغ کردن و دیدن عکس العمل دیگران خوششان می آید.اگر قصد بازی با او را داریئ برایش شکلک درآورید،بغلش کنید در این صورت واکنش نشان داده و بیشتر میخندد.از دیگر ویژگی های یک کودک در این سن این است که:

 

 1. عواطف نوزاد در این سن(8 تا 12 ماهگی) شکل میگیرد.
 2. اگر خواسته یا هدفی داشته باشد با حرکت دستهایش به شما نشان میدهد.
 3. کودک چهار تا هشت ماهه در این دوره سرانجام قادر به گرفتن اشیاء میشود
 4. در این مرحله از زندگیشان اجتماعی تر شده و با ایجاد صداهایی با دیگران ارتباط برقرار میکنند.
 5. قادر به بازی کردن با هر اجسامی را دارد.

 

تعریف کودک

هشت ماهگی کودک تا یکسالی:

زندگی طفل به چند دوره تقسیم میشود و هر دوره توانایی خاص در کودک به وجود می آید،ولی برای حدود رشد کودک باید نشانه هایی را به خاطر سپرد.

مثلا همه اطفال در یک دوره سنی خاص شروع به راه رفتن یا صحبت کردن نمیکنند،یا مثلا در یک دوره خاص شروع به دندان درآوردن نمیکنند.هوش کودک در این دوره سنی تقویت میشود،مثلا اگر وسیله ای مانند قاشق به او بدهید،اگر از دستش بیفتد،به دنبالش میگردد،چون میداند شیئی که در جلو چشم او نیست ولی وجود دارد.

 

نکته: گاهی اوقات یک طفل شیشه شیرش را روی زمین پرتاب میکند.تا نحوه زمین خوردن آن را تماشا کند یا در صورت تکرار این کار به خاطر این است که ببینید هربار به کجا پرتاب کرده است البته اگر شیئی را پرت کرد و پشت سرش خندید،قصدش جلب توجه دیگران است.

 

 

 

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست