تغذیه کودکان

تغذیه کودکان | غذای کودکان باید چگونه باشد؟

تغذیه کودکان نقش مهمی در رشد و تکامل او دارد.به طوری که وزن کودک در 5-6 ماهگی دوبرابر وزن در هنگام تولد و در یک سالگی 3 برابر میشود.هم چنین اگر قد کودک در بدو تولد 50 سانتی متر باشد با تغذیه مناسب قد او به 75 سانتی میرسد.

تعذیه کودکان

تغذیه کودک در 12 ماه اول زندگی:

شیر مادر به تنهایی تا پایان شش ماهگی و بدون اضافه کردن هر نوع مواد غذایی حتی آب برای رشد طبیعی بدن و کافی است.اما بعد از شش ماهگی نیازهای شیرخوار فقط با شیر مادر برآورده نمیشود و باید علاوه بر شیرمادر غذاهای کمکی برای او در نظر گرفت.

 

اما ماسب ترین غذاها برای تغذیه تکمیلی،چه غذهایی هستند؟

-نرم و سهل الهضم باشند.

-مقوی و مغذی باشند.

-با حجم کم،انرژی مناسب و کافی داشته باشند.

-حتما پاکیزه و بهداشتی باشد.

-قوام آن با سن شیرخوار متناسب باشد.

 

 

توجه:مصرف انواع توت (توت فرنگی،شاهتوت،توت سفید،تمشک)،عسل،شکلات،بادام زمینی،سفیده تخم مرغ،خربزه،کیوی،گیلاس،آلبالو،اسفناج به دلیل ایجاد حساسیت در شیرخواران زیر یکسال ممنوع میباشد.

 

 

تغذیه کودک در 1-2 سالگی:

شیرخواران در یک سالگی به بعد علاوه بر غذاهایی که خوردنشان را در یک سالگی یاد گرفته اند،باید از غذای سفره خانواده نیز استفاده کنند.به منظور آسان کردن هضم غذای کودک میتوان با پشت قاشق و کمی آب خورش کته یا برنجی که کاملا له و پخته شده را به کودک داد.

گوشت خورش را هم نیز باید باید نرم و له کرد و همراه با پلو و آب خورش به کودک داد.هم چنین میتوان به کودک برای صبحانه اش یک تخم مرغ کامل را به صورت یک روز در میان به او داد.

 

اما نکات مهم درمورد تغذیه کودکان یک تا دو سال:

  • روزانه علاوه بر استفاده از شیر مادر، 3 وعده غذا و 2 میان وعده به او داده شود.
  • غلاتی که کودک قدرت جویدن آنرا را دارد مانند برنج به صورت کته های مختلف مخلوط با سبزی ها،حبوبات و گوشت های نرم به او داده شود.
  • اگر کودک مبتلا به یبوست است در تهیه سوپ او،علاوه بر سبزی ها از برگ هلو،زردآلو و آلو به مقدار کم استفاده شود.
  • غذای او باید حتما خنک شود تا به او داده شود.
  • غذای کودک باید عاری از فلفل،ادویه و یا چاشنی های تند باشد.
  • از دادن مواد غذایی کم ارزش مانند پفک،چیپس،نوشابه و.. خودداری شود و از میان وعده های غذایی مناسب مانند شیر،بیسکوییت ساده،شیر برنج،میوه و ..استفاده شود.

 

 

تعذیه کودکان

تغذیه کودک در 3-5 سالگی:

بعد از دوسالگی با آهسته شدن رشد کودک،اشتهای اوهم به تدریج کاهش می آید.بنابراین با توجه به روند رشد کودک تقاضا برای دریافت غذا تغییر میکند.البته این نکته هم قابل توجه است که نیاز کودک به مواد غذایی با توجه به فعالیت های او قابل تغییر میباشد.

تنوع در برنامه غذایی روزانه کودکان و استفاده از گروه های اصلی غذایی یکی از اصول تغذیه مناسب برای این گروه سنی است و به شکل گیری عادات غذایی صحیح در کودکان کمک میکند.

 

 

نکات اصلی غذایی کودکان (از 5 سالگی به ببعد):

-موادی که انرژی غذا را بیشتر میکند به کودکان خود بدهید.مثلا روغن ها دارای انرژی هستند و دادن مقدار کمی روغن مایع به غذای کودک به خصوص کودکانی که آهسته رشد میکنند توصیه میشود.

-حتما علاوه بر انرژی باید غذاهایی که پروتئین غذارا ترمیم میکند حتما به کودمک خود بدهید.مثلا کمی گوشت مرغ یا گوشت گوسفند به غذای شیرخوار اضافه شود.هم چنین انواع حبوبات ماندد لوبیا،عدس کاملا پخته شده بعد از هشت ماهگی به غذای شیرخوار اضفه شود.

-موادی که دارای ویتامین هستند مخصوصا ویتامین A و C را شامل میشوند به کودک خود بدهید.مثلا انواع سبزی ها مانند جعفری،گشنیز،شوید هم چنین کدوحلوایی و هویج که هم دارای ویتامین و هم دارای آهن هستند را مصرف کنند.

-حتما از گروه نان و غلات استفاده شود.که شامل انواع نان (مخصوصا نان های سبوس دار مثل سنگکک،بربری،نان جو توصیه میشود)، ماکارونی ها،رشته ها،برنج، غلات صبحانه و.. هستند.

-از انواع میوه و آب میوه طبیعی که شامل ویتامین،فیبر و مواد معدنی هستند،استفاده شود.

-حتما از گروه شیر و لبنیات که دارای کلسیم،فسفر،پروتیئن،ویتامین B2 و سایر مواد مغذی میباشند و بهترین منبع تامین کننده کلسیم است را،استفاده شود.

 

 

تعذیه کودکان

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست