حرفهای زشت کودکان

حرفهای زشت کودکان | درمان حرف زشت زدن کودکان

بسیاری از خانواده ها با این سوال روبرو میشوند که چرا کودک من حرف زشت میزند! میخواهیم درمورد حرفهای زشت کودکان که از آنها سر میزند صحبت کنیم.

 

پرسش شما – کودک حرف زشت میزند:

وقتی فرزندم با دوستانش صحبت می کرد، متوجه شدم که عبارات زشتی به آنها گفت. من از این مسئله بسیار ناراحت شدم. بیشترین راه برای کنترل این مسئله چیست؟

 

فکر کنید:

درست همانطور که بچه ها هر چیز دیگری را می آموزند، یاد خواهند گرفت که کلمات، قدرتمند هستند و  برخی کلمه ها قوی تر از بقه اند. درست همان طور که بچه ها چیزهای دیگری را که می آموزند بررسی و تحقیق می کنند، این کلمات را نیز آزمایش می کنند.

حرفهای زشت کودکان

راه حل حرفهای زشت کودکان:

حال طبق عادت همیشگیمان باید راه حل هایی مناسب برای حرفهای زشت کودکان مان بیان کنیم.

1. بچه های کوچک، درست مثل مینا {پرنده ای که همچون طوطی سخن میگوید} هستند. آنها چیزهار میشنوند، حتی وقتی معنای آن را نمی دانند، تکرار می کنند. اگر فرزند کوچک است و معنی کلمه ای زشت را نمی داند، اما به تقلید از دبی را گفته است، فقط بگویید: «آدمها نباید چنین کلماتی را به کار ببرند. در عوض می توانی بگویی …) و کلمه قابل قبولی را جایگزین کنید. از همان لحن و همان میزان صدایی استفاده کنید که او برای بیان آن كلمة زشت به کار برده است.

 

٢. اگر کودک بزرگتری حرفهای زشت می زند و معنی آنها را نیز می داند، می توانید با آرامش بگویید: «این نوع حرف زدن غیرقابل قبول است. میدانم آنقدر باهوش هستی که عبارت قابل قبولی به جای آنها پیدا کنی.»

 

3. بچه ها اغلب برای تأثیر عبارات خود از کلمات زشت استفاده میکنند. می توانید با صدایی محکم آن کلمه را به این صورت تکرار کنید: فرزندم ؟! در این خانه از کلمه لعنتی استفاده نمی کنیم.» اغلب وقتی کودکی بشنود که پدر یا مادرش کلمه زشت را به این صورت به کار می برد، تأثیر آن کلمه برایش از بین می رود.

4. دقت کنید که فرزندتان این کلمات زشت را از کجا می شنود. یک دوست یا یکی از اعضای خانواده؟ فیلمها؟ همسالان؟ (مطمئنا نه از شما!). اکنون زمان مناسبی است تا در مورد قدرت و معنای کلمات و اینکه چرا مردم به هم ناسزا می گویند و احساس تو قابل قبول است، با او صحبت کنید.

جایگزینهای مناسبی به فرزندتان بدهید تا در هنگام عصبانیت از آنها استفاده کند. گفتن جمله ای مختصر و همراه با آرامش در مورد کلمه ای که فرزندتان از یک دوست شنیده یا یک ستاره سینما فریاد زده است و به فرزندتان کمک می کند تا احساساتش را تعدیل کند. مثلا: برم اما از آن فیلم لذت بردم و آن هنرپیشه را دوست دارم، اما گفتن آن كلمات بہت ضروری نبود و باعث شد که آرنولد به نظرم احمق و خام برسد.»

5. در ازای هر کلمه زشتی که از فرزندتان شنیدید، او را جریمه کنید. پول جریمه را می توانید در قلکی بیندازید و بعد به عنوان صدقه یا خیریه آن را به فقرا بدهید.

6. اگر حرفهای زشت او خطاب به شما گفته شود، به تعرضی جدی تبدیل می شود. اگر با چنین موردی روبه رو هستید، باید سریع و با قدرت اقدام کنید. در مورد امتیازاتی که برای فرزندتان اهمیت دارند فکر کنید. و استفاده از تلفن؟ دیدار دوستان ؟ بازی با رایانه؟ دوچرخه سواری؟ و … و از آنجا که قبلا در مورد این مسئله فکر کرده و برنامه ریزی کرده اید،می توانید به تعرض بعدی با قدرت پاسخ دهید. بار دیگر که فرزندتان حرف زشتی به شما گفت، با آرامش بگویید: «این بی احترامی است و غیرقابل قبول. تو همین حالا حق استفاده از تلفن را تا ۳ روز از دست , دادی. اگر بار دیگر این طور با من صحبت کنی، برای همیشه تلفن را ازاتاقت بر می دارم.»

حرفهای زشت کودکان

پرسش ما-حرفهای زشت عمدی:

حرفهایی که فرزندم می زند، گاهی اوقات گستاخانه و آزاردهنده است. چطور وانم مانع او شوم تا چنین حرفهایی را بر زبان نیاورد؟آیا این حرفهای زشت کودکان عمدی است؟

 

فکرکنید:

حال یادگیری رفتار مناسب اجتماعی است، درک و حساسیت کاملی برای تشخیص تاثیر حقیقی حرفهای خود ندارد.اغلب بچه ها حرف هایی میزنند
تا از احساسات خود محافظت کنند و یا به روشی نسنجیده برای بیان احساس واقعی خود، از آن استفاده می کنند.آگاهی و بلوغ در این زمینه بسیار مؤثر است.

 

درمان حرف زشت زدن کودکان:

١. بهترین واکنش، آموزش دادن و بیان همان جملات با الفاظی دیگ است: «احمد ! فکر میکنم حرفهایت احساسات نیتن را جریحه دار کرد اگر بازی ات تمام شده، به او بگو که دوست داری کار دیگری انجام بدهی.»

٢. به شخصی که جمله خطاب به او گفته شده، بگویید: «ما را بخش، و فرزندتان را به جای خلوتی ببرید و خصوصی و سریع احساسات خود را در مورد حرف او بیان کنید. از او بپرسید که چطور می تواند این شرایط را اصلاح کند. اگر نمی داند، شما دقیقا به او بگویید که باید چه جمله ای را بگوید. در فرصتی دیگر، در مورد این رفتار و وضعیت با او صحبت کنید و اگر بیان جمله آزاردهنده تعمدی بوده، مجازاتی برایش تعیین کنید. این مجازات ممکن است برای جمله ای کاملا بی ادبانه، نوشتن یادداشتی کوتاه برای معذرت خواهی باشد.

۰۲ با دقت ببینید که چه چیزی بر رفتار فرزندتان تأثیر داشته است دوستان بد؟ برنامه تلویزیونی محبوب او که در آنها شوخیهای بی ادبانه وجود دارد؟ فرد بزرگسال تأثیرگذاری که شوخیهای نامناسبی می کند؟یا خواهر یا برادری که مدام او را اذیت می کند؟ اگر علت این امر را بدانید بهتر می توانید وضعیت به وجود آمده را اصلاح کنید.

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست