خصوصیات بچه سه ساله

خصوصیات بچه سه ساله

در این بخش از آموزش هایمان سعی داریم تا خصوصیات بچه سه ساله را برایتان شرح دهیم. همانگونه که در مقالات آموزشی قبلی گفته شد تربیت کودکان فقط محدود به رفتار آنها نمی باشد. یعنی نباید فقط به نوع رفتار کردن او با دیگران توجه کرد بلکه تربیت صحیح کودکان،حتی شامل نوع بازی کردن آنها با دیگران نیز میشود.

مقاله ی خصوصیات بچه سه ساله را به چند بخش زیر تقسیم بندی کرده ایم که در ادامه هریک را توضیح می دهیم.

  • دوستان او
  • بازی کردن او
  • اعتماد به نفس در کودک سه ساله
  • رشد عاطفی در کودکان سه ساله
  • مراحل رشد تا آخر سن سه سالگی

 

 

دوستان یک بچه سه ساله:

مهم ترین خصوصیات بچه سه ساله ، علاقه ی زیاد او به یافتن دوستانی برای بازی کردن است.بیشتر کودکان در این گروه سنی یک یا دو دوست صمیمی دارند ولی این دوستی ها به سرعت تغییر میکند چرا که آنها از نظر اجتماعی بسیار انعطاف پذیر هستند و مایلند دوستان زیادی داشه باشند بنابراین ممکن است هر لحظه با یک کودک جدیدی دوستی کنند.

آنها معمولا به دنبال دوستانی از جنس خود هستند اما طبق تحقیقات بسیاری هم پیدا میشوند که علاقه ی شدیدی با دوستی با غیر هم جنس خود هستند. بنابراین اگر بچه ای را دیدید که علاقه شدیدی به بازی با دوستان غیر هم جنس خود است نگران نباشید!

 

بازی کردن بچه سه ساله:

بازی کردن آنها معمولا به نزاع و دعوا میکشد اما نگران نباشید چرا که نزاع بین کودکان بسیار کوتاه است و به سرعت فراموش میشود.دعوای آنها بر سر تصاحب اسباب بازی بسیار طبیعی و گاه اجتناب پذیر است.

معمولا مشاهده میشود که اسباب بازی هایشان را در این سن به سرعت خراب میکنند و آنها را میشکنند اما باز هم نگران نباشد:) چرا که او کودک است و از آن سر در نمی آرد پس اگر آنرا خراب کرد با او با عصبانیت برخورد نکنید.

 

 

اعتماد به نفس در کودک سه ساله:

به جرات میتوان گفت که مهم ترین خصوصیات بچه سه ساله اعتماد به نفس و رشد استقلال اوست. اعتماد به نفس در سنین 3 و 4 سالگی کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

به عنوان اولین نکته در این بخش میتوان به این موضوع اشاره کرد که نباید والدین از فرزندان خود بیش از اندازه و فرا تر از توانایی او انتظار داشته باشند چرا که اگر از کودک بخواهیم که بیش از توانایی اش بکوشد که در نتیجه به جوابی مطلوب نرسد نهایتا اعتماد به نفس او بسیار پایین می آید.

نکته ی دوم که شاید مهم تر از نکته ی قبلی باشد این است که والدین بایستی اجازه دهند تا کودک خود در برخی از زمینه ها وارد شود تا تجربه کند. تحقیقات نشان داده است که اگر بچه ای کاری که شاید از نظر والدین سخت باشد را تجربه کند اعتماد به نفس او در انجام سایر کارها بیشتر و بیشتر خواهد شد.

همانگونه که گفته شد این دوره ی سنی بسیار مهم میباشد بنابراین با جلوگیری کودک از انجام کارها اعتماد به نفس او را کم نکنیم! چنانچه قصد دارید اطلاعات کامل تری در مورد اعتماد به نفس در کودکان بدست آورید میتوانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 


بیشتر بخوانید: اعتماد به نفس در کودکان


 

خصوصیات بچه سه ساله

رشد عاطفی:

از دیگر خصوصیات بچه سه ساله میتوان به رشد عاطفی و احساساتی آنها اشاره کرد. کودکان در سنین سه تا چهارسالگی عواطف خود را به طور آشکار ابراز میکنند.بروز ناگهانی خشم و ترس در این کودکان بسیار عادی است.برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که باید به کودکان اجازه دهیم تا احساسات خود را آزادانه ابراز کنند و با ابراز عواطف خود بتوانند آنها را تشخصی دهند.

در این میان نباید نقش مادر را فراموش کرد. والدین و مخصوصا مادر در عواطف فرزند بسیار موثر است چرا که رشد عاطفی آنها از طریق مادر انجام میگیرد. تحقیقات ((اشپینر)) نشان داده است که از شش ماهگی تا حدود سه سالگی،حضور مادر نه تنها در رشد عاطفی کودک،بلکه در رشد بدنی و عقلی او تاثیر بسزایی دارد.

بنابراین حیات عاطفی کودکان در سایه ی آرامش و آسایش صورت میگیرد بایستی توسط مادران به خوبی انجام گیرد و همواره به فرزندشان در این راه کمک بسزایی کنند.

 

 

مراحل رشد تا آخر سن سه سالگی:

زندگی هر کودکی از بدو تولد تا زمان بلوغ،شامل یک سری مراحل مختلف میشود که گاهی والدین از هر مرحله روند رو به رشد تکامل جسم و روح او را در مسیری بهتر و هدفمند تر قرار میدهد. در این قسمت به چند ویژگی مهم در زندگی آنها در این محدوده ی سنی میپردازیم:

1- در پایان سن سه سالگی معمولا کودکان بسیار باهوش تر از آنی میشوند که حتی فکرش را هم نمیکردیدو مثلا به رنگ های خاصی چون قرمز،زردو.. به سرعت واکنش نشان میدهند اگر نوری یا رنگی او را اذیت کند قطعا با واکنش عجیبی از او روبرو خواهی شد.

2- ارتباطش با نزدیکانش همچون مادر،پدر،خواهر و برادر بسیار صمیمی تر شده و در مقابل آنها واکنشی همچون خنده را مشاهده میکنید.

3- طبق تحقیقات انجام شده در پایان سه سالگی حس بویایی کودک بسیار قوی تر شده و به سرعت با آنها ارتباط برقرار میکند.مثلا اگر بویی او را آزار دهد شاید او را به گریه و عصبانیت وادار کند.

4- معمولا در پایان سه سالگی صداهای عجیبی و غریبی از کودکان سر میزند که والدین به اشتباه تصور میکنند کودک بسیار غر غرو و لجباز شده است در صورتی که آنها قصد دارند با اطرافیانش ارتباط برقرار کنند.

5- و به عنوان نکته ی پایانی باید گفت که برخی از کودکان در پایان این سن از گریه های خود میکاهند و برخی دیگر هم گریه های آنها اضافه میشود. بنابریان اگر مشاهده کردید فرزندتان کمتر گریه میکند و یا بالعکس گریه اش زیادتر شده است شاید طبیعی باشد اما اگر بیش از اندازه این موضوع را دیدید پیشنهاد من این است که به پزشک مرتبط مراجعه نمایید.

 


پیشنهاد این هفته: علت ترس در کودکان زیر دو سال چیست؟


 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست