خواب کودکان

خواب کودکان

در ابتدای این مقاله و قبل از همه ی توضیحات باید بگوییم که بی خوابی بیشتر در سنین بالا و بزرگسالی اتفاق می افتد و کمتر خواب کودکان ترا حت تاثیر قرار میدهد بنابراین جای نگرانی نیست.

بااین وجود لازم است توضیحاتی راجب همان تعداد اندک کودکانی که تحت تاثیر بدخوابی یا بی خوابی قرار میگیرند را خدمتتان تقدیم کنیم.

خواب کودکان

مقدمه:

هر بچه ای ممکن است در طول دوران کودکی خود با اختلالات بدخوابی مواجه شود و نتواند به سادگی بخوابد،اما این عارضه ها معمولا کوتاه مدت هستند و پس از مدتی از بین میروند. به هر حال طبق یک تخمین معتبر،از هر 10 نفر در دنیا یک فرد است که به اختلالات خواب برای مدت زمان طولانی که بی خوابی مزمن نام دارد مبتلا میشود.

بهتر است بدانید که بروز این مشکل به دلیل فشار های عصبی و نگرانی های شدید بوجود می آید. ازآنجایی که کودکان دغدغه ای ندارند،همانطور که گفته شد بسیار کمتر دچار بدخوابی میشوند.

 

دلایل بی خوابی کودکان:

از دیگر عوامل بی خوابی یا بدخوابی میتوان به بیماری های فیزیکی که درد های شدید را به همراه دارند،سرو صداهای محیط،عوارض مصرف برخی داروها که به کودکان داده میشود، را اشاره کرد.

 

نکاتی برای خواباندن کودک:

1-حتما سعی کنید برای خواب کودکان جای مناسبی قرار دهید یعنی محل رختخواب او نرم،تمیز و عاری از هرچیزی که بدن او را اذیت کند،باشد

2-مانند افراد دیگر حتما شب به موقع او را بخوابانید و صبح به موقع او را بیدار کنید.

3-اتاقی که کودک خود را میخوابانید حتما تاریک و روشناییش مناسب باشد.

4-سعی شود قبل از خواب کودک به او شیر دهید.چراکه مصرف شیر مخصوصا شیر گرم به خواب کودکان بسیار کمک میکند.

5- در طراحی اتاق کودک بسیار دقت شود چراکه امروزه بسیاری از روانشناسان معتقدند از عوامل اصلی آرامش فرزند در خواب اتاق او است.

6-از تخت های دوطبقه سعی کنید استفاده نشود چراکه در روح و روان کودک تاثیرات منفی میگذارد.

7-هرگز از تلفن،تلویزیون و وسایلی که ممکن است با صدای خود باعث بیدارشدن کودکان شود پرهیز کنید.

8-سعی کنید بلافاصله قبل از خواب غذاهای سنگینی به او داده نشود.

9-حمام با آب تقریبا گرم قبل از خواب بسیار میتواند در آرامش او مفید باشد.

10-خواندن داستان و قصه همچنین بازی کردن بااو.

11-سعی شود ساعت خاصی را برای خواباندن کودک انتخاب کنید و هربار در همان ساعت اورا بخوابانید تا بدن او عادت کند.

12-خوابیدن کودک در کنار پدر و مادر.

13-قراردادن اسباب بازی در کنار کودک.

14-موسیقی آرامش بخش.

15-پوشیدن لباس راحت برای کودک.

 

سوالاتی درمورد خواب:

 

-چه چیزی باعث بی خوابی میشود؟

مطالعات اخیر نشان داده است که فشارهای روحی،استرس،بیماری ها مانند خارش،درد،آسم،زخم و مشکلاتی مانند تنگی نفس و هرآن چیزی را که کودک را موقع خواب آزار دهد از نظر جسمانی و روحانی باعث بی خوابی میشود.

بنابراین طبیعی است که برای غلبه به این ها حتما به پزشک معالج مراجعه شود.

 

-چند ساعت باید بخوابد؟

مطالعات نشان میدهد کسانی که هرشب بین شش و نیم تا هفت و نیم ساعت میخوابند،معمولا زندگی بهتری دارند اما این ها شامل افراد بزرگسال میباشد.

برای کودکان تقریبا بین 8-10 ساعت زمان مناسبی است اما نکته ی قابل توجه این است که نباید والدین حتما این مدت زمان را در نظر بگیرند و بعد از مثلا 10 ساعت کودک را به زور بیدار کنند.

 

-آیا همه کودکان با مشکلات بدخوابی مواجه میشوند؟

خواب شبانه برای میلیون ها کودک که از بی خوابی،بیداری های شبانه و حتی آپنه (حالت خفگی در خواب) رنج میبرند بسیار عذاب آور شده است.

اما آیا همه ی کودکان ازاین بیداری ها رنج میبرند؟ میتوان گفت از میان کودکان زیر 11 سال،60 درصد آنها حداقل چند شبی بیخوابی در هفته را تجربه میکنند.

 

-آیا کودکان چاق بیشتر در معرض این مشکلات هستند؟

یکی از عواملی که در بی خوابی بچه تاثیر میگذارد،چاقی است.در کودکان چاق لوزه ها بزرگ شده و این بزرگ شدن لوزه ها باعث گرفتگی مجاری عبور هوا میشود.پس در این موارد هم بهتر است حتما به پزشک معالج مراجعه شود.

 

خواب کودکان

 

بیشتربخوانید |: چگونه باید با کودک خود رفتار کرد؟

برچسب ها |: کودکان ماخواب کودکانبی خوابی کودک

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست