دانستنی های مادران

دانستنی های مادران

در این مقاله سعی کرده ایم که شما را با دانستنی های مادران آشنا کنیم.دانستنی های مادران چیست؟ما میخواهیم انواع دانستنی هایی که یک مادر باید در دوران مختلف بداند را توضیح دهیم.مثلا در اولین موضوع میخواهیم فاصله گذاری بین دو زایمان را مورد بحث قرار دهیم.

– فاصله گذاری بین دو زایمان

حتی شماهم در میان اطرافیانتان خاله و خواهر زاده هایی را سراغ دارید که تفاوت سنی بسیار کمی باهم دارند یا حتی هم سن و سال هم هستند.
به تازگی محققان کلمبیایی با انجام مطالعاتی به این نتیجه رسیده اند که نباید فاصله زایمان اول و دوم مادر خیلی کوتاه یا بسیار طولانی باشد،چراکه در این صورت احتمال بروز خطرات و عوارضی برای نوزاد دوم بوجود بیاید.محققان اعتقاد دارند این فاصله از 18 ماه کمتر و از 59 ماه (حدود 5 سال) بیشتر باشد.بنابراین بهترین فاصله زمانی زایمان اول و دوم 2 تا 5 سال است.

 

فاصله گذاری بین دو زایمان

 

مطالعات صورت گرفته:

در تحقیقی که صورت گرفت، 67 زن مورد مطالعه قرارگرفتند.محققان در این مطالعه تلاش کردند نتایج زایمان و بارداری این مادران را که بین سال های 1966 تا 2006 صاحب فرزند شده بودند مورد مطالعه قرار دهند.

محققان در این مطالعه،بانوانی که فاصله زمانی کمی بین دو بارداری خود داشتند (کمتر از 6 ماه) با بانوانی که فاصله متعادلی را بین دو بارداری رعایت کرده بودند (23 تا 28 ماه) مورد مقایسه قرار دادند.

 

و اما نتایج این مطالعات:

مادرانی که کمتر از 6 ماه برای بار دوم باردار شده بودند،40 درصد بیشتر از دیگران در خطر زایمان زودرس و 61 درصد بیشتر از دیگران در خطر کم وزنی جنین هنگام تولد بودند.نوزادان مادرانی که پس از 5 سال از زایمان اول خود صاحب فرزند شده بودند،20 تا 43 درصد بیشتر از نوزادان دیگر در خطر تولد زود هنگام قرار داشتند.

 

دلیل این خطرات چیست؟

سرپرست این گروه تحقیقاتی میگوید:” علت این خطرات را میتوان آمادگی نداشتن بدن مادر برای پرورش نوزاد جدید است.هنگامی که مادر پس از فاصله ی زمانی کوتاه بعد از بارداری اول باردار میشود بدن او توانایی لازم برای جبران تغییرات فیزیولوژیک دوران بارداری و شیردهی پیشین را نداشته و با بدن ضعیف مجبور است دوران دشوار دیگری را سپری کند.”

همچنین همانطور که گفته شد فاصله ی زمانی بیشتر از 5 سال هم برای بارداری دوم متناسب نیست چون بدن مادر توانایی خودش را برای پذیرش بارداری از دست خواهد داد.

 

فاصله گذاری بین دو زایمان

 

خانم هایی که باید معاینات پزشکی را جدی بگیرند:

با وجود این خطرات باید گروهی از بانوان بیشتر از دیگران مراقب خود باشند،این خانم ها باید در فواصل زمانی کوتاه تری به پزشک خود سربزنند که شامل افراد زیر میشود:

  • دارای سن کمتر از 20 سال یا بیشتر از 35 سال هستند.
  • بارداری اول را تجربه میکنند.
  • بسیار چاق یا بسیار لاغرند.
  • مواد مخدر یا سیگار مصرف میکنند.
  • آنهایی که فقر آهن یا کم خون هستند.
  • آنهایی که سوابق سقط ، نازایی بیش از دو سال ، سابقه زایمان نارس ، زایمان جنین کم وزن ، حوادثی مانند خون ریزی مادر هستند.

 

توصیه ها:

دوران بارداری برای شما پر از سوال است.درباره کارهایی که قبلا انجام میدادید و از این پس در این 9 ماه شیوه فعالیت های روزانه شما به چه صورت تغییر خواهد کرد؟

1-نوع خواب:بهترین وضعیت خوابیدن برای زنان باردار،خوابیدن به پهلوی چپ و با زانوی خمیده است.یک بالش کوچک هم بین دو زانو و یک بالش زیر شکم بگذارید تا مهره های کمر در وضعیت مناسب قرار گیرد.

2-مسافرت:سه ماهه اول بهترین دوران برای مسافرت است.در این دوران هم احتمال سقط پایین است هم دوران ویار را پشت سر گذاشته اید.

3-رنگ مو:استفاده از حنا و رنگ های طبیعی برای مو مجاز است.های لایت به علت تماس کمتر رنگ با پوست سر بهتر از رنگ کردن تمام موهاست.از گذاشتن رنگ مو به مدت طولانی هم پرهیز کنید.در حالت کلی بهتر است در دوران بارداری یا حداقل در سه ماهه اول از رنگ مو استفاده نکنید.

4-شنا کردن:شنا کردن در دوران بارداری بسیار مفید است و ورزش های ایروبیک آبی موجب کاهش درد کمر در این دوران میشود.اما اگر در دوران بارداری برای اولین بار تصمیم به شناکردن دارید بهتر است از سه ماهه دوم و کم کم این کار را انجام دهید.

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست