بی حوصلگی

درمان بی حوصلگی در کودکان | بی حوصلگی

یکی از سوالات مهم و اساسی والدین این است که درمان بی حوصلگی در کودکان به چه صورت انجام میگیرد؟حال میخواهیم در مورد کودکان بی حوصله و درمان آن با شما صحبت کنیم.

 

علت بی حالی در کودکان:

سوال شما: فرزندم با بی حوصلگی و ناراحتی شکایت میکند که: ((هیچ کاری ندارم که انجام دهم)).البته او تقریبا حتی با داشتن یک فروشگاه کوچک اسباب بازی نیز بی حوصله میشود.ما لوازم هنری زیادی در خانه داریم و یک حیاط بزرگ.در حیاط خانه مان هم انواع وسایل بازی وجود دارد.او چرا کسل میشود؟

 

کودکان بی حوصله:

مادران و پدران قبل تر از ما همگی ادعا داشتند که ما بی حوصله نبودیم و حتی انقدر انرژی اضافه داشتیم نمیدانستیم آنها را چگونه تخلیه کنیم….آنها میگویند وقتی ما بچه بودیم،هیچ گاه حوصله مان سر نمیرفت،زیرا یادگرفته بودیم که از انرژی خلاقانه خود برای پر کردن وقتمان استفاده کنیم.

ما هیچ گاه توقع نداشتیم والدینمان با ما بازی کنند.آنها تنها مارا به بیرون از خانه هدایت میکردند و این جمله معروف را میگفتند که :((برو کاری پیدا کن تا انجام دهی.))

درمان بی حوصلگی در کودکان

درمان بی حوصلگی و بی انگیزگی:

حال نوبت آن رسیده است راه حل هایی مبنی بر درمان بی حوصلگی در کودکان خدمتتان عرض کنیم.

1- سعی نکنید در پاسخ به شکایت فرزندتان،فهرستی از ایده های مختلف را ارائه دهید.به ویژه اینکه القائات خلاقانه شما برای فرزندتان چندان جالب به نظر نمیرسند.

به جای اینکار،با صدایی خوشایند به فرزندتان پیشنهاد کنید برای پر کردن وقتش کمی از کارهای خانه را انجام دهد.اغلب آنها به چنین تشویقی نیاز دارند تا فهرست کاملی از احتمالات را مطرح کنند.

 

2- مدت زمانی را که فرزندتان مشغول تماشای تلویزیون یا بازیهای ویدئویی است،یادداشت کنید.گرچه این فعالیت ها منافع خاصی دارند،اما خلاقیت را از بین میبرند.وقتی این فعالیت ها نپمحدود شوند،بچه ها از وقت خود به صورتی خلاق تر استفاده میکنند.( به تماشای بیش از اندازه تلویزیون و بازی های رایانه ای نیز مراجعه کنید.)

 

3- کودک را با نوعی سرگرمی یا فعالیت ورزشسی سرگرم کنید که طی آن بتواند انواع کارهای قابب اجرا را خلق کند.

4- ببینید آیا منبع سرگرمی دائمی برای فرزندتان بوده اید.اگر جوابتان مثبت است،بسختی میتوانید این موقعیت را تغییر دهید.شما باید کم کم این عادت را تغییر دهید،به این ترتیب که ابتدا او را به انجام فعالیت خارج از خانه وادار کنید.سپس،مدت مشارکت در کاری دیگر را افزایش دهید.

 

5- شکایت های فرزندتان کمتر توجه کنید و به صداهای نامفهومی که تولید میکنند،مانند: ((آه))،((اوه)) و ((اوم) توجهی نکنید.وقتی فرزندتان در می یابد که کمکی به او نمیکنید،کاری رای انجام دادن پیدا خواهد کرد.

 

6- ششمین مرحله از درمان بی حوصلگی در کودکان این است که: فرزندتان را تضویق کنید تا فهرستی از ((وقتی حوصله ام سررفت چه کاری انجام دهم)) تهیه کند و آن را در جایی مناسب بچسباند.هرگاه که موقعیتی مشابه برای سررفتن حوصله اش پیش آمد،پیشنهاد کنید که به فهرست خودش مراجعه کند.

 

 

درمان بی حوصلگی در کودکاندرمان بی حوصلگی در درس خواندن:

  • برای خودتان پاداش قرار دهید: با خود بگویید تا فلان صفحه اگر بخونم یک پاداشی به خودم میدم.
  • سعی کنید ساعاتی که پرانرژی هستید برای مطالعه انتخاب کنید.
  • حتما به ساعت خواب خود توجه کنید.8 ساعت خواب میتواند بسیار مفید باشد.
  • بعد از درس خواندن حتما خودتان را با چیزهایی که علاقه دارید سرگرم کنید،تا انرژیتان برگردد.
  • در مکانی که در که درس میخوانید سعی کنید گرم نباشد.
  • حتما باید برنامه ریزی داشته باشید.
  • از تلقین به درس نخواندن پرهیز کنید.
  • با خود عهد ببندید که اگر میخواهم موفق شوم باید سعی و تلاش کنم.

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست