در هفته ششم بارداری چه اتفاقی می افتد

در هفته ششم بارداری چه اتفاقی می افتد | هفته ششم بارداری

در هر مقاله سعی شده به سوالات عمده شما عزیزان پاسخ داده شود در این مقاله میخواهیم بگوییم که در هفته ششم بارداری چه اتفاقی می افتد.

 

در هفته ششم بارداری چه اتفاقی می افتد

 

اندازه گیری جنین:

طی رشد جنین، متخصصان اندازه رویا نهایی به کوچکی جنین شما را از تاج سر تا کفل کوچک و بامزه اش،تعیین میکنند.اینگونه اندازه گیری به این خاطر است که همزمان با رشد جنین شما، پاهایش جمع می شوند و این وضع، اندازهگیری کل بدن را مشکل میکند.

 

وقتی در هفته ششم بارداری باشید، اندازه سر تا کفل بچه شما،عددی بین 5 تا 6 میل یمتر است یعنی در حال حاضر به اندازه طول سر ناخن تان یا یک نخود سبز است.

 

 

در این هفته سر بچه شکل می گیرد:

برآمدگیهای حساس سر: به آرواره، گونه ها و چانه ی بچه تبدیل میشوند که در واقع به یک چهره ی دوست داشتنی تبدیل خواهند شد.فرورفتگی های دو طرف صورت:آنها در حال تبدیل به کانا لهای گوش هایش هستند.

 

فرورفتگی های کوچک روی صورت: چشم ها و بینی را طی مدت چند هفته تشکیل خواهند داد.همچنین این هفته، کلی هها، کبد و ریه ها همراه با قلب کوچکش که در حال حاضر 80 بار در دقیقه می تپد و این تپش هر روز سریعتر می شود، تشکیل میشوند.

 

 

وضعیت بدن شما:

تکرر ادرار: ممکن است هنوز بدن تان از لحاظ ظاهری تغییری نکرده باشد، ولی با هر بار تهوع یا ورم کردن برای شما یادآوری میشود که باردار هستید.تکرر ادرار، از پیامدهایی است که هیچ زن بارداری از آن لذت نمی برد،بخصوص وقتی که خواب شما را که واقعا به آن احتیاج دارید را قطع کند،ولی یکی از رایج ترین پیامد های بارداری است.ضمنا کلیه هایتان دارند برای دفع مواد زاید از بدن تان کارآمدتر می شوند.

 

به علاوه،رحم روبه رشد شما دارد کم کم به مثانه تان فشار وارد میکند که باعث میشود فضای کمتری برای جمع شدن ادرار داشته می کند که باعث می شود فضای کمتری برای جمع شدن ادرار داشته باشید و خوشبختانه، این فشار در سه ماهه ی دوم ،وقتی که رحم در ناحیه ی حفره ی شکمی روبه بالا میرود،کم میشود.

 

 

یک توصیه:

هر بار، موقع دفع ادرار به جلو خم شوید تا مثانه تان بهتر و بیشتر تخلیه شود. به این ترتیب، کمتر به دستشویی میروید! ولی مایعات را کنار نگذارید زیرا بدن شما به منبع ثابت مایعات نیاز دارد.

 

 

برای اولین ویزیت دوران قبل از تولد برنامه ریزی کنید:

مطمئنا تابحال از تست های بارداری، خبر را گرفته اید ولی ضرری ندارد که بطور قطعی از یک پزشک هم بشنوید.در این مراجعه، چکاپ فیزیکی کاملی خواهید داشت که شامل این موارد میشود:

 

بازرسی لگن، پاپ اسمیر، آزمایش خون اولیه برای تعیین گروه خونی،فاکتور Rh،کم خونی و بررسی احتمال مشکلات کروموزومی برای فرزندتان. هم چنین باید یک آزمایش ادراد انجام دهید تا ادرار شما از نظر گلوکز،پروتئین،گلبول های قرمز و سفید و باکتری هایی بررسی شوند.

 

 

موضوع دیگر:

برای پاسخگویی به سوالات زیادی آماده باشید مثل سابق ههای پزشکی که کمی زمان می برد ولی مهم تر از همه، سوالات خودتان است،از قبل یک لیست بنویسید تا هیچ چسیز را فراموش نکنید،مثل نگرانی از کنار گذاشتن بعضی مواد غذایی و به یاد داشته باشید که در حال حاضر، هیچ سوالی احمقانه نیست، از پزشکتان راجع به تمام آزمایش های لازم بپرسید، آزمایش هایی که برای تایید سلامت نوزاد ضروری است.

 

 

تغذیه در هفته ششم بارداری:

بعداز اینکه توضیحاتی درباره اینکه در هفته ششم بارداری چه اتفاقی می افتد دادیم لازم است به سراغ غذاهایی که در هفته ششم باید مصرف شوند را برویم.

 

 

تهوع از چه زمانی شروع می شود؟

احساس تهوع و استفراغ با بالا آمدن آفتاب شروع می شود اما در هر زمانی از روز یا شب میتواند باعث آزار و اذیت شما شود.علائم آن معمولا حدود هفته ۶ تا هفته 9 شروع می شود و در هفته های 7 تا هفته 12 به اوج خود می رسد.

 

از آنجایی که در زنانی که بارداری اول را تجربه می کنند حس بویایی فوق العاده قوی و حساس می شود، تهوع صبحگاهی باعث می شود نسبت به برخی غذاهای خاص و بوها ناسازگاری نشان دهند. دلایل تهوع: حساسیت، استرس، خستگی، اولین بارداری، ژنتیک

 

برای بیشتر خانم های باردار شدت حالت تهوع بین هفته های ۶ تا 14 بارداری است،گرچه افراد کمی این علائم را تا سه ماهه دوم هم دارند وعده بسیار کمتری به خصوص آنهایی که دوقلو یا چندقلو دارند ممکن است حتی تا سه ماهه سوم هم این حالت ها را داشته باشند.

 

ممکن است حالت تهوع باعث شود حس بدی پیدا کنید اما خیالتان راحت باشد که به جنین هیچ آسیبی نمی رسد و نشانه ی سلامت بارداری است.

 

 

مواردی که باعث تهوع صبحگاهی می شود:

این موارد هم یکی دیگر از موضعاتی هستند که باید دقت کرد چرا که به همان سوال در هفته ششم بارداری چه اتفاقی می افتد پاسخ میدهد.

تهوع صبحگاهی می تواند به دلیل افزایش سطح هورمون HCG باشد که میزان آن در اول صبح به اوج خود می رسد و این حالت را تشدید می کند اما می تواند در هر زمانی از روز باشد. افزایش میزان استروژن و پروژسترون، ماهیچه های دستگاه گوارش را سست و ضعیف می کند و این باعث رفلاکس یا برگشت مواد غذایی از معده به مری می شود که باعث تشدید تهوع می شود.

 

حذف وعده غذایی و خالی بودن معده نیز حالت تهوع را تشدید می کند. همه زنان باردار حالت تهوع ندارند و همه به یک حالت نیستند. برخی زنان فقط گهگاهی احساس تهوع دارند، برخی دیگر دل پیچه دارند اما استفراغ ندارند، برخی زنان هر از چند گاهی استفراغ می کنند و بعضی به کرات و مرتب این حالت را دارند. در موارد دو قلویی حالت تهوع شدت پیدا می کند.

 

 

حساسیت:

در مغز بعضی از خانم ها وقتی دستور تهوع صادر میشود نسبت به بقیه حساس تر عمل می کند، یعنی احتمال بیشتری هست که به هورمون های عامل حالت تهوع واکنش نشان دهد. اگر شما مرکز فرماندهی حساسی داشته باشید (مثلا اگر همیشه در ماشین دچار تهوع می شوید یا دریا زده می شوید) احتمال می رود در بارداری تهوع و استفراغ بیشتری داشته باشید و بالعکس.

استرس:

معمولا اسرس باعث ناراحتی معده و روده می شود،بنابراین عجیب نیست که علائم تهوع حاملگی با استرس بدتر شود.

خستگی:

خستگی بدنی یا ذهنی میتواند علائم تهوع حاملگی را تشدید کند(و هم جنین برعکس یعنی تهوع شدید باعث خستگی شدید میشود).

 

 

اولین بارداری:

تهوع صبحگاهی در اولین بارداری ها معمولا رایج تر و شدید تر است که تاییدی است بر این نظریه که عوامل فیزیکی و روحی میتواند دخیل باشد.از نظر فیزیکی بدن یک زن وقتی اولین بارداری را تجربه میکند نسبت به کسی که این دوره را گذرانده،برای افزایش ناگهانی هورمون ها و تغییرات دیگر،آمادگی  کمتری دارد.

زنانی که برای اولین بار حامله شده اند،از نظر احساسی و روانی احتمال بیشتری هست دچار حالت های اضطراب و نگرانی شوند که همین باعث مشکلات معده میشود.زنانی که برای بار دوم یا سوم باردار میشوند برای فراموش کردن حالت تهوع با مراقبت از بچه های بزرگتر حواس خود را پرت می کنند. البته اظهار نظرهای کلی نمی تواند برای همه خانم های باردار صحت داشته باشد ممکن است فرد در بارداری های بعدی نسبت به اولین بار تهوع شدیدتری داشته باشد.

 

ژنتیک:

تحقیقات نشان داده است زنانی که مادرشان دچار تهوع صبحگاهی می شدند، احتمال بیشتری هست که آنها نیز شرایط شدیدتری را داشته باشند.

 

 

توصیه های پدرانه:

رابطه جنسی در حین بارداری: اگر همسرتان نخواهد که رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است که تنهایی شما افزایش پیدا کند. این اتفاق امری قابل وقوع در دوران بارداری بوده و بین خان مهای مختلف متفاوت است. معمولا دلیلی برای اجتناب از رابطه جنسی وجود ندارد اما بخاطر داشته باشید که:

— سینه های او در هفته های اول ممکن است بسیار آسی بپذیر باشد.

— در صورت مشاهده هر گونه درد یا خونریزی با پزشک خود مشورت کنید.

— اطمینان حاصل کنید که او راحت است.

 

به دنبال آموختن چیزهای بیشتری در زمینه ی رابطه جنسی حسین بارداری باشید. اگر که رابطه ی جنسی ندارید، سعی کنید که روش های دیگر برای نزدیک بودن به هم را بیابید. اما در این مورد با هم صحبت کنید.برای برخی زوج ها انجام عمل رابطه جنسی کار بسیار دشواری است.

اگر درباره تغییر شکل بدن همسرتان احساس ناراحتی می کنید، در این باره با او صحبت کنید. او شاید از تغییر فیزیکی خود احساس ناراحتی می کند و اگر فکر هم بکند که شما نوع رفتار او در حسین رابطه جنسی را دوست ندارید،احتمالا ضربه بخورد.

می توانید مسائل مربوطه را با پزشکتان در میان بگذارید و فراموش نکنید شرایط جسمی و فیزیکی برای هر خانم در دوران بارداری متفاوت است. در مورد این موضوع مهم حتما از پزشکتان راهنمایی بخواهید که دقیقا طبق توصیه های مناسب برای همسر خود رفتار کنید.

 

 

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست