در هفته 9 بارداری چه بخوریم

درهفته 9 بارداری چه بخوریم | توصیه های پزشکی در هفته نهم

در مقالات قبلی به تغذیه بارداری هفته به هفته پرداختیم. هم چنین درمورد اینکه در هفته هشتم بارداری چه بخوریم پرداخته شده است.حال در این مقاله میخواهیم درمورد اینکه در هفته 9 بارداری چه بخوریم با شما عزیزان صحبت کنیم.

 

در هفته 9 بارداری چه بخوریم

قبل از اینکه بخواهیم درمورد تغذیه در این دوره با شما عزیزان صحبت کنیم و به شما بگوییم که در هفته 9 بارداری چه بخوریم ،لازم است تا توضیحاتی ابتدایی در مورد این هفته را برایتان ذکر نماییم.

هفته نهم بارداری شروع دوره جنینی است. در این هفته فرزند شما دوره رویانی را پشت سر گذاشته و وارد دوره ی جنینی می شود.سر جنین مستقیم و روبه بیرون بدن است و تکامل یافته تر شده. گوش ها برجسته ترشده و اندام های جدیدی مثل کبد،طحال و کیسه ی صفرا در حال تشکیل هستند.

اکنون جنین  حرکات ناگهانی با بازوها و پاهایش انجام می دهد یعنی عضلات کوچکش شروع به حرکت میکنند  ولی این حرکت ها تا دو ماه اینده حس نخواهد شد.

 

 

تپش قلب در هفته نهم بارداری:

قلب بچه به حدی کافی رشد کرده که ضربان قلب با سونوگرافی شنیده می شود ولی اگر متخصص نتوانست این صدا را بشنود جای نگرانی نیست این یعنی دختر یا پسرتان خجالتی است و گوشه رحم قایم شده یا پشتش را به خروجی رحم کرده است .طی چند هفته اینده و یا ویزیت بعدی قطعا صدای قلب فرزندتان را می شنوید.

 

در هفته 9 بارداری چه بخوریم

وضعیت بدن مادر در هفته 9 بارداری:

خستگی شدید دوران بارداری یک عارضه رایج بین خانم های باردار است به ویژه در سه ماهه اول و تنها یک دلیل دارد آن هم به وجود امدن بچه سخت است.

بدنتان دارد اضافه کاری میکند و برای مادر شدن اماده میشود متابولیسم و سطح هورمون ها افزایش پیدا میکند و همین این باعث فشارخون بالا و قندخون می شود،در این مدت حس میکنید لباس هایتان در محدوده کمر تنگ میشود و نیم تنه بالا در حال انفجار است. در روز صدبار به دستشویی می روید حتی اگر برای استفراغ نباشد در هنگام راه رفتن پاهایتان را روی زمین میکشید  و یا با بلند کردن سرتان از بالشت مشکل دارید.

ولی با این حال سطح انرژی تان، اسایش و مشکلات صبحگاهی طی چند هفته اینده در راه است .یعنی جفت در سه ماهه دوم بارداری تکمیل می شود.

 

به خوبی اما مختصر تغذیه کنید:

نگران نباشید اگر هنوزاشتهای تان هنوز به اندازه سه ماهه اول حساس است،اگر از عهده ی وعده غذایی سنگین بر نمی ایید غذایتان را در شش وعده کوچک میل کنید. فراموش نکنید که زنجبیل قدرت ارامش بخشی زیادی دارد.

 

نکات بیشتر:

اگر احساس سوزش در معدتان میکنید و پرهیز از غذاهای تند و چرب کمکی نمیکند و همچنان معدتان ناسازگار است با پزشکتان مشورت کنید.

حال زمان ان رسیده که با پزشکتان درمورد ازمایش های رایج ژنتیک صحبت کنید،این ازمایش ها معمولا بین هفته های یازدهم تا سیزدهم انجام می شوند مخصوصا اگر بالای 35 سال یا بیشتر دارید و یا شرایط ویژه ی ژنتیکی در خانواده دارید.

 

در هفته 9 بارداری چه بخوریم

تغذیه بارداری در هفته 9 بارداری:

حال در ادامه میخواهیم توضیحاتی کامل درمورد سوال شما عزیزان مبنی بر اینکه در هفته 9 بارداری چه بخوریم ؟ را خدمتتان ارائه دهیم.برای دریافت پاسخ کاملتان به این سوال لازم است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

غذاهای پرانرژی:

این روزها خیلی سریع خسته می شوید ،کارها را نصفه انجام می دهید.برای تغذیه بچه که تمام مدت در حال جنب و جوش است،خون بیشتری تولید می شود ضربان قلب افزایش پیدا می کند،متابولیسم بدن انرژی بیشتری می سوزاندحتی وقتی که دراز کشیده اید شما به اب،موتد غذاییو کالری بیشتری احتیاج دارید.بدن شما در حال فرایند ساخت جفت قرار دارد که تا ماه چهارم کامل کامل خواهد شد.

 

نوشیدنی های انرژی زا:

مصرف این نوشیدنی ها را بسیار کم کنید.شکر و کافئین موجود در این نوشیدنی ها قندخون را افزایش می دهد،که اصلا برای فرد باردار خوب نیست.این انرژی را که برای خودتان و جنین مورد نیاز است، را در غذاهای باکیفیت پیدا کنید.

 

پروتئین طرفدار انرژِی:

یک ماده غذایی است که شما رو سرزنده میکند و انرزی می دهد. اسید امنه موجود در غذاهای غنی از پروتئین به رشد جنین کمک میکند،تکثیر سلول ها را نیز سرعت می بخشد.شما در زمان بارداری به روزانه 750 گرم پروتئین احتیاج دارید،به خصوص اگر رژِیم غذایی پرپروتئین و کم کربوهیدرات دارید.

 

 کربوهیدرات:

کربوهیدرات برای تغذیه جنین و تامین انرژی مورد نیز است،کربوهیدرات ها شامل میوه های تازه وخشک یخ زده خشک،سبزیجات تازه،نان،سیب زمینی پخته و لوبیا و نخود فرنگی میباشند.

 

آهن:

خستگی ها ممکن است به خاطر کم خونی و فقر اهن باشد چرا که در بارداری به خون بیشتری احتیاج دارید.باید بعد از گذشت 20 هفته با پزشک خود راجبه مصرف مکمل اهن مشورت کنید.منابع سالم اهن:عدس،اسفناج،سویا،گوشت قرمز بدون چربی است.برای جذب بهتر اهن همراه ان ویتامین C استفاده کنید.مثل ریختن ابلیمو ترش روی مواد غذایی.

در هفته 9 بارداری چه بخوریم

تغییرات خلقی شدید در هنگام بارداری:

با این تغییرات خلقی همسرتان در هفته 9 بارداری نجنگید.این اثرات همان تغییرات هورمونی است و این تغییرات در ماه های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت. در اغوش گرفتن همسرتان،البته اگر در این زمان میتوانید به او نزدیک شوید حل مشکل بسیار موثر است.یک جعبه دستمال کاغذی در دسترس بگذارید. او حتی ممکن است بی دلیل و با دیدن یک اگهی بازرگانی بی مزه گریه اش بگیرد.

 

گردش دو نفره:

شما می توانید ساعاتی از روز را با همسرتان به گردش و پیاده روی اختصاص دهید این کار موجب عوض شدن روحیه و فعالیت بدنی برای او می شود.

 

اندازه شکم در هفته نهم بارداری:

یکی از سوالات همیشگی مادران از ما این است که اندازه شکم در هفته نهم بارداری چه مقدار است؟ در این مورد خیلی نمیتوان نظر داد چرا که به مادر،تغذیه او و خیلی چیزهای دیگر بستگی دارد. اما طبق بطور تقریبی میتوان گفت که وزن مادر نسبت به حالت قبلش از 0 تا 1.5 کیلوگرم افزایش پیدا کرده و حدودا به اندازه یک مشت دست خودتان شکم شما بزرگتر میشود.

 

فیلم هفته نهم بارداری:

بعد از اینکه متوجه شدید بایدها و نباید های هفته نهم بارداری چیست و آگاهی پیدا کردید که در هفته 9 بارداری چه بخوریم ؟ لازم است فیلمی آموزشی در مورد این هفته برایتان ارائه دهیم تا نکات تکمیلی را فرا گیرید. در این فیلم 2 دقیقه ای متوجه میشوید که رشد و پیشرفت جنین در شکم مادر چگونه خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست