دوران بارداری

دوران بارداری | درحین بارداری چه نکاتی را باید رعایت کرد

 

یکی از سوالات و نکات بسیار مهم هر خانم این است که باید دوران بارداری را چگونه سپری کنیم ؟ همانگونه که بدیهی است دوران بارداری را باید بسیار جدی گرفت چراکه با رعایت نکردن یکسری اصول میتواند خطرات بسیار جدی برای مادر و کودک را به همراه داشته باشد.

ما در اینجا سعی کرده ایم نکات بسیار مهم و خلاصه شده ای که درعین حال بسیار کلیدی هستند را خدمتتان عرض کنیم.

 

دوران بارداری

 

نکات بارداری – شماره یک:

بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی زنان است که به دلیل تغییرات متابولیکی بدن احتمال ایجاد مشکلات پوستی و آسیب پذیری مو و ناخن افزایش پیدا میکند.تغییرات هورمونی و برهم خوردن تنظیم تعادل سطح هورمون ها،مهم ترین عامل ایجاد مشکلات پوستی مانند بروز لکه های سیاه یا قهوه ای رنگ،آکنه های پوستی و نازک شدن مو ناخن ها است..

اما برای مقابله چه باید کرد؟بهره گیری از رژیم های سالم غذایی،قرارگرفتن در محیطی آرام و دور از استرس ، انجام تمرینات ورزشی و .. از جمله نکاتی است که در حفظ سلامت پوست ،مو وناخن در دوران بارداری و بعد از آن موثر است.

 

نکات بارداری – شماره دو:

طی دوران بارداری هرچه شما بیشتر غذا بخورید به نفع خودتان و جنینتان خواهد بود.در طی این ماه جنین رشد میکند و روز به روز قوی تر میشود و شما هرروز بیش از روز پیش خود را برای زایمانی راحت وبازسازی قوای جسمانی خود پس از آن آماده میکنید.طی دوران بارداری،شما با دو مساله اساسی در رابطه با غذاخوردنتان روبرو هستید:

اولا باید مواظب باشید که اضافه وزن پیدا نکنید.ثانیا باید به اندازه کافی غذا بخورید تا نوزادتان کمبودی نداشته باشد.درواقع باید به حدی قدرت داشته باشید که زایمان خسته تان نکند و چندهفته اول را بتوانید به نوزادتان شیر دهید.

 

نکات بارداری – شماره سه:

دانشمندان دانمارکی طی معاملات و تحقیقاتی در حدود 10 سال به این نتیجه رسیده اند که زنان بارداری که در حین بارداری بیش از 8 فنجان قهوه مینوشند دوبرابر بیش از زنانی که قهوه مینوشند در خطر مرده زایی قرار میگرند.

این دانشمندان اعلام کرده اند که کافئین موجود در قهوه ممکن است سبب سفت شدن رگ های خونی تغذیه کننده جفت و در نتیجه آن کاهش اکسیژن رسانی جهت تکامل جنین میشود.
کافئین مستقیما اثر مخرب روی تکامل قلب جنین دارد.

 

نکات بارداری – شماره چهار:

نوشیدن آب توصیه اکید متخصصان برای تضمین سلامتی در تمام دوران زندگی است.دوران بارداری یکی از مهمترین دورانی است که باید نوشیدن آب در آن مورد توجه قرار بگیرد.درتحقیقی که روی 1500 زن باردار انجام شد روشن شده است زنانی که در دوران بارداری هرروز صبح یک لیوان آب مینوشند عوارض ناشی از بارداری مانند تهوع،استفراغ،سردرد و افسردگی در آنان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.همچنین در این زنان میزان ابتلا به یبوست به مقدار زیادی کم میشود.

باید توجه داشت که میزان مصرف آب در این دوران باید به میزان کافی باشد چراکه مصرف زیاد هم خطرناک است و باعث ایجاد اختلال در خون و کاهش غلظت سدیم در خون میشود.متخصصان توصیه میکنند زنان در این دوران بهتر است هرروز بین 5 تا 6 لیوان آب بنوشند.

 

مصرف آب در دوران بارداری

نکات بارداری – شماره پنج:

استراحت مطلق چیست؟تقریبا از هر پنج خانم باردار در آمریکا به یک نفر در طول دوران بارداری استراحت مطلق تجویز میشود.این بدان معناست که پزشک توصیه میکند که در اکثر اوقات روز را باید بستر بماند.استراحت مطلق ممکن است از چند روز تا چندماه طول بکشد.

درصورتی که شما واقعا خسته و بی انرژی باشید استراحت مطلق توصیه خوبی است ولی اکثر خانم های باردار بعد از چند روز از این کار ناراحت و ناراضی میشوند و اگر چند روز استراحت تبدیل به چند هفته شود بیش از آنکه جنبه استراحت داشته باشد برای مادر شکنجه است.

 

نکات بارداری – شماره شش:

اعمالی که در دوران بارداری توصیه نمیشوند!! یک توصیه عمومی برای خانم های باردار مصرف غذای کامل و سالم ، رعایت اعتدال و عدم مصرف مواد مضر و عدم انجام اعمال مضر رای بدن است.

-یکی از موارد مضر در دوران بارداری همانگونه که گفته شد مصرف کافئین است.مصرف یک یا دولیوان چای و قهوه در دوران بارداری احتمالا بی ضرر است ولی چون کافئین یک دارو محسوب میشود مصرف زیاد آن باعث آسیب به جنین میشود.

-مصرف سیگار هم توصیه نمیشود چراکه مصرف سیگار باعث کاهش اکسیژن و مواد غذایی به جنین میشود.

-انجام رژیم غذایی در دوران بارداری توضیه نمیشود.

 

نکات بارداری – شماره هفت:

زنان بسیاری پس از 35 سالگی بارداری های موفقی دارند اما برخی عوارض بیشتر در این گروه سنی زنان قرار میگیرد.اگر 35 یا سن بیشتری دارد سعی کنید پیش از اینکه باردار شوید این نکات را مورد توجه قرار دهید:

-حتما با دکترتان ملاقات داشته باشید تا به سوالاتتان پاسخگو باشد.

-اگر فورا باردار نشدید مایوس نشوید،به طور میانگین در زنان 35 ساله یا بیشتر یک تا دو سال طول میکشد تا باردار شوند.

-سلامت جسمی،ذهنی و عاطفی خودتان را حفظ کنید.

-اگر پس از شش ماه بارور نشدید،با دکترتان در مورد لزوم انجام آزمایش های مربوط به باروری مشورت کنید.

 

نکات بارداری – شماره هشت:

تا زمانی که اشتهای کافی به غذا دارید و دوران بارداری را بدون ناراحتی طی میکنید معمولا نیاز به پرهیز ندارید و میتوانید هرغذایی را که دوست داشته باشید میل کنید ولی دو نکته را باید همیشه درنظر بگیرید:

-از خوردن غذاهای خیلی چرب و سنگین هضم مانند غذاهای سرخ کردنی ، شیرین های تازه و خامه دار ، ماهی های دودی و هم چنین سبزی های فراوان خودداری کنید.

-از خوردن غذاهای شور پرهیز کنید زیرا که وقتی نمک وارد خون شود از راه کلیه ها دفع میگردد و چون دفع نمک در دوران بارداری به راحتی صورت نمیگیرد مقدار زیادی از آن در بافت های گوناگون بدن جمع میشود و این باعث میشود قسمت های مختلف بدن ورم کند.

-همانگونه که گفته شده است حتما از مایعات در حین بارداری استفاده شود.مصرف آب بین 5 تا 6 لیوان کافی است.

 

تغذیه در دوران بارداری

 

برچسب ها: “کودکانه ما” “کودکان” “دوران بارداری”

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست