کم خونی در کودکان

راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان | کم خونی

یکی از بیماری های مزمن که در سلامت کودکان بسیار اهمیت دارد،کم خونی است.در واقع در این بخش از سایت میخواهیم به راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان با شما عزیزان صحبت کنیم.

راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان

کم خونی در کودکان:

یکی از راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان این است که بدانید خون فرزند شما حاوی سلولهای متفاوتی باشد، که در ادامه توضیح خواهیم داد.

بیشترین این سلولها را گلبولهای قرمز تشکیل میدهند که کار انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن را برعهده دارند.این سلولها حاوی رنگ دانه قرمزی به نام ((هموگلوبین)) میباشند که اکسیژن را به بافت ها میرساند و دی اکسید کربن را از آنجا خارج میکند. حال بعد از توضیحاتی کوتاه در مورد کم خونی لازم است بدانید که کم خونی به چه دلایلی ظاهر میشود:

  • تولید گلبولهای قرمز خون کاهش یابد.
  • مقدار زیادی از گلبول های قرمز خون تخریب شود.
  • مقدار کافی هموگلوبین در گلبول های قرمز موجود نباشد.

 

علائم کم خونی در نوجوانان:

کم خونی باعث رنگ پریدگی خفیف پوست میشود و این رنگ پریدگی بویژه در لب ها،مخاط پشت پلک ها و زیر اخن ها بخوبی واضح است.کودکان کم خون معمولا تحریک پذیر و اندکی ضعیف هستند و به سرعت خسته میشوند.

در اطفال مبتلا به کم خونی شدید،تنگی نفس،ضربان سریع قلب و تورم دست ها و پاها دیده میشود.اگر کم خونی ادامه پیدا کند یا رشد طبیعی طفل تداخل پیدا می کند.در بعضی ازنوزادان مبتلا به کم خونی زردی پوست را مشاهده میکنیم بنابراین اگر فرزند شما کمی زرد بود احتمال زیاد دچار کم خونی است.

توجه فرمایید در صورتی که هر کدام از علائم ذکر شده در کودک شما وجود داشت با یک ازمایش ساده خون و مراجعه به پزشک میتوانید دلیل قطعی آن را متوجه شوید.

 

فقر آهن در کودکان:

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در کم خونی که دیگران به آن توجه نمیکنند فقر آهن است.بنابراین از دیگر مواردی که میتوان به عنوان راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان نام برد، رفع فقر آهن در آنهاست.

برخی از اطفال کم خون نیستند ولی در عین حال دچار فقر آهن میباشند.این کودکان بی اشتها،تحریک پذیر و بهانه گیر بوده و قدرت توجه و تمرکز آنها کم است که گاه به مشکلات آموزش در مدرسه می انجامد.تمامی این علائم با مصرف آهن از بین میرود.

یکی دیگر از علائم فقر آهن غیر وابسته به کم خونی،تمایل به خوردن چیزهای عجیب مانند خاک،یخ و نشاسته است.در بعضی موارد کودکانی را مشاهده میکنید که دچار تب و تورم دستها و پاها میشوند که در اصطلاح میگویند آنها مبتلا به کم خونی سلول های داسی هستند که حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان

درمان کم خونی کودکان:

از آنجایی که انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد تشخیص نوع و علت کم خونی قبل از شروع هرگونه درمانی بسیار با اهمیت است،هرگز بدون تجویز پزش،فرزند خود را با انواع ویامین ها یا آهن خوراکی درمان نکنید.این نکته بسیار مهم است زیرا این گونه درمان خودسرانه،علت واقعی مشکل را پنهان میکند و تشخیص را به تاخیر می اندازد.

اگر کم خونی مربوط به فقر آهن باشد،به کودک داروی حاوی آهن تجویز میگردد.تشخیص مقدار و طول دوره صرف این دارو به عهده پزشک میباشد.هرگز بدون تجویز پزشک دارو را قطع نکنید.

 

فواید و مضرات مصرف آهن:

  1. بهتر است ک آهن با شیر مصرف نشود.زیرا شیر مانع از جذب کامل آهن میشود.
  2. ویتامین c به افزایش جذب آهن کمک میکند،بنابراین بهتر است که داروی آهن با آب میوه مصرف نشود.
  3. از آنجایی که مشاهده شده است داروی آهن مایع موجب تغییر رنگ،تیرگی و از بین رفتن آنها میشود دارو را بهتر است به ته حلق کودک بریزید و بلافاصله دهان او را با آب بشویید.
  4. مصرف داروی اهن موجب تغییر رنگ و سیاهی مدفوع میشود.بنابراین در صورت مشاهده این مورد نگران نباشید.
  5. دارو های آهن دار در صورت مصرف بیش از حد میتواند بسیار سمی باشد.
  6. در برخی موارد آهن باعث مسمومیت کودکان زیر 5 سال میشود.

 

پیشگیری کم خونی در کودکان:

کم خونی فقر آهن و سایر کم خونی های تغذیه ای به راحتی از طریق مصرف یک رژیم غذایی متنوع و متعادل قابل پیشگیری است.

به نکات زیر توجه فرمایید:

-تا قبل از یک سالگی به کودک خود شیر گاو ندهید.

-کودکانی که از شیر مادر تغذیه میکنند نیازی به مصرف آهن اضافی ندارند اما بهتر است که با شروع غذای کمکی، از غلات غنی شده از آهن استفده کنند.

-در صورتی که کودک از شیر خشک تغذیه میکند،از شیرهای فرموله آهن دار استفاده نماید.

-دقت کنید که کودک از یک رژیم غذایی متعادل و حاوی مواد غذایی آهن دار پیروی کند.

 

 

راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان

آهن در چه مواد غذایی بیشتر یافت میشود؟

یکی دیگر از راههای پیشگیری از کم خونی در کودکان استفاده از منابع غذایی خوب است که عبارتند از: زرده تخم مرغ،سبزیجات سبز و زرد،میوه جات زرد،گوشت قرمز،سیب زمینی و گوجه فرنگی.

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست