سردرد کودکان

سردرد میگرنی در کودکان | میگرن در کودکان

در این مقاله میواهیم در رابطه با سردرد میگرنی در کودکان با شما عزیزان گفتگو کنیم. امروزه درمان میگرن (migraine) کودکان مسئله ی جدی شده است چرا که سردرد میگرنی را فقط آن کسی که دارد میتواند تعریف کند! بسیار دردآور است. نکته ی بسیار مهم این است که نکاتی که در ادامه گفته میشود فقط مربوط به سردرد میگرنی در کودکان نیست و شامل بزرگسالان هم میشود.

سردرد میگرنی در کودکان

انواع سردردهای کودکان:

سردرد میگرنی در کودکان هم مانند بزرگسالان یکی از شایع ترین بیماری ها میباشد که میتواند سلامت کودک را تحت تاثیر قرار دهد که باید مراقبت کرد. اما شایع ترین سردردها در بین کودکان،مربوط به سردردهایی میشود که بر اثر ابتلا به بیماری های عفونی ایجاد میشود،اما در نظر داشته باشید که سردرد میگرنی در کودکان و سردرد تنشی بسیار شایع است.

سایر انواع سردرد که با شیوع کمتری در کودکان ما دیده میشود عبارتند از سردرهایی که بر اثر ضربات وارده بر سر ایجاد میشود،سردردهای همراه با سرگیجه و به ندرت سردردهایی که به علت تومور مغزی هستند.این سردردها هرکدام دارای ویژگی های متنوعی هستند که در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید.

 

عوامل شروع کننده و برانگیزاننده میگرن در کودکان:

 • تمرینات ورزشی
 • نورهای درخشان و شدید
 • سروصدا
 • بی خوابی
 • گرسنگی(مثل نخوردن صبحانه)
 • سرما
 • هیجانات(مثلا نزدیک شدن روز جشن تولد)

 

میگرن در کودکان:

همانند بزرگسالان ، هیچگونه آزمایش تشخیصی برای پی بردن به سردرد میگرنی در کودکان وجود ندارد و تشخیص،تنها بر اساس شرح حال بیمار و معاینه بالینی صورت میگیرد.میگرن در خانم ها بسیار شایع تر از آقایان است اما در بچه ها در سنین قبل از بلوغ،در پسرها و دخترها به یک اندازه شایع میباشد و حدود 2/5 درصد پسرها و دخترها به میگرن مبتلا هستند.

سردرد میگرنی در کودکان

ویژگی های میگرن در کودکان:

میگرن در کودکان تفاوت زیادی با بزرگسالان ندارد،اما زمان حملات میگرن در کودکان کمتر است و اغلب فقط یک تا چهار ساعت به طول می انجامد.

اختلالات گوارشی مثل تهوع،استفراغ و درد شکم در کودکان بیشتر دیده میشود.بچه های دچار میگرن از شکم دردهای عود کننده شاکی هستند و نسبت به سایر کودکان بیشتر دچار ماشین گرفتگی میشوند و در هنگام ماشین سواری دچار استفراغ و تهوع میشوند.

 

سایر انواع میگرن در کودکان:

مثل بزرگسالان،انواع مختلف میگرن مانند میگرن همی پلژیک،میگرن اوفتالمولوژیک و میگرن همراه با سرگیجه در کودکان ممکن است رخ دهد اما میزان آنها نسبتا نادر میباشد.

 

دارو برای سردرد کودکان:

بهترین درمان در کودکان همانند بزرگسالان،جلوگیری از بروز حملات با کاهش عوامل شروع کننده می باشد.کودکان باید قبل از رفتن به مدرسه،یک صبحانه خوب و کامل بخورند.

بسیاری از والدین میترسند که سردرد کودکشان ممکن است به علت وجود تومور مغزی در آنها باشد.با اینکه تومور مغزی در کودکان بسیار نادر می باشد اما برای اینکه خیال والدین هم راحت شود میتوانند با مراجعه به متخصصین مغز و اعصاب بررسی های بیشتری در این مورد انجام دهند.

وقتی نیاز به درمان دارویی پیدا شود حداقل مقدار داروی لازم به کودک داده شود.اگر مشکل اصلی کودک،تهوع و استفراغ باشد،پزشک میتواند داروهای ضد تهواع مثل متوکلوپرامید برای او تجویز نماید.

 

نکات مهم در درمان میگرن:

 1. در صورت مصرف داروی متوکلوپرامید،اگر دچار حرکات جهشی و غیر ارادی از سوی فرزندتان شدید از عوارض این دارو است و باید ز مصرف آن جلوگیری کنید.
 2. مصرف قرص های آسپرین در کودکان زیر 12 سال توصیه نمیشود،زیرا ممکن است باعث بروز بیماری ای به نام سندروم ری میشود که باعث اختلال در کبد و کلیه های شما میشود.
 3. سعی شود مصرف دارو بسیار کم باشد مگر اینکه درد بسیار شدید باشد.

 

سردرد میگرنی در کودکان

نکاتی کلی در مورد میگرن:

 • میگرن میتواند از سنین خیلی پایین هم ایجاد شود.
 • مدت حملات میگرنی در کودکان بسیار کوتاه تر از بزرگسالان است اما دردهای شکمی،تهوع و استفراغ در کودکان بسیار شایع تر هستند.
 • گرسنگی و عدم غذاخوردن به موقع در کودکان یکی از عوامل شروع کننده میگرن در آنها میباشد.باید آنها را تشویق نمود که به موقع و به اندازه کافی غذابخورند.
 • سردردهای تنشی در کودکان ممکن است به علت مشکلات خانوادگی یا ترس از مدرسه رفتن باشد.

 

 

داروی میگرن کودکان:

معمولا مصرف داروها دردرمان یک حمله میگرنی ضروری می باشد،اما نباید فقط به مصرف داروها متکی بود. “مراقبت از خود” مهم ترین عامل در کنترل و درمان میگرن میباشد.لازم است بدانید که درمان های دارویی و غیردارویی یا در واقع گیاهی که تا به امروز کشف شده اند،هیچ کدام میگرن را معالجه نمیکنند بلکه آنها کمک میکنند که از تعداد دفعات حملات و شدت آنها کاسته شود.

درمان میگرن به دو دسته تقسیم میشود:

1-درمان در مرحله حمله 2-درمان پیشگیری کننده. مثلا مصرف آسپرین و استامینفون به محض شروع حملات میگرنی توصیه میشود.اما هیچ کدام بیشتر از مقدار تجویز شده نباید مصرف شوند. بنابراین زمانی دیدید دچار حمله میگرنی شدید همان لحظه باید قرص بخورید تا پیشگیری شود.

 

داروهای پیشگیری در درمان میگرن:

 1. آمی تریپتیلین
 2. پروپرانولول
 3. سیپروهپتادین
 4. سدیم والپروات

 

 

 

 

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست