سلامت کودکان

سلامت کودکان

سال های اولیه کودکی در رشد و سلامت کودکان نقش موثری دارد.رشد و تکامل کودکان نتیجه ی جنبه های مختلف رشد از جمله جسمی-حرکتی،شناختی،عاطفی،اجتماعی،کلامی و خلاقیت است که بایکدیگر ارتباط متقابل داشته و رشد و سلامت کودکان را شکل میدهد.

 

سلامت کودکان

 

ابعاد سلامت و رشد کودکان:

همانطور که گفته شد ابعاد سلامت کودکان را میتوان در این بخش ها دید سلامت اجتماعی،عاطفی،شناختی،کلامی،خلاقیت و جسمی-حرکتی دید.حال میخواهیم توضیح مختصری در این موردها خدمتتون اعلام کنیم.

 

سلامت اجتماعی: زمانی میتوانیم بگوییم که کودک ما در رشد و سلامت اجتماعی به سر میبرد که توانایی ارتباط مناسب و موثر با خود،دیگران و محیط زندگی خود را دارا باشد.والدین توجه کنند که هرگز از قرار دادن کودک خود در اجتماعات دوری نکنند چراکه باعث افزایش قدرت او در برقراری ارتباط و همچنین اعتماد به نفس او میشود.

سلامت عاطفی: سلامت عاطفی به این معنا است که یکسری عواطف و احساسات را کودک خود باید در جای درست بروز دهد.مثلا در زمان ناراحتی باید غم داشته باشد و در زمان خوشحالی باید بخندد.در غیر اینصورت اگر در مواقع مختلف حالات مختلفی از خود بروز ندهد بهتر است به پزشک روانشناس مراجعه شود.

سلامت شناختی: سلامت شناختی همانطور که از اسمش پیداست به شناخت کودک نسبت به جهان اشاره دارد.اگر واضح تر بخواهیم توضیح دهیم این است که کودک بتواند جهان و هرآن چیزی که در اطرافش است را به سرعت بشناسد.

سلامت کلامی: رشد یا سلامت کلامی شامل درک و برقراری ارتباط او با دیگران از طریق گفتار و نوشار است.یعنی فرزند شما بتواند با کلمات و واژه های صحیح و درست با دیگران ارتباط برقرر کند.

سلامت خلاقیت: کودک زمانی که بتواند ایده ها و افکارجدید و نو را بکار گیرد در رشد خلاقیت به سر میبرد.

سلامت جسمی-حرکتی: همانطور که از اسمش پیداست شامل رشد اندام ها و حرکات بدن و هماهنگی بین آنهاست.

 

سلامت کودکان

 

عوامل موثر در سلامت جسمی-حرکتی:

بسیاری از والدین معتقدند که تمامی موارد بالا به مراتب و در طول زمان قابل بهبود است و بیشترین نگرانی آنها برخلاف عقیده روانشناسان بروی رشد جسمی-حرکتی است.ماهم به احترام درخواست والدین میخواهیم یکسری توضیحات مختصر ازجمله عوامل موثر در سلامت فرزندان،خدمتتان تقدیم کنیم.

1-عوامل ارثی: عواملی هستند که باعث انتقال صفات از طریق ژن ها و کروموزوم ها از والدین به کودک میشوند.مانند رنگ مو،چشم اندازه قد و وزن و… است.در قسمت پایین میخواهیم ویژگی های مختلفی راکه ممکن است فرزندان به ارث ببرد نام ببریم.

 

  • ویژگی های جسمانی: رنگپوست،مو،چشم،قد،وزن و گروه های خونی
  • بیماری های جسمانی: تالاسمی،هموفیلی و….
  • عقب ماندگی های ذهنی: نشانگان داون و …
  • اختلالات روانی: وسواس،افسردگی و….

 

2-عوامل محیطی: عواملی هستند که از طریق محیط زندگی بر سلامت کودک تاثیر میگذارند و شامل عوامل پیش از تولد،هنگام تولد و بعد از تولد است.مانند تغذیه،بهداشت محیط فیزیکی و .. . حال میخواهیم عوامل قبل،حین و بعد از تولد را که تاثیرگذار در کودک است را بررسی کنیم.

 

  • عوامل پیش از تولد: سلامت جسمی و روانی مادر،تغذیه مادر،مصرف دارو در دوران بارداری،بیماری های مادر و …
  • عوامل هنگام تولد: زودرسی کودک،کمبود اکسیژن،عوارض زایمان های سخت و….
  • عوامل بعد از تولد: این عوامل که خود به چند گروه تقسیم میشود.( اجتماعی-خانوادگی-فرهنگی و اقتصادی) که مفصا بعدا در مورد آن خواهیم پرداخت.

 

سلامت کودکان

شاخص های مهم رشد جسمی-حرکتی:

مهارت های حرکتی عضلات بزرگ یکی از شاخص های مهم رشد جسمی-حرکتی است.حرکات عضلات بزرگ به آن دسته از حرکاتی اشاره دارد غالبا بوسیله عضلات بزرگ بدن نظیر دست،پا،گردن و… انجام میشود.این عضلات وظیفه انجام فعالیت های حرکتی مانند دویدن راه رفتن و… را برعهده دارند.

 

کنترل بیماری های شایع کودکان:

یکی از دیگر از عوامل سلامت کودکان این است که بتوانیم بیماری هایی که در بین کودکان شایع است را از او دور کنیم.در اینجا لازم میدانیم که یکسری ضرورت ه را به شما پدر و مادر ها بازگو کنیم .

از جمله ضرورت هایی که در این زمینه باید بدانید این است که حتما قبل از شدت یافتن بیماری او را به پزشک مراجعه دهید حتی اگر با مخالفت کودک مواجه شوید.هرگز نگذارید که بیماری کودک به بقیه دوستان و اطرافیانش سرایت پیدا کند.پدرمادر ها باید درشرایط بیماری فرزندشان بسیار آگاه و خونسرد باشند تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند.

 

بیماری ها رایج کودکانه:

بیماری های زیر جزء بیماری های رایج کودکان ما هستند و درصورت بروز این بیماری ها به هیچ وجه نگران نباشید و با مراجعه به پزشک قابل درمان هستند.

برفک دهان – کچلی سر و تنه – اگزمای محل پوشک – بیماری های قارچی پوستی – اوریون – آسم – کم خونی – صرع – دیابت و …

 

نشانه های شایع بیماری های کودکان:

تب – درد – تهوع – اسهال – سرفه – تنگی نفس – خون ریزی – یبوست – استفراغ – زردی – تشنج و ….

 

راه های انتقال این بیماری ها به کودکان:

اما اگر بخواهیم مهم ترین راه های انتقال این بیماری ها به کودکان را نام ببریم میتوان به تماس مستقیم فرد بیمار با پوست کودک،از راه تنفس و بوسیدن کودک،تماس با خون و … را اشاره کرد. که از خانواده ها خواسته میشود از نزدیک شدن فرد بیمار به کودک خود جدا خودداری شود.

 

 

سلامت کودکان

 

بیشتربخوانید |: غذای کودکان باید چگونه باشد؟

برچسب ها |: بیماری های کودکانسلامت کودکانرشد کودکان

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست