علت ترس در کودکان زیر دو سال

علت ترس در کودکان زیر دو سال

علت ترس در کودکان زیر دو سال چیست و چه اقداماتی را پیشنهاد میدهید؟

علت ترس در کودکان زیر دو سال ! مگر کودکان هم میترسند ! عوامل،منشا و علت ترس در کودکان زیر دو سال چیست ! آیا در آینده کودکم را تحت تاثیر قرار داده و او را ترسو بار می آورد ؟! عوامل تشدید کننده و راه های درمان و اصلاح آن چیست ؟ و هزاران علامت سوال دیگر که همگی فکر شما را درگیر کرده است…

نگران نباشید. تیم کودکان ما طبق عادت همیشگی خود،پاسخ به سوالات مادران را در اولویت قرار داده و قصد دارد این بار درمورد علت ترس در کودکان زیر دو سال با شما عزیزان صحبت کند.

 

ترس در کودک دو ساله چگونه است؟

ترس در کودک دو ساله همانند ترس در کودکان بزرگتز حتی تا 15 ساله است و هیچ تفاوتی بین آنها نیست. اگر این مقاله را میخوانید احتمالا با مواردی روبرو شوید که در کودکان بزرگتر از دو سال هم مشاهده میکنید بنابراین راه های درمان هم یکی خواهد بود.

 

خب بپردازیم به اصل موضوع:)بنظر شما ترس در این کودکان چه چیزهایی میتواند باشد؟

 • جهل
 • نا امنی
 • عادت
 • تخیل
 • پیدایش نوزاد جدیدتنبیهات سخت
 • ترس و اضطراب والدین
 • وسوسه ها،خیال بافیها،رویاها و..

 

جهل:

اولین علت ترس در کودکان زیر دو سال جهل است. چرا که بسیاری از ترس ها به این خاطر است که واقعیت ها برای کودکان مشخص و واضح نیست.مثلا ترساندن کودکان توسط والدین از گربه و حیوانات بی آزار که کودک نسبت به آنها هیچ شناختی ندارد. هرچند هدف مادران در بیشتر مواقع به این خاطر است که به کودک گوشزد کنند گربه آلوده است.بنابراین در اینجور مواقعی بهترین راه حل این است که او را آگاهی دهید.

 

علت ترس در کودکان زیر دو سال

 

نا امنی:

معمولا آنچه را که تعادل کودک را بهم میزند و آرامش را از وی میگیرد،کودک احساس نا امنی و ناراحتی میکند و نیز هر تغییری که در زندگی او ایجاد شود.مثلا غیبت مادر که برای طفل موجب احساس عدم امنیت و در نتیجه ترس است.

 

 

عادت:

کودکان در طول زندگی به تدریج عادتهایی را کسب میکنند و به آن خو میگیرند. به هنگامی که در آن عادت،اخلالی پیش آید ترس او را فرا گیرد.به طور مثال کودک عادت دارد که همیشه در کنار مادر بخوابد. به هنگامی که ناگزیر به خواب در تنهایی فرو رود ترس او را فرا میگیرد.

 

 

تخیل:

گاهی ترس ناشی از تخیل بی حساب است،طفل حادثه ای را در ذهن خود خیال کرده و می پروراند.چیزهایی که حتی نمیبیند و نمیداند چیست،از دیدن و دانستن آن بیم دارد.

 

 

 

پیدایش نوزاد جدید:

پیدایش فرزند جدید در خانواده بدون زمینه سازی قبلی،قطعا او را میترساند چرا که گمان میکند از این ببعد فرزند جدید سهم او را خواهد گرفت. اما اگر والدین قبل از بدنیا آمدن فرزند جدید تفهیم میکردند که این کودک نه تنها رقیب او نیست بلکه دوست و هم بازی جدیدی برای او خواهد بود،چنین وضعیتی پدید نمی آمد.

 

 

تنبیهات سخت:

طبیعتا زمانی که کودک احساس کند جانش در خطر است و ممکن است هر لحظه با تنبیه سخت و کتک زدن پدر مادرش روبرو شود ، او آرامش قبلی را نخواهد داشت و این خود ششمین علت ترس در کودکان زیر دو سال میباشد.

 

 

ترس و اضطراب والدین:

اگر والدین خود ترس و اضطراب داشته باشند قطعا کودک در خود احساس نا امنی میکند.والدین ترسو و بزدل که در برابر هر خطری خود را میبازند و شکست میخورند خود عامل بزرگی ست در ترس و نا امنی کودکان.

 

 

وسوسه ها،خیال بافی ها،رویاها،انزواهای طولانی:

تنها دلیل خیال بافی ها این است که کودک را به تنهایی رها میکنید. امروزه متاسفانه در بعضی از خانواده ها مشاهده میشود که هم پدر و هم مادر هردو شاغل بوده و کودک را در منزل خود تنها میگذارند که ابن کاری برخلاف قوانین تربیت کودکان است.

 

 

عوامل تشدید کننده ترس در کودکان:

مهم ترین عوامل تشدید کننده ترس در کودکان موارد زیر هستند که در ادامه به صورت تیتر وار برایتان آورده شده است.

 1. دعوای والدین
 2. عصبانیت آنها
 3. سرزنش های مداوم والدین به کودک
 4. غیبت طولانی و یا دائمی پدر و مادر در منزل
 5. نداشتن رغبت بازی با کودکان
 6. در حالت کلی بی توجهی به او و…

 

علت ترس در کودکان زیر دو سال

 

راه های درمان و اصلاح این گونه کودکان:

بعضی از راههای درمان بصورت زیر میباشند.

 

1-تفهیم کردن:

همانگونه که در اول مقاله اشاره شد اولین و یا شاید مهم ترین علت ترس در کودکان زیر دو سال و بالای دوسال نادانی است کع بلای بزرگی محسوب میشود. شما به عنوان پدر و مادر بایستی به کودک خود نشان دهید ترسش بیجا و بی مورد بوده است.

 

2-وجود تفاهم بین زن و شوهر:

توجه کنید منزل و خانه باید محلی امن و آسایس باشد برای کودک،نه محل درگیری و جنگ بین آن دو.

 

3-درمان روانی:

در موارد خیلی خاص که ترس بیش از حد شود و اضطرای و وحشت همه جای او را فرا گیرد،بهتر است برای معالجه ی آن به روانپزشک مراجعه کرد.

 

4-خود داری از تهدید:

اکثر کودکان از تاریکی و حیوانات وحشت دارند سعی گنید او را به وسیله ی اینها تهدید نکنید تا ترسش بیشتر و دائمی شود.

 

5-خودداری از بیان و نشان دادن مسائل ترسناک:

متاسفانه مشاهده شده است در بسیاری از خانواده ها پدر و مادر در مقابل کودک فیلم های ترسناک میبینند و یا حرف هایی که شاید ترسناک باشند که بازگو میکنند. توجه کنید این خود باعث ترس میشود که در مقابل کودک هرگز انجام ندهید!

 

علت ترس در کودکان زیر دو سال

6- بازگو کردن داستان هایی در مورد شهامت و شجاعت کودکان:

یکی دیگر از نکات تربیتی و مراقبت های کودکان در بحث ترس این است که سعی کنید با بیان داستان های شجاعانه کودک را تحت تاثیر قرار داده و او را قوی کنید.

 

 

 

پیشنهاد این هفته
پسرم شب ها خواب ترسناک میبیند و به شب ادراری دچار میشود. بنظر شما بهترین راه حل درمان شب ادراری در کودکان چیست؟

 

 

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست