خبرچینی در کودکان

علت خبرچینی در کودکان چیست | درمان خبرچینی کودکان

در این مقاله میخواهیم درمورد موضوع بسیار مهمی سخن بگویم سوالی که تعداد زیادی از والدین از ما میپرسند. میخواهیم به سوال علت خبرچینی در کودکان چیست ،پاسخ دهیم. مارا تا پایان این مقاله همراهی کنید.

 

خبرکشی کودکان:

یکی از مادران پرسشی را با عنوان این که علت خبرچینی در کودکان چیست ،بیان کردند و در ادامه فرمودند فرزندم با حالتی کینه توزانه خبرچینی میکند. دلیل این خبر چینی ندانستن کار اشتباهش است یا اینکه واقعا از روی حسادت اینکار را میکند؟

 

خبرچینی چیست؟

خبرچینی در واقع ردو بدل کردن حرف و کارهای شخصی به شخص دیگر است. این رد و بدل کردن ممکن است راست باشد یا دروغ،از روی حسادت باشد یا خیرخواهی.

بچه ها به دلایل مختلفی خبرچینی میکنند.اکثر آنها نمیدانند اینکار اشتباه است و نباید تکرار کنند و معمولا انگیزه های متفاوت بچگانه دارند.بنابراین در اول راه باید به دنبال انگیزه فرزندتان از هرکاری شوید و دوری از آن با تنبیه کردن درست نمیشود.

علت خبرچینی در کودکان چیست

درمان خبرچینی کودکان:

حال باید راه حل هایی را ارائه دهیم خدمتتان تا به سوال (علت خبرچینی در کودکان چیست) پاسخ مناسب دهیم. راه حل های زیر را با دقت مطالعه و انجام دهید.

1- قطعا مادران به دلیل حس روانشناسانه ای که دارند متوجه این میشوند که کودک در حال سخن چینی است. اما نمیدانند در این موقعیت باید چیکار کنند.

بهترین راه از نظر مشاورین این است که باید با او صحبت کنید.سخن گفتن و از راه آرامش و دوستی بسیار تاثیرگذارتر از تنبیه و عصبی شدن است. مادران میتوانند با کلمات زیبا و دوستانه به کودک خود متذکر شوند که اینکار او اشتباه است.

 

2- زمانی میرسد کودک شما از کسی بسیار ناراحت و عصبی است و سخن چینی میکند و در این حالت معمولا او انتظار دارد شما بعنوان مادر یا پدرش از او حمایت کنید و سخنانش را تایید کنید. اما بهتر است بدانید که اینکار بسیار اشتباه است و نباید به هیچ وجه او را تشویق کنید و بالعکس نباید او را تنبیه کنید. همین سکوت شما در مقابل سخن چینی او نشان دهنده این است که حرف هایش اشتباه است و متوجه میشود دیگر آنرا تکرار نکند.

 

3- والدینی که چند فرزند دارند معمولا با این مشکل خبرچینی کودکشان بسیار مواجه میشوند و دیده میشود برادر بزرگتر تلاش میکند خواهر یا برادر کوچکترش را در دید پدر مادرش کوچک کند اما در این جور مواقع چه باید کرد؟

پدر مادر ها باید بدانند طوری رفتار کنند تا به قول قدیمی ها نه سیخ بسوزد نه کباب! یعنی اینکه باید به عنوان یک قاضی عمل کرده و همیشه در مقابل خبرچینی بین فرزندانشان یک تصمیم عادلانه بگیرند. مثلا زمانی که میبینید بین آنها بر سر مداد رنگی ها دعوا شده است باید بگویید که مداد رنگی ها را بین خودتان تقسیم کنید تا هر دوی شما استفاده کنید. با اینکار هم از سخنانش حمایت نکرده اید تا آنرا تکرار کند هم برای تمام فرزندانتان یک مادر واقعی بوده اید.

علت خبرچینی در کودکان چیست

 

4- گاها مشاهده میشود که کودکانی عادت به خبرچینی دارند و نمیتوان آنرا درمان کرد. باید در جواب گفت همه چیز قابل درمان است. مثلا در مواجه با این موضوع به هیچ وجه نباید به سخنانش واکنش نشان دهید و فقط سکوت کنید و بعد از پایان حرف زدنش به کار خودتان ادامه دهید. او این بی تفاوتی را میفهمد و در ذهنش می ماند و آنرا کم کم ترک خواهد کرد.

 

 

5- برای بهبود وضعیت،شوخی کنید. به کودکی که خبرچینی می کند با صدای اغراق آمیزی مانند شخصیت های کارتونی بگویید: ((اوه.نه!جدی میگویی؟او اینکار را کرد؟وای!سرش را ببرید.)) این واکنش خطا را کوچک نشان میدهد و خبرچین از آمدن به نزد شما احساس حماقت میکند.

 

6- والدین باید تفاوت بین خبرچینی و اینکه چیزی را به شما بگوید که واقعا باید بدانید را به او بیاموزید.مثلا،اگر به شما بگوید برادرش روی تخت خواب می پرد،خبرچینی کرده است ولی اگر بگوید برادرش روی تخت خوابش آتش روشن می کند،این چیزی است که شما باید آنرا بدانید.

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست