علت خون دماغ شدن کودک در خواب

علت خون دماغ شدن کودک در خواب | خون دماغ شدن کودکان

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه ی والدین عزیزی که میخواهند این مقاله ما را مطالعه کنند. در این جلسه میخواهیم در مورد علت خون دماغ شدن کودک در خواب با شما عزیزان صحبت کنیم.

اما نکته ی بسیار مهم قبل از توضیحات این است که خون دماغ شدن کودکان هیچ ربطی به صبح یا شب بودن ندارد و علل اصلی و کلی آن یکی است. بنابراین تمامی مواردی که گفته میشود علت خون دماغ شدن کودک در خواب، در صبح ، ناگهانی و … است.

 

خون دماغ شدن کودکان:

بعید نیست که کودک در طول سال های اول زندگی گاهی دچار خون دماغ شود.برخی از کودکان بیشتر – حتی چند بار در هفته – دچار این حالت میشوند.این مطلب اصلا و به هیچ وجه غیر طبیعی و خطرناک نیست. پس والدینی که از ما میپرسند علت خون دماغ شدن ناگهانی در کودکان چیست! باید خیلی واضح گفت دلیلش کاملا طبیعی و روشن می باشد و فقط برای اطرافیان استرس زا و ترس آور است.

علت خون دماغ شدن کودک در خواب

علت خون دماغ شدن کودک:

دلایل متعددی برای خون دماغ شدن کودکان وجود دارد که شایع ترین آنها عبارتند از:

1- سرماخوردگی و حساسیت: بروز سرماخوردگی در کودکان و هم چنین حساسیت باعث التهاب و تورم مخاط بینی میشود و ممکن است منجر به خونریزی از بینی گردد.

2- ضربه: خون دماغ به دلیل وارد شدن ضربه به بینی ایجاد میشود.فرو بردن جسم خارجی در بینی و یا تخلیه کردن شدید و یا دستکاری بینی نیز میتواند منجر به خونریزی شود.

توجه فرمایید که کودک خودش ممکن است با حرکات دستش به دماغش ضربه وارد کند و یا جسمی وارد بینی خود کند. بنابراین از این مورد به سادگی عبور نکنید.

3- خشکی هوا و دود آزار دهنده: اگر هوای محیط زندگی کودک بسیار خشک باشد،مخاط بینی کاملا خشک شده و احتمال خونریزی از آن افزایش می یاید.تماس طفل با دود و گازهای سمی نیز میتواند منجر به خونریزی شود.

4- مشکلات ساختاری بینی: هرگونه اختلال ساختار درون بینی میتواند به خونریزی منجر شود.

5- رشد غیر طبیعی بافت ها:هرگونه رشد غیر طبیعی بافت درون بینی میتواند منجر به خونریزی شود. با وجود اینکه اکثر این گونه بافت های رشد یافته (پولیپ) خوش خیم هستند،اما باید آنها را سرعا درمان کرد.

6- اختلال در لخته شدن خون: هر چیزی که با لخته شدن طبیعی خون تداخل کند،منجر به خون ریزی از بینی میشود. مثلا اگر به کودک خود داروهایی مثل آسپرین به مقدار زیاد میدهید،باعث میشود سیستم طبیعی لخته شدن خون را مختل کرده و باعث خون ریزی میشود.

7- بیماری های مزمن: بعضی کودکان مبتلا به بیماری های مزمن هستند و یا کودکانی وجود دارند که نیاز به اکسیژن اضافی دارند و یا دسته ای هم هستند که باید دارو مصرف کنند. همه ی اینها میتواند دلیلی باشد برای خون ریزی دماغ کودکان.

 

نکته 1: اگر خون بینی وارد دهان و حلق کودک شود، باعث بروز استفراغ میشود.

نکته 2: تمامی مواردی که در بالا گفته شد شامل علت خون دماغ شدن کودک در خواب را هم نیز شامل میشود.

 

علت خون دماغ شدن کودک در خواب

درمان خون دماغ در کودکان:

درمورد درمان خون دماغ در کودکان باید گفت که تصورات غلطی در بین برخی از افراد رایج است. در زیر نکاتی از باید ها و نباید ها ذکر شده است:

بایدها:

1- آرام بمانید.خون دماغ به ندرت خطری به همراه دارد.

2- کودک را در وضعیت نشسته یا ایستاده قرار دهید.سرا را کمی به طرف جلو برانید.در صورت امکان از او بخواهید که بینی را به آرامی تخلیه کند.

3- قسمت نرم پایین بینی را بین دو انگشت شست و نشانه قرار داده و به مدت ده دقیقه آنرا فشار دهید. قبل از این مدت بینی را رها نکنید.پس از مدت ده دقیقه بینی را رها کرده و صبر کنید.اگر خونریزی قطع نشده باشد،اینکار را تکرار نمایید.در صورت عدم قطع خونریزی پس از ده دقیقه دوم،کودک را به اورژانس برسانید.

 

نبایدها:

1- آرامش خود را از دست ندهید.این کار فقط باعث افزایش ترس کودک میشود.

2- او را در حالت خوابیده قرار ندهید. سر او را نیز به طرف عقب نرانید.

3- هرگز برای قطع خونریزی،گاز یا پنبه داخل بینی نکنید.

 

خون دماغ شدن شدید کودکان:

همانطور که در مباحث بالا گفته شد میتوان به آسانی درمان خون دماغ در کودکان را خود والدین انجام دهند و این خون ریزی دماغ کودکان در موارد خیلی نادر و کم مشکل ساز خواهد شد.حال برای آگاهی بیشتر شما مواردی را که باید بدانید و در صورت مشاهده بایستی به پزشک مراجعه کنید ، آورده شده است:

  • اگر مقدار خونریزی بسیار شدید باشد.
  • خون از دهان کودک خارج شود.
  • کودک همراه با خونریزی به سرفه کردن و استفراغ کردن دچار شود.
  • رنگ کودک به طور غیر طبیعی پریده باشد.
  • کودک عرق کرده و هوشیار نباشد.
  • دفعات خون ریزی از بینی کودک زیاد بوده و بینی طفل به طور شدید خشک شده باشد.

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست