مشاوره کودکان

مشاوره کودکان | سوالات متداول در مورد کودکان

در اینجا بدون هیچ مقدمه ای و توضیحاتی سراغ پرسش های شما می رویم.پس در این قسمت شما با مشاوره کودکان روبرو هستید.

 

مشاوره کودکان

 

سوالات متداول در مورد کودکان به همراه پاسخ های ما:

❓سوال:

سلام.مادری هستم 39 ساله دارای دو فرزند دختر 7 ساله و پسر 3 ساله .دختر من اصلا به حرفهای من گوش نمی دهد وقتی علت را از اون می پرسم می گوید تو پوریا را بیشتر از من دوست داری و گاهی اوقات حرفهایی می زند که باعث ناراحتی و دلخوری من میشود در صورتی که هم پدرش و من به او محبت کافی می کنیم و شاید خود من به او خیلی محبت میکنم تا جایی که شوهرم به من می گوید که خیلی یرای پریسا چیزی نخر اما من نمی توانم البته خیلی هم در این باره افراط نمیکنم هرچه محبت میکنم دخترم مادرهای دوستش را به رخ من میکشد و میگوی مادر انها یعنی دوستانش بچه هایشان را بغل میکنند اما تو این کار را نمیکنی یا میگوید دوستانم با مادرشان اصلا دعوا نمی کنن اما تو با من دعوا میکنی اخیرا به من میگوید احساس میکنم تو مادر من نیستی ولی چون عکسهای بچگیم را میبینم فکر میکنم شیطون داره من رو گول میزنه در صورتی که من هم دخترم را بغل میکنم هم بهش محبت میکنم ولی نمی دانم چرا در مورد من این طور فکر میکند! ممنون میشوم راهنماییم کنید.

 

✅ پاسخ:

باسلام دوست عزیز؛ من تصور می کنم شما در برابر فرزند تان نقطه ضعف نشان داده اید و وی هم متوجه این مساله شده است و دایما بر روی این نقیصه و ضعف شما دست می گذارد و از طرف دیگر شما هم دایمی به دخترتان باج می دهید.

در هر حال توصیه می کنم در محبت کردن و در رفتار قاطعانه حتمااعتدال وجود داشته باشد. حتما میان رفتار شما و همسرتان هماهنگی باشد. همسرتان در حضور شما و دخترتان از رفتارهای محبت امیز شما با دخترتان تمجید کند. برخی از رفتارها مانند در اغوش گرفتن وی و .. را به طور منظم در برنامه روزانه تان قرار دهید.

رابطه عاطفی پدر با دختر باید تقویت جدی شود. ضمن اینکه به طور غیر مستقیم خاطراتی از به دنیا امدن وی بیان کنید و انها را یاداور شوید. توصیه جدی هم دارم به اتفاق هم نزد روان شناس کودک و نوجوان مراجعه داشته باشید. ضمنا ماساژ دخترتان هم بسیار توصیه می شود.در این زمینه سرچی کوتاه در اینترنت داشته باشید.

 

 

مشاوره کودکان

❓سوال:

سلام. من 2 سال ازدواج کردم و یک بچه یک ساله دارم. خودم و خانواده م مذهبی و کاملا مقید هستیم. همسرم هم همینطور مثل خودمونه اما خانواده همسرم با همسرم خیلی فرق دارن یعنی زیاد مذهبی نیستن معمولی فقط در حد نماز و روزه اونم فقط پدر و مادر همسرم، اما برادر و خواهرش که دانش اموز یا دانشجو هستند اصلا اهل دین و نماز و روزه و.. نیستن.بی تربیت و بددهن .پدر و مادرشم بیخیال. خب من مشکلی نداشتم تا اینکه بچم الان که یک سالشه داره از محیط تاثیر میگره و همه چیزو تقلید میکنه. دایش و خالش خیلی دوسش دارن اما خب به روش خودشون اهنگ بزارن دست زدن و رقص یا حتی فحش دادن. من دوست دارم بچم با صوت قران و اذان بزرگ بشه نه اهنگ. دایی و خاله اصلا حرف کسی رو گوش نمیکنن.خیلی درکشون پایینه. همسرم هم از این قضیه ناراحته.اما خب برادر و خواهرشن نمیتونه بگه نریم خونشون. صلحه رحم هم واجبه. ما موندیم چه کنیم با اینا. لطفا راهنمایی کنید. رابطه کمتر بشه؟ که ما رفت و امدمون زیاده.پدر خانم رو رفت امد حساسه و حتما باید نوه ش رو ببینه . زود به زود.

 

✅ پاسخ:

باسلام،کاربر گرامی البته نمی توان از نقش محیط در امر تربیت غافل شد اما در هر حال نقش اصلی و تعیین کننده را شما و همسرتان بر روی فرزندتان خواهید گذاشت. شاید فرزند شما در طی یک هفته مجموعا بیست و چهار ساعت نزد خانواده مادری خود باشد اما بقیه اوقات هفته را نزد شما و مادر است و تحت تعالیم و طرز رفتار شما دو نفر است.
خیلی نگران نباشید شما و همسرتان سعی کنید رسالت والدینی خود را به خوبی اجرا کنید. با لقمه حلال و دقت کردن در برنامه های تربیتی فرزندتان.البته همسرتان هم خیلی دوستانه نکاتی را با خواهر و برادر در میان بگذارد تا انها در برخورد با این کودک ملاحظه بیشتری داشته باشند.
دراینده نیز دوستان و اطرافیان خود را از خانواده هایی انتخاب کنید که متناسب با تیپ فکری خودتان و همسرتان باشند تا فرزندتان در بافت مناسب پرورش یابد و تاثیر رفتار خاله و دایی به حداقل برسد.

 

مشاوره کودکان

 

❓سوال:

سلام – خسته نباشید – دختر 10 ساله ای دارم كه احساس میكنم داره وارد مرحله نوجوانی میشه از سركشی لجبازی زود رنجی و تاكید روی خواسته هاش و…. از نظر جسمی تغییراتی محسوس نیست لطف كنید بفرمایید چطور باید با یه دختر نوجوان رفتار دوستانه داشت كه باور كنن این دوستی را و سو استفاده نكنن مثلا این دوستی را به طور غیر مستقیم شرط رسیدن به خواسته های نا بجا یا نامعقول و نا معمول ندونن لطفا راهنمایی كنید و اگه ممكنه كتاب معرفی كنید ممنون.

 

✅ پاسخ:

باسلام،دوست گرامی برای اینکه بتوانید روابط خود را با فرزند نوجوانتان حفظ کنید، به این نکات توجه داشته باشید:

?بیش از انکه صحبت کنید، گوش دهید.
لازم است که بیش از آنکه صحبت کنید، به حرفهای نوجوانتان گوش دهید. به خصوص این مساله در زمان گفتگو با نوجوانان بسیار حایز اهمیت است چرا که والدین در هنگام گفتگوی نوجوانان اگر سکوت را رعایت کنند طبیعتا فرصت بیشتری به نوجوانان برای صحبت کردن داده می شود.

?برای بیشتر بودن با یکدیگر زمان صرف کنید.
ممکن است نوجوان شما در مدرسه، با دوستان و همکلاسی ها و سرگرمی های خود دایما مشغول باشند و فرصت کمتری برای گفتگو با شما داشته باشند بنابراین زمان صبحانه و شام و یا بعد از ظهرها هنگام بازگشت اعضای خانواده به منزل فرصت مناسبی برای گفتگو با یکدیگر است.

?برای خلوت و تنهایی نوجوانتان ارزش قایل شوید.

نوجوانان نیاز به خلوت و تنهایی دارند و باید به این حق طبیعی آنها احترام گذاشت. برای مثال قبل از ورود به اتاق نوجوانتان حتما در بزنید.

?به علاقمندی های فرزندتان اهمیت دهید.

شاید سلیقه فیلم، موسیقی، گردش و تفریح و …. شما و فرزندتان با هم متفاوت باشد. با این حال برای اینکه بتوانید بیشتر نوجوانتان را شناخته و به او نزدیک شوید برای رسیدن به این مقصود با هم به سینما بروید و یا به اتفاق هم به تماشای برنامه های مورد علاقه او بپردازید و یا حتی در تفریحات و سرگرمی مورد علاقه وی همراهی اش کنید.
? والدینی مهربان باشید.

 

مشاوره کودکان

 

❓سوال:

سلام دختر دو سال و سه ماهه ای دارم که تو جمع خیلی غریبگی میکنه حتی وقتی پدرش از کار برمیگرده تا چند ساعت باهاش غریبگی میکنه و به من میچسبد خیلی حساسه زود بغض میکنه تو پارک با بچه ها بازی نمی کنه و هلشون میده لطفن راهنمایی کنید ممنون.

✅پاسخ

 

سلام ،باید شیوه تربیتی خودتون رو مرور کنید تا علت وابستگی مشخص بشه
ایا خودتون هم شخصیت وابسته ای دارید؟ ینی مدام حواستون به کودک هست و به دیگران اطمینان نمیکنید که کودکتون چند ساعتی با دیگران باشد؟
گاهی این وابستگی از مادر به کودک منتقل میشه .ازطرفی وقتی ساعات بیشتری از روز رو با شما هست این رفتار تا حدودی طبیعی هست
رابطه شما وهمسرتون چطوره؟ ایا باهم رابطه صمیمی دارید
سعی کنید وقتی کودکتون به شما میچسبه بگید کنارم بشین .اگه کنارم بشینی وبغلم نباشی برگشتنی میتونیم بریم پارک
بجای اینکه تو پارک بغلش کنید دستش رو بگیرید
بهش نگید ببین فلانی بدون مامانش بازی میکنه (مقایسش نکنید)
به محض اینکه کمی ازشما دوربود مثلا تو اتاقش تنها بازی میکنه تشویقش کنید
میتونید از کارگاههای مادر وکودک استفاده کنید وباهم در کنار بچه های دیگر باشید
این رفتار به یکباره تغییر نمیکنه صبورباشید .خودتون هم باید کمی ازش فاصله بگیرید مثلا وقتی خونه اید با پدرش برند سوپر مارکت وچند دیقه دیگه بیان. کم کم مدت رو بیشتر کنید
دفعات پارک رو بیشتر کنید باید در جمع باشه تا تعامل اجتماعی یاد بگیره
با توجه به سنش مشکل جدی و مهمی نیست ولی حتما بایدبرای رفع آن اقدام کنید
موفق باشید.

 

 

 

مشاوره کودکان

 

❓سوال:

 

با سلام خدمت آقای دکتر من دختر 11ساله ای دارم که هر کاری می کنم به قول شما حالم با او خوب باشه به نتیجه نمی رسم دو برادر بزرگ تر دارد و یک برادر 4 ساله به حرف های من گوش نمی کند لج می کند راهنمایی ام کنید.

پاسخ 😕

 

شما حال خودتان باید خوب باشد و منشا مهر باشید مثل باران که بر فرزندان می بارید. او نزدیک دوره بلوغش شده درکش کنید و برایش وقت بگذارید.

اتفاقا نداشتن حال خوب خیلی سخت و طاقت فرسا است و افراد را داغون میکند ما اگر حواسمان باشد خدای فرزندان نیستیم و آنها برای ما فرصتی هستند که با آنها رشد کنیم حالمان خوب می شود.

 

 

 

 

بیشتربخوانید |: علت خوش رفتاری و سوء رفتار کودکان چیست؟

برچسب ها |: کودکان ماکودکانکودکمشاوره مشاور کودکمشاوره کودکانسوالات متداول کودکان

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست