مقاله در مورد حسادت در کودکان

مقاله در مورد حسادت در کودکان

از آنجایی که سیاست وبسایت کودکان ما بر این بنا شده است که مقالاتی جامع و مفید در مورد کودکان را قرار دهیم. این بار هم میخواهیم به درخواست شما عزیزان مقاله در مورد حسادت در کودکان را برایتان ارائه دهیم.

مقاله در مورد حسادت در کودکان به سه بخش اصلی زیر تقسیم بندی میگردد که در ادامه به طور کامل همه را توضیح میدهیم:

  • شروع حسادت در کودکان چه زمانی است؟
  • راههای درمان حسادت در کودکان چیست؟
  • نکات پایانی و مهم در مورد حسادت کودکان

 

شروع حسادت در کودکان:

از لحاظ روانشناسی در حدود سن 15-16 ماهگی حسادت در کودکان ظاهر میشود و در همان دو سال اول زندگی به اوج خود میرسد. چنان که میتوان گفت احساس حسادت در کودکان به مراتب بسیار بیشتر از بزرگسالان میشود.

اما جالب است که بدانید شدید ترین دوران حسادت در کودکان مربوط به دوران قبل از 5 سالگی اوست.چرا که کودک در این سن بسیار وابسته و متکی به والدین خود است و هرچیزی را که لازم دارد از او میخواهد به همین دلیل اگر کودکی چه خواهر چه برادر چه فامیل و یا حتی یک رهگذرباشد، چنانچه احساس کند از والدینش چیزی را میخواهند شدیدا ناراحت میشود.

البنه باید گفت این احساس گویا در بزرگسالان بیشتر مشاهده میشود !:)

 

 

راههای درمان حسادت در کودکان:

مهم ترین بخش مقاله در مورد حسادت در کودکان مربوط به راههای درمان آن است چرا که با دانستن آنها میتوانید این مشکل را رفع و یا از آن بکاهید.هرچند که با پافشاری و اصرار و اجبار نمیتوان این مسئله را حل کرد چرا که با اینکار قطعا به او ضرر خواهید رساند و اضطراب و نگرانی کودک را افزایش میدهید.

بنابراین برای اصلاح و بازسازی کودکان حسود بایستی به نکات مهم زیر دقت بفرمایید:

 

1-تفهیم کردن و آگاه کردن:

اولین روش برای فرو نشاندن آتش حسادت او منطقی و تفهیم کردن اوست. البته منطقی صحبت کردن به این معنا نیست که بشینید و با کلمات قلمبه سلمبه با او حرف بزنید!

منظور این است که با زبان خود او، او را توجیح کنید که بیشتر او را دوست دارید و اگر به کس دیگری محبت کردید از روی دلسوزی و ناتوانی او بوده است.

 

 

2-رعایت عدالت:

یکی از مهم ترین چیزهایی که واقعا به وضوح در خانواده ها مشاهده میشود این است که با به دنیا آمدن کودکی جدید فرزند قبلی از چشم آنها کمی می افتد. ما نباید بین فرزندانمان فرقی بگذاریم چرا که باعث حسادت دیگر فرزندان و آسیب رساندن به او میشود.

داستان حضرت یعقوب (ع) و حضرت یوسف (ع) را همگی میدانیم. شاید اگر کمتر حضرت یعقوب به او توجه میکرد و یا فرقی بین آنها نمیگذاشت دیگر برادران او آنکار را نمیکردند (هرچند این موضوع به صلاح و تقدید و حکمت خداوند صورت گرفته است)

 

 

3-محبت در تنهایی:

مهر و محبت کردن به فرزند در روح و روان او بسیار تاثیر گذار است. شما به عنوان یک مادر سعی کنید زمانی در روز را با فرزند خود خلوت کنید و با او صحبت کنید او را بغل کنید نوازش دهید و ببوسید. به او بگویید که بسیار دوستش دارید تا در او اعتماد و اطمینان ایجاد شود.

 

مقاله در مورد حسادت در کودکان

 

4-جرات دادن:

در بسیاری از موارد روانشناسان توصیه میکنند تا والدین کاری کنند که کودک احساس عظمت کند،مثلا به او بگویند تو بحمدالله بزرگ شدی و قوی و نیرومند شدی،باهوشی میتوانی کار خود را انجام بدی.

طبق تحقیقات چنانچه کودک احساس کند از کس دیگری قوی تر و نیرومند تر است،احساس حسادت او نسبت به بقیه کمتر خواهد شد.

 

 

 

نکات پایانی در امر صلاح حسادت در کودکان:

مقاله در مورد حسادت در کودکان تقریبا رو به پایان است اما در آخر میخواهیم یکسری نکات پایانی را خدمتتان عرض کنیم تا با رعایت آنها در اصلاح حسادت کودکان موفق تر شوید.

 

1-هرگز نباید کودک را تحت فشار قرار داد. به این منظور که نباید مثلا از او خواهش کرد که حتما کودکک جدید را دوست داشته باشد.

2-از کودک نخواهید تا اسباب بازی اش را در اختیار کودکی دیگر قرار داد بلکه بایستی خودش بر اساس میل باطنی اش اینکار را انجام دهد که به مرور زمان اینکار را خواهد کرد.

3-همانگونه که در بالا گفته شد نباید بیش از اندازه به یک فرزند توجه کرد و دیگری را کمتر. مثلا زمانی که مادر به فرزند کوچک محبت میکند پدر سعی کند که به فرزند بزرگتر محبت کند.

4-بعضا مشاهده شده است که زمانی دو برادر خواهر دعوا میکنند مادر یا پدر طرف فرزند کوچک را میگیرند. سعی کنید از نشان دادن اینکه طرفدار کودک خردسال هستید اجتنباب کنید.

5-حتما محبت خود را به زبان بیاورید و آنها را دوست داشته باشیم……

 

 

 

مطلب خواندنی این هفته
علت خبر چینی در کودکان چیست

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست