هفته اول بارداری

هفته اول بارداری | هفته اول بارداری چگونه باید عمل کرد؟

بنابر در خواست مکرر تعداد زیادی از مادران تصمیم گرفتیم در مورد هفته های بارداری صحبت کنیم که در این بخش به هفته اول بارداری میپردازیم. قبل از توضیحات کامل باید خدمتتان عرض کنم که تمامی نکاتی که در بخش هفته اول بارداری گفته میشود همان ها را باید در هفته دوم بارداری رعایت کرد.

هفته اول بارداری
مرحله لقاح

در این مرحله هنوز جنین قابل رویت نیست فقط یک تخمک دلواپس و تعداد زیادی اسپرم مشتاق برای ایجاد جنین وجود دارند. تخمک گذاری یعنی اینکه الان، رحم شما درحال آماده شدن است، برای ورود یک تخمک لقاح یافته، گرچه، شما تا ماه آینده از لقاح موفقیت آمیز اسپرم و تخمک، اطمینان پیدا نخواهید کرد.

 

چطور می توانید بگویید در هفته ی اول بارداری هستتید، وقتی که حتی برای متخصصان هم این عمل دشوار است که زمان لقاح را دقیق معین کنند. حتی اگر اشتباهی در شروع پریودتان نباشد، تعیین روز دقیق تخمک گذاری می تواند مشکل باشد یعنی، اسپرم منتقل شده به بدن شما ممکن است روزها پیش از آنکه توسط تخمک پذیرفته شود در بدنتان سرگردان باشد.

 

همچنین، ممکن است تخمک در بدن شما یک یا دو روز منتظر پیدا شدن اسپرم های متاخر باشد! بنابراین برای اینکه به تمام بارداری ها زمانی استاندارد بدهیم، بیشتر متخصصان اولین روز از آخرین قاعدگی شما را به عنوان خط شروع شروع 40 هفته بارداری،انتخاب میکنند.

 

میخواهید بچه دار شوید؟

1- با مصرف روزانه ی 400 میکروگرم فولیک اسید یا یدوفولیک بدن تان را برای بچه آماده کنید. با این کار برای فرزند آینده تان مغز و کانال نخاعی سالمی فراهم می کنید . به دلیل بومی بودن کمبود ید در کشور پیشنهاد م یشود در صورت امکان به جای مصرف قرص اسیدفولیک از قرص یدوفولیک که هم حاوی ید و هم حاوی اسید فولیک است استفاده نمایید.

 

2- فرقی نمیکند که از دستور گیاهی،یا نسخه پزشک استفاده کنید. در صورت مصرف هر دارویی در اولین فرصت ممکن با پزشکتان مشورت کنید تا بدانید کدام دارو احتمالا مضر است و ممکن است به سلامت کودک لطمه بزند.

 

3- هیچوقت برای کنار گذاشتن عادت مصرف تنباکو دیر نیست. مصرف مداوم دخانیات واقعا می تواند بر قابلیت باروری شما و جنین در حال شکل گیری، اثر بگذارد.

 

4- ممکن است بخواهید اثر عشق تان را با قهوه بیشتر کنید؟! اما بر اساس پژوهش های موسسه ی جهانی ناباروری، کافئین می تواند مانع باروری شود. آن را به تدریج قطع کنید تا دچار سردرد نشوید.

 

هفته اول بارداری

تغذیه بارداری | رژیم غذایی قبل و حین حاملگی

آمادگی بدن فقط برای این نیست که زمان تخمک گذاری را تعیین کنید ، بلکه باید برنامه ریزی تعذیه مناسبی را برای یک بارداری سالم مد نظر قرار دهید. تغذیه صحیح را حتی قبل از بارداری شروع کنیدو بدانید با این کار هم به خودتان و هم به جنین لطف کرده اید.

 

 بیشتر اسید فولیک مصرف کنید.

اغلب سبزیجات برگ سبز و تمامی غلات به طور طبیعی منابع اسید فولیک هستند.کمبود ید در بارداری ، پیام های بهداشتی متعددی از جمله هیپوتیروئیدی نوزادی را به دنبال دارد.

 

تحقیقات نشان می دهد که ید دفع شده در ادرار مادران باردار در ایران کمتر از حد مطلوب است که به معنای عدم دریافت کافی ید می باشد. در این دوران نیاز روزانه به یدحدود 250 میکروگرم است که بخشی از آن از طریق نمک ید دار تصفیه شده و بخش دیگر آن می بایست از طریق مکمل دارویی تامین گردد.

 

 فست فود را کنار بگذارید.

مصرف شکر و آرد سفید را کاهش دهید از جمله بیسکوییت،نان،شیرینی ها،کیک،آب نبات و تقریبا هر خوراکی ای که ممکن است از دستگاه های اتوماتیک بگیرید. مصرف قهوه و یا شیرینی غیر طبیعی را باید کم کنید.

 

چربی های اشباع شده را به شدت کاهش دهید هرچه این مواد کمتر مصرف شوند به نفع شما و جنین است . هم چنین مصرف زیاد این نوع چربی ها باعث افزایش خطر تهوع شدید بارداری و استفراغ میشود.

 

مصرف تمامی مواد غذایی مفید که بدن تان و جنین، که الان بخشی از بدن شماست، به آن ها احتیاج دارد را افزایش دهید: مثل سالاد های سبزیجات، زرد آلو، هویج، انبه، به و آلو تمامی غلات، نان کامل گندم، برنج قهوه ای و بلغور جو دوسر،لبنیات کم چرب،شیر،ماست،پنیر و….

 

وعده غذای اصلی را حذف نکنید.

زمانی که وعده غذایی خود را حذف می کنید، آن وعده را برای بچه هم حذف کرده اید. همین الان عادت جدید ۳ تا ۶ وعده غذا را مد نظر قرار دهید چرا که بچه در اولویت است و جنین به یک منبع ثابت از مواد مغذی در طول روز نیاز دارد.

 

توصیه های پیش از لقاح برای آقایان

در اینجا میخواهیم تعدادی از مواد مغذی برای پدران را توصیه کنیم البته این قسمت مربوط به قبل از هفته اول بارداری میشود. بنابراین مصرف ویتامین ها و مواد زیر توصیه میشود: ویتامین B12 – ویتامین C – ویتامین E – روی – سلنیوم

نکته : قبل از مصرف این موارد به خوبی در مورد مصرف آنها تحقیق شود.

 

هفته دوم بارداری | هفته دوم بارداری چه باید کرد؟

در این قسمت میخواهیم به موارد قابل توجه در هفته دوم بارداری بپردازیم. اما باید عرض شود خدمتتان که تمامی نکات در هفته اول بارداری را باید در همین هفته دوم بارداری رعایت کرد. بنابراین کافی است روی لینک زیر کلیک کرده و تمامی نکاتی که در هفته اول ذکر شد را بدقت خوانده و اجرا نمایید.

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست