هفته پنجم بارداری چی بخوریم

هفته پنجم بارداری چی بخوریم | هفته پنجم بارداری

طبق عادات همیشه به هفته های بارداری بپردازیم در این جلسه میخواهیم به این سوال هفه پنجم بارداری چی بخوریم پاس دهیم.بنابراین ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

هفته پنجم بارداری چی بخوریم

مقدمه:

وقتی 5 هفته باردار باشید،قلب بچه شما از دو مجرای کوچک ساخته شده که مجراهای قلبی نام دارند و با جدیت کار میکنند. در این هفته اندام های دیگری مثل کانال عصبی در حال شکل گیری هستند اما هنوز کاملا نشد هاند ولی تا هفته دیگر، آنها هم کامل میشوند.

 

 

نشانه های زودرس بارداری:

نشان ههای دیگری هم برای زودتر فهمیدن بارداری وجود داشته باشد.مثل حس خستگی شدید که به شما غالب شده،پستان هایتان که حساس تر شده،یا حالت تهوع خفیف.

 

سوال هفته پنجم بارداری چی بخوریم:

حال وقت آن رسیده است که به سوال هفته پنجم بارداری چی بخوریم پاسخ دهیم.ممکن است آن خوراک املت خوشمزه به طور باورنکردنی و بدون توضیحی،در هفته پنجم بارداری برایتان غیر قابل خوردن شود و یا با دیدن مرغ به گریه بیفتید و یا حتی از یک ظرف سالاد ساده هم بدتان بیاید.

 

ارتباط یک زن حامله با غذا فقط این نیست که او چه نیاز دارد بلکه موضوع این است که چه چیزهایی را می تواند برای خوردن تحمل کند و یا حتی بو کند. مطالعات نشان می دهد که بیش از 85 درصد از مادران باردار ناسازگاری غذایی را تجربه می کنند (اغلب در سه ماهه اول).

 

اگر خوش شانس باشید ناسازگاری ها فقط شما را درگیر غذا ها و نوشیدن یها م یکنند. به هر حال در این زمان نباید این  غذا ها و نوشیدنی ها را مصرف کنید. اگر خیلی خوش شانس نباشید این ناسازگاری شامل غذاهایی که دارای مواد مغذی برای جنین هستند هم می شوند.

 

خوشبختانه نیازی نیست غذایی که حتی به اسمش حساس هستید را مصرف کنید.می توانید به آسانی با هنر جایگزینی، ناسازگاری های غذایی را تلافی کنید بدون این که اید هآ لهای تغذیه ا یتان را به خطر بیاندازید.

 

بسیاری از زنان ناسازگاری غذایی را اوایل بارداری تجربه می کنند به خصوص با غذاهای پروتئینی و گوشتی. خوشبختانه منابع پروتئنی فراوانی به جز گوشت وجود دارد از جمله سویا،آجیل و حبوبات، لوبیا و برخی غلات.

 

اگر فقط ظاهر غذاها موجب می شود که معده تان به هم بریزد آنچه را که آزارتان می دهد را پنهان کنید، مثلا گوشت چرخ شده را در خورش اسفاده کنید و از گوشت کم چربی استفاده کنید که بوی کمتری دارد، مرغ خرد شده را در سوپ یا سالاد ماکارونی استفاده کنید، تخم مرغ را در کیک مصرف کنید.

 

به جای بیسکوییت ها و تنقلات، سالاد میل کنید، اگر به سالاد یا هر سبزیجات دیگری حساس هستید، بشقاب غذای خود را با رنگهای زرد و نارنجی تزیین کنید. هویج و سیب زمینی شیرین نسبت به سبزیجات از نظر دارا بودن بتاکاروتن، غنی تر هستند و معمولا استفاده از آنها ساده تر است، میتوانید در کیک یا سوپ از خرد شده آنها استفاده کنید.

 

اگر به شیر هم حساس هستید، کلسیم را از لبنیات دیگر دریافت کنید مثل پنیر یا ماست.به جای لبنیات، سویا، دانه کنجد، کشک، خربزه را جایگزین کنید، همچنین کنسرو ماهی با استخوان(کیلکا و ساردین)، حتی کلم بروکلی و لوبیای پخته شده دارای کلسیم هستند.

 

ممکن است از زمانی که تست باردار یتان مثبت شده دیگر به سبزیجات زیاد علاقه نداشته باشید، به جای آنها میوه ها را انتخاب کنید که برطرف کننده نیازهای تغذیه ای شما هستند، به خصوص آنهایی که از نظر دارا بودن بتاکاروتن بسیار غنی هستند.مثل :انبه،طالبی و زردآلو که منبع بسیار خوبی از ویتامین C هستند.بیشتر این حساسیت های غذایی در سه ماهه ی دوم کم میشود و یا از بین میرود.

 

 

هفته پنجم بارداری چی نخوریم؟!

تا اینجای مقاله به این سوال پرداختیم که در هفته پنجم بارداری چی بخوریم.در اینجا نکاتی گفته میشود که در هفته پنجم بارداری نباید بخوریم:

  • لبنیات محلی و غیر پاستوریزه
  • ماهی و گوشت بصورت نپخته و خام
  • دوری از حیوانات،حتی حیوانات خانگی
  • دوری از شیرنی جات و قند های زیاد
  • نوشابه های گازدار
  • بعضی میوه ها مانند آناناس و انار
  • احتیاط در مصرف چایی و قهوه
  • هر نوع مواد غذایی چربی دار

 

 

نکته بسیار مهم: مراقب پوسیدگی دندان خود باشید!!

حدود 40 درصد مادران باردار عفونت های دندانی دارند که احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد. پوسیدگی دندان پنج برابر بیشتر از آسم شیوع دارد و باید به این نکته توجه داشت که پوسیدگی قابل انتقال است.

برخی از زنان در سنين باروری،پوسیدگی دندان دارند.پوسیدگی دندان بیماری است که در آن قندها توسط باکتری ها تخمیر و تبدیل به اسید میشوند  و  مینای دندان تخریب شده و پوسیدگی آغاز میشود.زنان باردار به چند دلیل در معرض خطر بالاتر پوسیدگی دندان قرار دارند مثل:

افزايش اسيد در حفره دهان، تمايل زياد به خوردن وقت و بی وقت مواد غذایی شيرين و توجه کم به بهداشت دهان به دلیل بی حوصلگی. پیشگیری کلید اصلی سلامت دهان است پس بیایید با کمک بهداشت دهان مناسب، رژیم غذایی سالم و معاینات منظم دندانپزشکی سلامت دهان و دندان خود را تضمین کنیم.

 

 

توصیه هایی به پدران در هفته پنجم بارداری:

طبق عادت خود در پایان هر مقاله لازم است به پدران توصیه هایی داده شود. فقط قرار نیست مادر در نگهداری و بارداری سهیم باشد.اما توصیه های ما به پدران فقط در زمینه ایجاد محیط آرام و عاطفی برای همسر خود است و جنبه ی روحی دارد.

پدران در این دوران با مشکلات و اتفاقات عجیبی مواجه میشوند که همه ی اینها در همسر خود ایجاد شده است مانند تکرر ادرار،بی حوصلگی،کمی افسردگی و… اینجا نقش شما پدران آغاز میشود.شما باید با روحیه دادن و ایجاد محیطی شاد و آرام او را در این مسیر کمی سخت اما شیرین همراهی کنید.

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست