وزن کودکان

همه چیز درباره وزن کودکان

آیا میدانید که وقتی کودکتان به دنیا می آید و جنسیت او را به اطرافیان اعلام می کنید،اولین سوالی که آنها از شما میپرسند،وزن کودکان شماست،چرا که وزن او اطلاعات مفیدی را پیرامون وضعیت عمومی جسمانی اش آشکار می سازد. وزن کودکان تا شش ماهگی دو برابر شده و پس از آن ماهی حدود 450 گرم اضافه میشود.

نکته : طی چند روز اول پس از تولد،10% از وزن کودکان کم میشود.

 

وزن کودکان

چرا وزن نوزاد مهم است؟

اندازه گیری وزن نوزاد،کارآمد ترین راه برای ارزیابی رشد اندام ها (شامل استخوانها و مغز و..) سلامت جسمانی اوست.پزشک هم به کمک همین روش متوجه میشود که نوزادتان به اندازه کافی غذا میخورد یا نه!

این اطلاعات بسیار مهم و حیاتی است،چون سو تغذیه در همان ماه های اول پس از تولد میتواند باعث بروز اختلالات در رشد جسمانی و تکامل مغز کودک شود،با این حال اگر وزنتان در بدو تولد متناسب نبود،خیلی نگران نباشید و فقط به توصیه های پزشک گوش دهید،چون تناسب اندام تنها یک بخش از سلامت جسمانی او را تایید میکند و عوامل دیگر هم دخیل هستند که باید مدنظر گرفته شوند.

 

چه موقع باید کودک را وزن کرد؟

وزن نوزادان باید مرتبا اندازه گیری شده و در جدول کارت رشد او ثبت گردد،بنابراین پیشنهاد میکنیم در شش هفته اول،هفته ای یکبار او را وزن کنید.پس از آن اگر همه چیز خوب پیش رفت هر دو هفته یا ماهی یکبار کودکتان را وزن کنید،برخی پزشکان برای اندازه گیری وزن کودک،لباس های او را در می آورند تا وزن را دقیق تر محاسبه کنند.

اینکار باعث سردی پوست شده و احتمالا اشک او را برای چند دقیقه در می آورد. یادتان باشد همیشه کارت رشد کودک را همراه داشته باشید تا پزشک پس از هر بار اندازه گیری،رشد صعودی یا نزولی او را زیر نظر داشته باشد.پزشکان بطور متوسط وزن کودکان را در هر سنی میدانند و بر اساس آن توصیه های لازم پیرامون تغذیه آنان را به مادران میدهند.

جدول رشد پسران و دختران باهم فرق میکند،چون نحوه رشدشان یکی نیست،پسرها بطور متوسط یکمی سنگین تر از دختران هستند. از آنجایی که رشد کودک یک راهنمای مفید برای تخمین سلامتی اوست،خیلی زیاد به ارقامی که هر هفته در کارت رشد او ثبت میشود،توجه نکنید. پزشک یک برآورد کلی از این ارقام انجام داده و اگر جای نگرانی باشد به شما میگوید.

 

کودکانی که آهنگ رشدشان کند است:

کودکان معمولا به اندازه نیازشان شیر میخورند،اما عوامل زیر میتوانند روند رشد آنها را با اختلال مواجه کند:

1- برخی بیماری ها مثل سرماخوردگی یا عفونت گوش،کودک را کج خلق کرده و او به خاطر گرفتن راه بینی نمیتواند خوب شیر بخورد،بهتر است برای بازکردن مجاری بینی با پزشک مشورت کنید.

2- ممکن است بعضی وقت ها متوجه گریه های کودک به خاطر گرسنگی نباشید و به اندازه لازم به او شیر ندهید،این مشکل معمولا در کودکانی بروز میکند که در طول شب و روز زیاد گریه میکنند.

3- اگر مضطرب و نگران باشید،این حس به کودکتان منتقل شده و او خوب شیر نمیخورد. کودکان معمولا به ((حس)) مادرنشان حساس هستند و برخی از آنها با استفراغ کردن نسبت به این مساله واکنش نشان میدهند.

4- معرفی غذاهای جدید و جامد،اگر همزمان با از شیر گرفتن کودک باشد موجب نوسان در وزن کودکان میشود.

5- در این مرحله برخی مادران به اشتباه ((مواد غذایی سنگین و حجیم)) به کودک میدهند که به خاطر کالری و چربی زیاد،اصلا مورد نیاز کودک نیست.

تحقیقات جسمانی نیز عامل مهمی در کاهش رشد کودک هستند،به عنوان مثال ناکام بودن هورمون رشد یا سندرم باعث میشود غذا بدون آنکه جذب شود از اندام های گوارشی عبور کرده و دفع گردد. این گونه مشکلات نادر هستند،اما تشخیص به موقع آنها،نتایج سودمندی را در برخواهد داشت

6- کودکانی که نسبت به همسالان خود زیاد گریه کرده و جنب و جوش میکنند،در کل انرژی و کالری بشتری مصرف کرده و همین امر باعث میشود کندتر رشد کنند.

 

وزن کودکان

چاق شدن کودکان | نگران چاق شدن نباشید!

طی شش ماه اول پس از تولد کودک،نگران چاق شدن کودکتان نباشید. ممکن است اوایل کودک کمی چاق و فربه شده و وزنش 20% هم از حد مجاز بیشتر شود،اما به محض آن که خزیدن و چهار دست و پا رفتن را یاد گرفت،کالری بیشتری سوزانده و لاغر میشود، با این حال تعیین این امر ننیز بر عهده پزشک است،اگر نگران هستید موضوع را با او در میان بگذارید.

 

نمودار قد و وزن:

در ادامه عکسی را قرار دادیم که نمودار قد و وزن را به طور متوسط نشان میدهد.

وزن کودکان

 

 

بیشتربخوانید |: راه های پیشگیری از کم خونی در کودکان چه جیزهایی است؟

مطالب مرتبط |: برای مقابله با بدغذایی فرزندم چه کاری را میتوانم انجام دهم؟

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست