پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان

پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان

10 روش جهت پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان

در این مقاله از سری مقالات تربیت کودکان ، میخواهیم به موضوع مهم و اساسی پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان با شما والدین گرامی سخن بگوییم. مطلبی که آنقدر حائز اهمیت است که در صورت عدم رعایت آن میتوانید شخصیت کودک شما به شدت تحت تاثیر قرار داده و او را در آینده به مشکلات جدی روبرو کند.

در این مقاله { پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان } میخواهیم همچون مقاله ی { چگونه فرزندان خود را تربیت کنیم } به شما 9 روش از مهم ترین و کارآمد ترین روش های پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان را خدمتتان پیشنهاد کنیم. که در ابتدا لیست آنرا می آوریم:

  1. کودکان را ریسک پذیر رشد دهید
  2. نگذارید کودکان خود را دست کم بگیرند
  3. سعی کنید مانع شکایت کردن کودکان بشوید
  4. از رفتارشان انتقاد کنید
  5. تشویق کنید تا مستقل شوند
  6. بیاموزید تا از قضاوت دیگران خودداری کنند
  7. آنها را به جدی و صادق بودن تشویق کنید
  8. با کودکان ارتباط فیزیکی داشته باشید
  9. به آنها یاد دهید تا از آوردن کلمات زشت خودداری کنند

 

 

1-بچه ها را تشویق کنید تا از خطر کردن استقبال کنند:

یک شخص را در صورتی میتوان جسور و با اعتماد به نفس نامید که بتواند در زندگی ریسک کند. از والدین خواهش مندیم به کودکان در بعضی از موارد که صلاح میدانند اجازه دهند تا فرزندشان ریسک کند و خطر را بپذیرد.

پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان

2-نگذارید کودکان خود را دست کم بگیرند:

وقتی کلماتی نظیر ((من هیچ وقت در ریاضی پیشرفت نخواهم کرد))،((من زشتم))،((من زیادی لاغرم)) را از کودکان میشنوید،آنرا به عنوان یک هشدار تلقی کنید که حاکی از آن است که وی به عزت نفس بیشتری نیاز دارد.تاکید فرزندتان بروی این دست از کلمات قطعا او را فردی ضعیف خواهد کرد. بنابراین شما والدین در اینجور مواقع باید به او متذکر شوید تا از گفتن آنها خودداری کند و به او اعتماد به نفس دهید.

 

3-سعی کنید مانع شکایت کردن کودکان و نوجوانان بشوید و آنها را شخصیتی فکور بار آورید:

وقتی بچه ها مرتب در حال گله و شکایت هستند و شما به راحتی از کنار آن میگذرید،عملا کمک میکنید تا کودکان از حرکت و تلاش کردن خودداری نموده و همواره فقط به قول خودمان غر بزنند.

یادتان باشد که شما دوست دارید بچه ها از حرمت نفس کافی برخوردار باشند.بنابراین کسی که شاکی است هم به خود و هم به دنیای اطراف خود به دیده تحقیر می نگرد.

 

4-از رفتار بچه ها انتقاد کنید،نه خود او:

وقتی به کودک یا نوجوان خود میگویید: ((تو پسر بدی هستی)) در واقع ارزش او را به عنوان یک انسان مورد سوال قرار داده اید در حالی که باید به او بگویید که این رفتار تو ناپسند است. چرا که همانطور که گفته شد بایستی به رفتار او ایراد بگیرید نه خودش.

 

5-تشویق کنید تا مستقل باشند نه متکی:

لازم است که کودکان و نوجوانان گاهی شکست بخورند و خود شخصا مسائل را تجربه کنند.آنها دوست دارند احساس استقلال نمایند.چون به این طریق عزت نفس آنها افزون میشود.بنابراین زمانی کودکتان در کاری شکست خورد خیلی چیز بدی هم نیست.

پیشگیری آسیب پذیری در شخصیت کودکان

6-بیاموزید قاضی رفتار دیگران نباشید:

تمام کسانی که دوست دارند در زندگی دیگران دخالت کنند و اعمال و رفتار دیگران را قضاوت میکنند ، معمولا مشکلاتی روحی داشته و با این کار میخواهند خود را آرامش دهند. باید به او یاد دهید تا هر کسی مسئول اعمال خودش است و در زندگی شخصی اش ممکن است با هزاران نفر دیگر برخورد کند که هر کسی عقاید و اخلاق خودش را دارد.

 

7-کودک را به جدی و صادق و صمیمی بودن تشویق کنید:

همیشه سعی کنید که کودکان را به صادق بودن تشویق و تربیت کنید. چرا که اکثر افرادی که در بزرگسالی دست به دزدی و کارهای خلاف میزنند معمولا ریشه آنها در کودکی یافت میشود. چرا که این جور افراد از همان دوران بچگی دروغگویی را یاد گرفته اند.

پیشنهاد میکنم مقاله ی { دروغگویی در کودکان } را مطالعه بفرمایید.

 

8-کودکان را در آغوش بفشارید،لمس کنید،ببوسید و با آنها ارتباط کلامی و فیزیکی داشته باشید:

یادتان باشد که هیچ چیز برای کودک به اندازه ی آغوش گرفتن آنها و بوسیدنه آنها لذت نمیدهد و اورا خوشحال نمیکند.

 

 

9-به آنان بیاموزید کلماتی را که ارزش و احترام آنها را پایین می آورد به خود نسبت ندهند:

وقتی میبیند حرف هایی ناپسند از او سر میزند حتما او را نکوهش کنید. چرا که قطعا تمام کسانی که حرف های زشت از آنها سر میزند خود را در مقابل دیگران کوچک میکنند.

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست