چگونه یک کودک مودب تربیت کنیم

چگونه یک کودک مودب تربیت کنیم

چگونه یک کودک مودب تربیت کنیم? | ادب کودکان

چگونه یک کودک مودب تربیت کنیم؟ سوالی مهم اما پر از رمز و راز… هر پدر مادری در آرزوی رشد فرزندی با شخصیت و مودب است و همواره در تلاش است کودکی مودب تربیت کند.

این سوال از ما که چگونه یک کودک مودب تربیت کنیم،آسانی سوالی است آسان و بدون سختی؟ خیر شما با کار دشواری روبرو هستید. چراکه در روایات هم آمده است بهترین میراث والدین برای فرزندانشان همانا تربیی صحیح،اسلامی و ادب است.

امروزه فرزند مودب و با شخصیت همچون گوهری نایاب در دریای بیکران است. تنها دلیل آن عدم آموزش صحیح ادب از سوی والدین به کودکان ما است.میدانید که فرند مودب کسی است که هم شخصیت فردی دارد و هم شخصیتی اجتماعی که در جامعه بروز میدهد و از طریق والدین به آنها به ارث رسیده است.

 

گاهی والدین بهترین راه تربیت کودک هستند مثلا اگر کودک در ازای گرفتن کادو تشکر نکرد و یا خداحافظی نکرد،والدین میتوانند در خانه او را توجیه کرده و به او بگوییند که در قبال دریافت کادو باید تشکر کند تا ادب را رعایت کرده باشد. در ضمن به یاد داشته باشید که هوش کودکان مانند میوه ای خام است یعنی هرچه را در کودکی به او یاد دهید تا سالیان دراز با او همراه خواهد بود.بنابراین در تربیت کودک وقت کافی بگذارید.

 

نکته مهم: هیچ وقت نباید در ازای کارهای اشتباه کودک با او در مقابل دیگران و در جمع برخورد کنید و از او خشمگین شوید. همه این موارد را بایستی در خانه ببرید.

 

اما نکته مهم تر این است که جمله ی بالا به این معنی هم نیست که کودک ما هرکاری در خانه میزبان،مهمانی و… کرد او را تذکر ندهیم و بگذاریم به کارهایش بپردازد.بارها مشاهده شده است که اگر فرزندی در خانه یکی از اقوام مثلا شیشه ای را بشکند به او چیزی نمیگویند ولی اگر همین کار را در خانه ی خود نیز کند ، پدر و مادر به شدت با او برخورد کرده و از او عصبانی میشوند که عملا با این کار ثابت میکنند که از کارهای خلاف اطفالشان خوشحالند.آری،کودکان عزیزند اما تربیتشان عزیز تر.

 

چند نکته زیر باید به کودمک آموزش داده شود:

  • در سخن گفتن مطلقا الفاظ رکیک و زشت بکار نبرند.
  • به کسی اهانت نکنند و او را مسخره نکنند.
  • با دهان انباشته از غذا سخن نگویند.
  • مودبانه بنشینند
  • احترام مهمان را نگه دارند

 

مجموعه انیمیشن دوردونه ها – راهکار های موثر بر تربیت کودکان:

کلیپ آموزشی زیر به شما کمک میکند تا به سوال چگونه یک کودک مودب تربیت کنیم خود پاسخ دهید.

 

نظری بدهید

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست