علم دایناسورها(مخصوص بچه ها)

علم دایناسورها(مخصوص بچه ها)

علم دایناسورها مخصوص بچه ها | مطلب علمی

قطعا بسیاری از کودکان و نوجوانان از والدین خود درمورد دایناسورها سوال خواهند کرد و درقبال آن باید پرسشی به آنها داد.مثلا کودکان ممکن است بپرسند که دایناسور چیست؟ازکجا آمده است؟الان وجود دارد؟ و از این قبیل سوالات.

سعی شده در قالب داستان علم دایناسورها(مخصوص بچه ها) را به شما کودکان و نوجوانان آموزش دهیم.

 

علم دایناسورها(مخصوص بچه ها):

خیلی خیلی پیش کره ی زمین از مرداب و جنگل پوشیده شده بود.دریاهای وسیع و کم عمق،بسیاری از قسمت های زمین را پوشانده بودند.هوا گرم و مرطوب بود.نخل ها همه جا روییده بودند.در این دوران بسیار دور،آفریده های غول پیکری به نام دایناسور در روی زمین سرگردان بودند.

 

دایناسورها

 

دایناسورها،خزندگان تنومندی بودند که میلیون سال بر زمین حکومت میکردند.نخستین دایناسورها 2/5 تا 3 متر و دایناسورهای بعدی 9،12 یا 15 متر قد داشتند.طول بعضی از آنها به 30 مترهم میرسید.

 

چه اتفاقی برای دایناسورها افتاد؟هیچکس جواب این سوال را به درستی نمیداند.آنها از روی زمین ناپدید شدند.ناپدید شدن اسرارآمیز آنها،یکی از معماهای حل نشده علم است.

 

 

دایناسورها

تمام آنچه را که ما درباره دایناسورها میدانیم،ازباقیمانده استخوانها،دندانها،جای پا و حتی تخم آنها بدست آمده است.این آثار و باقی مانده هارا فسیل می نامند.از عمر این فسیل ها میلیون ها سال میگذرد.باکنار هم قراردادن این فسیل ها (مانند قطعات یک پازل) فهمیده ایم آنها چه شکلی بوده اند.

 

مطالعه فسیل ها به کمک میکند تا بفهمیم که در دوره دایناسورها چه نوع زندگی ای وجود داشته است.با مطالعه ی دندان های دایناسورها اطلاعات بسیاری از جمله عادت های غذاخوردن آنها بدست آورده ایم.

 

انواع گوناگونی از دایناسورها روی زمین زندگی میکردند.بعضی از آنها گوشت و بعضی دیگر گیاه میخوردند.گوشتخواران روی خشکی زندگی میکردند.آنها روی پاهای بلند خود راه میرفتند و با دستهای کوچکشان غذا را میگرفتند و نگه میداشتند.آنها دندان های بزرگ و خیلی قوی و تیزی داشتند.

 

دایناسورهایی که گیاه خوار بودند بیشتر وقت خود را در آب میگذراندند.آنها روی چهارپا راه میرفتند وبرگ های درختان تنومند را میکندند و میخوردند.آنها گردن های دراز و دم های بسیار بلندی داشتند،اما سر و دندان هایشان کوچک بود.

 

 

دایناسورها

 

 

بعضی از دایناسورها به جانوران امروزی شبیه بودند،اما خیلی بزرگتر.تری سروتوپس که یک دایناسور سه شاخ بود،شباهت زیادی به کرگدن داشت.سراو بوسیله یک صفحه بزرگ استخوانی محافظت میشد.

 

یکی دیگر از دایناسورهای عجیب برونتو ساوروس بود که 30 تا 40 تن وزن داشت.وقتی که راه میرفت شاید زمین به لرزه در می آمد.درحقیقت نام او به معنی سوسمار رعد آسا میباشد.این حیوان بیشتر اوقات در جستجوی غذا،در میان مرداب های کم عمش به دنبال غذا میگشت.

 

دیپلوتوکوس یک دیگر از دایناسورهای بزرگ گیاه خوار بود.او 27 متر طول داشت که 10 برابر اندازه یک فیل است.

 

دایناسورها

 

 

اما درپایان این سوال پیش میاد که برای این آفریده های غول پیکر که حدود 200 میلیون سال بر زمین حکومت میکردند،چه اتفاقی افتاد؟چرا ناپدید شدند؟نسل آنها چگونه منقرض شد؟

 

درباره اینکه چه اتفاقی برای آنها افتاد،فرضیه های زیادی وجود دارد.یک فرضیه این است که بیماری وحشتناکی بین آنها شیوع کرد و همه را ازبین برد.

فرضیه دیگر این است که حیوانات کوچکتر،تخم های بی دفاع دایناسورها را خوردند و نسل آنها را نابود کردند.

 

فرضیه دیگری میگوید آب و هوای زمین ناگهان تغییر پیدا کرد.هوای گرم و مرطوب که مورد نیاز خزندگان بود به هوای سرد و خشک تبدیل شد. و هزاران فرضیه ی دیگر…

 

فیلم دایناسورها :

در این قسمت برای درک بهتر علم دایناسورها فیلمی را تهیه کردیم تا با دیدن آن به این موضوع بیشتر مسلط شوید و آگاهی خود را افزایش دهید.

 

 

به هر حال هیچ کس نمیتواند با اطمینان بگوید که چرا دایناسورها از روی زمین ناپدید شدند.در پایان میتوان میتوان گفت پژوهشگران هنوز به مطالعات خود درباره این آفریده های عجیب ادامه میدهند تا اطلاعات دقیق تری بدست آورند-“کودکانه ما”

 

 

جهت دیدن مقالات بیشتر“اینجا” را کلیک کنید.

 

 

 

 

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست