نقاشی با کودکان

نقاشی کودکان | روانشناسی نقاشی

اگر میخواهید بدانید کودک شما چه نیازهایی دارد،بیمار است یا ناسازگار،دربزرگسالی میخواهد چه کاره شود و… را از طریق نقاشی کودکان یا همان روانشناسی نقاشی میتوانید به آن پی ببرید که ما آنها  را با مطالعه مقاله زیر به طور خلاصه تقدیمتان میکنیم.

درواقع نقاشی کودکان همان زبان انها میباشد.کودکان از طریق نقاشی کشیدن شناخته میشوند چرا که نقاشی کودکان به والدین کمک میکند تا به دنیای درونی و روحی کودک پی ببریم.که به موارد مهمی از نقاشی آنها اشاره میکنیم.

۱-خورشید و ماه:

اگر کودکان ما خورشید را نقاشی کردند از نظر روانشناسان بی دلیل نیست و نباید راحت و بی اهمیت از آن عبور کرد.در اغلب نقاشی های کودکان ما خورشید دیده میشود،خورشید نشانه امنیت،گرما،قدرت،خوشحالی و به قول کارشناسان به معنای پدر است.

وقتی رابطه کودک و پدر خوب است کودک خورشید را شروع به کشیدن میکند اما اگر رابطه این دو مطلوب نیست کودک خورشید را در پشت کوه ناپدید میکند.

ترس کودک از پدر به رنگ قرمز تند یا سیاه در نقاشی دیده میشود اما ما با یک نقاشی به قضاوت نمیپردازیم چرا که باید چندین نقاشی کودک را بررسی کرد.

ماه نشانه نیستی است.اغلب کودکان ماه را کنار قبر و قبرستان میکشند در واقع آنها ماه را با مرگ معنی میدهند.

نقاشی کودکان

۲-اتومبیل

در جامعه امروزی ماشین نشانه قدرت است.به همین دلیل در بیشتر نقاشی ها مخصوصا پسربچه ها از ماشین بسیار دیده میشود.

بیشتر نوجوانان و کودکانه ما به بهانه اینکه کشیدن تصویر انسان ها حوصله بر و یا سخت است جلوگیری میکنند.

اما جالب است بدانید که به اعتقاد پژوهشگران کشیدن ماشین در این دوره خود به خود نشان دهنده ی وابستگیه آن به دنیای خارج و ماشین است.البته این مسائل بستگی به فرهنگ،سن و عوامل ذهنی کودک و نوجوان دارد.

 

۳-حیوانات

اگر در نقاشی کودکانه ما تصویر حیوانات زیاد دیده می شود ممکن است دلایل مختلفی مختلفی داشته باشد که با صحبت کردن با او میتوانید به آن پی ببرید.

مثلا کودکی که در روستا زندگی میکند یا حیوانات خانگی دارد یا عاشق حیوانات است و یا حتی به باغ وحش زیاد میرود طبیعی است که حیوان بکشد.

بنابراین فرهنگ و طرز زندگیه کودک در خانواده بسیار مهم است.گاهی ممکن است کودکی که احساس گناه و تقصیری راکه تجربه کرده و نمیتوانسته آنرا ابراز و جبران کند در قالب یک نقاشی و حیوان نشان میدهد.

مثلا کودکی که دیشب درجایش خرابکاری کرده و سرزنش شده احساس گناه کند و در نقاشی اش شکل حیوان خاصی را مثل مارمولک بکشد.کشیدن حیوانات درنده نشان دهنده فشارهای درونی مخفیه یک کودک است.

یا مثلا کودکی که نسبت به برادر کوچتره تازه به دنیا آمده اش حسادت میکند ممکن است در نقاشی تصویر یک گرگ را بکشد که گرگ نشان دهنده ترس و دلهره از تازه ورود کوچولو است.

 

نقاشی کودکان

 

دوستان خوبم یک نکته!!!

توجه داشته باشید که در تجزیه و تحلیل نقاشی کودکانه ما که یک کار  ظریف و حساس و همچنین تجربی و تخصصی است شما رای قطعی نمیدهید کودک خودش باید به میل خودش نقاشی بکشد،

شما نباید بالای سر او بنشینید و به او مداد رنگی به میل خودتان بدهید او در نقاشی کردن باید آزادی کامل داشته باشد.در پایان نقاشی کودکان خود را بخواهید تا درمورد آن با شما حرف بزند اینگونه به شما والدین محترم کمک میکند تا به تجزیه و تحلیل نقاشی کودک خود بپردازید.

 

کودکان را به کشیدن تشویق کنید اما آنهارا مجبور نکنید که همین الان برای شما نقاشی کند-“کودکانه ما”

 

جهت دیدن مقالات بیشتر “اینجا” را کلیک کنید.

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست