هوش کودکان

هوش کودکان

آزمایش های ساده برای سنجش هوش کودکان|هوش کودکان

بسیاری از والدین نگرانی هایی را در مورد اینکه کودک خود از هوش کافی برخوردار نیست  را دارند. ما در اینجا میخواهیم یکسری آزمایش های ساده برای سنجش هوش کودکان قرار دهیم تا شما والدین از آن مطمئن شوید.

 

آزمایش اول:

۱-تصاویر ساده ای مثل چهره یک آدمک را تهیه کنید و اجزایی از این تصاویر را حذف کنید.از کودک خود بخواهید بگوید که تصویر مورد نظر چه اشکالی دارد.

سعی کنید تصاویر ساده ای انتخاب کنید و بعدها آن را سختر کنید تا هوش کودکان را بسنجید.

 

۲-آزمایش دوم:

داستان هایی برای کودک انتخاب کنید و با تغییراتی که در آنها ایجاد میکنید منتظر پاسخ و واکنش کودک خود بمانید.

توجه کنید این داستان ها متناسب با سن کودک باشد.

 

۳-آزمایش سوم:

اشیا و وسایلی را انتخاب کنید و از کودکتان بخواهید بگوید این اشیا به چه دردی میخورند و به عبارتی چه کاربردی دارند.

توجه کنید نوع سوالاتتان باید هوشمندانه و همراه با راهنمایی باشد مثلا:چاقو به چه دردی میخورد؟

کاسه برای چی استفاده میشود؟

کلاه برای چیست؟

 

۴-آزمایش چهارم:

چندمورد میوه،اشیا یا هرچیزی را که با جنبه های خاص تشابهاتی بایکدیگر دارند را انتخاب کنید و در اختیار کودک قرار دهید و از کودک بخواهید بگوید این اشیا چه شباهتی با یکدیگر دارند.

مثلا یک پرتغال،یک سیب،یک خیار و یک موز که همگی میوه هستند.این آزمایش را باتوجه به شرایط سنی کودک اندکی تغییرات دهید.

 

۵-آزمایش پنجم:

گروهی از اشیا یا چیزهای دیگر را انتخاب کنید که شباهتهای اساسی به یکدیگر دارند.در میان این گروه شی ای را قرار دهید که در آن ویژگی مشترک با بقیه نیست.

در اینجا از کودک بخواهید تا آن شی ای راکه در گروه با بقیه تفاوت دارد انتخاب کند.مثلا چند شی دایره ای شکل را انتخاب کنید و در میان آن یک شکل مکعبی قرار دهید.

 

هوش کودکان

 

یکی از مشکلاتی که والدین دارند این است که همیشه میخواهند کودک خود بهترین باشد و به هر سوالی پاسخ دهد و عدم پاسخ به آن را نبود هوش کافی تلقی میکنند.هوش کودکان در سنین پایین در سطح بالایی قرار ندارد-“کودکانه ما”

 

 

عوامل تاثیر گذار در هوش کودکان:

اما اگر از آزمایش های ساده برای سنجش هوش کودکان هم بگذریم بایستی عوامل تاثیر گذار در هوش کودکان را بدانید. بسیاری از خانواده ها ریشه ی هوش کودکان و عوامل آنرا در دوران بارداری میدانند و بعضی هام هم به دوران بعد از بارداری. اما به نظر شما کدوم مورد صحیح است؟

روانشناسان معتقدند که هوش کودکان هم به دوران بارداری مادر برمیگردد و هم به زمانی که بچه بدینا آمده است. از مهم ترین آنها در دوران بارداری میتوان به تغذیه مدر اشاره کرد که هم اکنون میتوانید به مقاله ی { دوران بارداری } سری بزنید تا متوجه شوید تغذیه مادر باید چگونه باشد.

در دوران بعد از بارداری هم زمانی که کودک به سنین 3 سالگی رسید لازم است برای افزایش هوش و تمرکز او حتما مسائل ریاضی (در حد سن و توان او با کمک والدین) را کار کنند.

آزمایش های ساده برای سنجش هوش کودکان

برخی از روانشناس ها هم معتقدند علاوه بر تغذیه و تمرین محیط اطراف کودک هم بسیار تاثیر گذار است. مثلا کودکانی که در یک خانواده ای رشد کردند که همگی اهل علم و تحصیل هستند میتواند در هوش او تاثیر گذار باشد. البته من خودم با این موضوع خیلی موافق نیستم چرا که کسانی رو میشناسم که در خانواده ای رشد کردند که خیلی میزان سواد بالایی ندارند اما خودشان فرید باهوش و با ذکاوت هستند.

البته عوامل دیگری در هوش کودکان موثر هستند که کمتر به آنها توجه میشود مثلا :

  • میتواند باهوشی و یا برعکس موروثی باشد
  • میتواند تلاش کودک بیش از اندازه باشد برای حل مسائل (که این موضوع خیلی به هوش او ربطی ندارد)

 

دانلود کتاب آزمایش های ساده برای سنجش هوش کودکان:

حال بعد از اینکه متوجه شدید چگونه میتوانید با یکسری آزمایش ها هوش کودکان را تقئیت کنید، لازم است کتابی را برایتان معرفی کنیم که میتوانید از طریق لینک زیر آنرا دانلود نمایید.

 

کتاب بررسی هوش کودکان
از طریق لینک روبرو میتوانید هم اکنون کتاب بررسی و آزمایشات هوش کودکان را دانلود کنید.

 

 

 

 

 

 

جهت دیدن مقالات بیشتر “اینجا” را کلیک کنید.

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست